داشتن قدرت ذهنی دشوار است، به خصوص وقتی که داخل مشکلات هم گیر کرده باشید. توانایی شکستن قالب‌ها و انتخاب مسیری که پیش از شما کسی در آن قدم نگذاشته، یا به عبارتی شنا کردن در خلاف جهت آب، جسارت خاصی را می‌طلبد که تنها افراد بسیار توانمند از نظر ذهنی از پسش برمی‌آیند.

عادت‌هایی وجود دارد که اگر آ‌ن‌ها را کسب کنید می‌توانید قدرت ذهنی خود را افزایش دهید. در اینجا ۱۵ مورد از عادت‌های افراد توانمند ذهنی را بررسی کرده‌ایم:

1. دارای هوش هیجانی هستند.

هوش هیجانی (EQ) سنگ بنای توانمندی ذهنی است. اگر قابلیت درک و تحمل احساسات شدید منفی را نداشته باشید، نمی‌توانید از نظر ذهنی توانمند باشید. برخلاف IQ، که دارای میزانی ثابت است، EQ مهارتی انعطاف‌پذیر است که می‌توان با بالا بردن درک و تلاش آن را افزایش داد.

2. اعتماد به نفس دارند.

«چه فکر کنید که می‌توانید، یا نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست.»

هنری فورد

افراد دارای قدرت ذهنی پیرو همین گفته اند و بر این باورند که ذهنیت شما تأثیر خارق‌العاده‌ای بر موفقیتتان دارد. این باور صرفاً یک ابزار انگیزشی نیست، بلکه واقعیتی علمی است.

افراد دارای اعتماد به نفس حقیقی، و نه اعتماد به نفس کاذب که برخی به منظور پنهان کردن احساس ناامنی‌شان از خود بروز می‌دهند، یک سر و گردن از افراد مردد و بلاتکلیف بالاترند و می‌توانند با اعتماد به نفس خود دیگران را در راستای خواسته خود به کار گیرند.

3. اثر منفی افراد مخرب را خنثی می‌کنند.

سر و کله زدن با افراد یک‌دنده کاری بس طاقت‌فرساست. افراد توانمند ذهنی با مدیریت احساسات خود تعاملاتشان را با انسان‌های مخرب کنترل می‌کنند. هنگام برخورد با یک فرد مخرب، با شناسایی احساسات خود شرایط را با منطق مدیریت می‌کنند و اجازه نمی‌دهند خشم یا فرسودگیشان به مشکلات موجود دامن بزند.

4. از تغییر استقبال می‌کنند.

افراد توانمند ذهنی انعطاف‌پذیر و همواره در حال تطبیق خود با محیط‌‌ اند. آن‌ها خوب می‌دانند که ترس از تغییر احساسی فلج‌کننده و دشمن شماره یک موفقیت و خوشبختیشان است. تغییر را که در کمین است پیش‌بینی می‌کنند و نقشه‌ای را تدارک می‌بینند تا در صورت وقوع، غافلگیر نشوند.

5. نه می‌گویند

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که هر قدر گفتنِ نه برایتان دشوارتر باشد، احتمال این که به تنش و افسردگی دچار شوید بیش‌تر است. افراد توانمند ذهنی می‌دانند که نه گفتن عادتی سلامت است و با عزت نفسی که دارند جواب منفی خود را بسیار روشن ابراز می‌کنند و از گفتن عبارات مبهمی همچون «فکر نکنم بتوانم» یا «مطمئن نیستم» خودداری می‌کنند.

6. خوب می‌دانند که ترس نخستین عامل پشیمانی است

افراد توانمند ذهنی می‌دانند که وقتی کار از کار گذشت، به مراتب بیشتر از شکست‌هایشان بابت فرصت‌هایی که از روی ترس از دست داده‌اند افسوس خواهند خورد. بدترین چیز این است که بگذاری از درون بمیری، وقتی هنوز زنده هستی.

افسوس بیش از حد به خاطر اشتباهات شما را دچار اضطراب می‌کند. از سوی دیگر، فراموش کردن کامل اشتباهات نیز شما را در معرض تکرارشان قرار می‌دهد. راه حل یافتن توازن میان این دو است.

7. آن‌ها شکست را می‌پذیرند.

افراد توانمند ذهنی شکست را می‌پذیرند چرا که می‌دانند در جاده موفقیت باید از روی سنگ و کلوخ شکست‌ها عبور کرد. بزرگ‌ترین موفقیت‌ها معمولاً زمانی رخ می‌دهند که به شدت احساس سرخوردگی و درماندگی می‌کنید. همین درماندگی است که شما را وادار می‌کند از زاویه جدیدی به موضوع نگاه کنید و راه حلی را که جلوی چشمتان بوده و آن را نمی‌دیدید این بار ببینید.

8. اما زیاد افسوس اشتباهات را نمی‌خورند.

افراد توانمند ذهنی می‌دانند وضعیت احساسیشان را موضوعی که رویش تمرکز کرده‌اند تعیین می‌کند. وقتی تمام تمرکزتان بر روی مشکلات باشد، برای خود احساساتی منفی و ماندگار و استرس تولید می‌کنید که مانع از عملکرد خوبتان می‌شود. اما وقتی تمرکزتان را برای روی اقداماتی که باید برای بهبود عملکردتان انجام دهید معطوف می‌کنید، نوعی احساس کارآمدی شخصی به شما دست می‌دهد که به حال خوب و در نتیجه عملکرد بهترتان منتهی می‌شود.

9. اجازه نمی‌دهند هیچ کس مانع از شادمانیشان شود.

وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید و به دنبالش، احساس رضایت از شما گرفته می‌شود، در واقع یعنی افسار رضایت و شادمانیتان در دستان خودتان نیست. افراد توانمند ذهنی وقتی از کاری که انجام می‌دهند احساس خوبی می‌گیرند، اجازه نمی‌دهند نظرات یا موفقیت‌های هیچ کسی آن احساس را از آنان بگیرد.

شاید غیرممکن باشد که هیچ واکنشی به نظرات دیگران نشان ندهیم، اما دستکم می‌توانیم از مقایسه خود با دیگران خودداری کنیم و نظرات دیگران را هم با اندکی تردید بپذیریم.

10.  و شادمانی دیگران را نیز از آنان نمی‌گیرند.

افراد توانمند ذهنی دیگران را مورد قضاوت قرار نمی‌دهند چون می‌دانند هر کسی حرفی برای گفتن دارد، و برای این که احساس خوبی نسبت به خود بکنند لزوماً نباید دیگری را زیر پا له کنند. مقایسه خود با دیگران عادتی محدودکننده است. به جای این که انرژی خود را صرف مقایسه و حسادت کنید، این انرژی را صرف ارج نهادن به دیگران و موفقیت‌هایشان بکنید. این، روشی برد-برد است.

11. ورزش می‌کنند.

بنا بر مطالعه‌ای، افرادی که هفته‌ای دوبار به مدت ۱۰ هفته ورزش می‌کنند، از نظر اجتماعی، هوشی و جسمانی احساس توانمندی بیشتری می‌کنند. به علاوه، دارای تصویر بدنی سالم‌تر و عزت نفس بالاتری هستند.

12. خواب کافی دارند.

از اهمیت خواب کافی در قدرت ذهنی هر قدر که بگوییم کم گفته‌ایم. وقتی می‌خوابید، مغزتان پروتئین‌هایی سمی را که محصول جانبی فعالیت عصبی در زمان بیداری است پاکسازی می‌کند. و مغز شما تنها زمانی می‌تواند به میزان کافی این عملیات پاکسازی را انجام دهد که در خواب هستید. افراد توانمند ذهنی می‌دانند که اگر خواب کافی دریافت نکنند، قابلیت کنترل خود، تمرکز و حافظه‌شان افت می‌کند.

13. به میزان محدود کافئین دریافت می‌کنند.

نوشیدن بیش از حد کافئین باعث تحریک آزادسازی آدرنالین، منبع پاسخ جنگ و گریز (fight-or-flight response) می‌شود. این حالت وقتی مثلاً مورد حمله خرسی قرار می‌گیرید خیلی هم خوب است، اما نه وقتی در زندگی با مشکلی روبه‌رو می‌شوید. زمانی که کافئین مغز و بدنتان را در وضعیتی برانگیخته قرار می‌دهد، هیجاناتتان بر رفتارتان پیشی می‌گیرد.

14. برای بخشیدن منتظر عذرخواهی نمی‌مانند.

افراد توانمند ذهنی می‌دانند که کینه باعث می‌شود رخدادهای منفی گذشته شادمانی امروزشان را نابود کند. نفرت و خشم آفت‌هایی عاطفی‌اند که لذت زندگی را به تباهی می‌کشند. وقتی کسی را می‌بخشید، به این معنا نیست که بر اعمالش چشم‌پوشی کرده‌اید، بلکه صرفاً خود را از قربانی بودن رهانیده‌اید.

15. بی‌اندازه مثبت‌اند.

کافی است نگاهی به اخبار بیندازید تا ببینید که جز جنگ‌های بی‌پایان، حملات وحشیانه، اقتصادهای شکننده و بلایای طبیعی خبر دیگری نیست. با این اوصاف هر کسی ممکن است تصور کند که جهان با شتاب در حال حرکت به سمت تباهی است.

اما افراد توانمند ذهنی نگران این مسائل نیستند و خود را درگیر موضوعاتی که کنترلی بر آن‌ها ندارند نمی‌کنند. در عوض انرژی خود را بر دو چیز که کاملاً در حیطه اختیارشان است معطوف می‌کنند: توجه و تلاش خود.

در پایان، باید تأکید کنیم که قدرت ذهنی کیفیتی ذاتی نیست که تنها به عده انگشت‌شماری اعطا شده باشد، بلکه قابلیتی است اکتسابی، و هر کسی می‌تواند این قدرت را در خود پرورش دهد.


منبع: www.entrepreneur.com

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *