تحقیقات در تجربیات کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی نشان داده است که بسیاری از آنها فکر می‌کنند  “این شبکه‌ها برای صنعت‌و‌تجارت ما مفید نیستند.” بسیاری از افراد از بی‌تجربگی و کمبود اطلاعات علمی کاربران گله می‌کنند.

معمولاً فرض می‌شود تا زمانی‌که برندی بزرگ نداشته یا محصولتان به اندازه کافی جالب یا سرگرم‌کننده نباشد، هیچ‌کسی در شبکه‌های اجتماعی با شما تعامل نداشته و یا به شما جلب نمی شود. آیا این مسئله درست است؟

شاید در وهله نخست این جملات درست به نظر می‌رسد. اما این راحت ترین کار است که بدون هیچ تلاشی در جهت رفتار اجتماعی تنها به این جمله اکتفا کرد که: “من می‌دونم که نمی‌شه” و تسلیم شوید.

شبکه‌های اجتماعی در خدمت نوآوری

علاوه بر اینکه جهت گیری منفی به اجتماعی شدن همیشه وجود دارد، اگر واقعا در این مسیرگام گذاشته و شکست خورده‌اید، از یک نکته آگاه نبوده‌اید – نکته‎ای که شرط می‌بندم حداقل یکی از از رقبای شما از آن خبر دارد و برای پیشی افتادن از شما آن را بکار می گیرد.

اگر شما تاجری هستید که یک وب‌سایت دارد، با توجه به محتوای سایت حداقل باید کمی به اجتماعی شدن فکر کنید. زیرا وب‌سایت‌ها و برند شما از پیش در فضای مجازی قرار گرفته‌اند و دیگران در حال اظهار‌نظر در مورد شما هستند. حال اگر شرکت می‌تواند وب‌سایت و محتوا داشته باشد آیا بهتر نیست که محتوای اجتماعی‌آن را نیز برای خود بسازد؟

در این مقاله می‌خواهم در رابطه با دیدگاه منفی نسبت به رسانه‌های اجتماعی – محصولات “خسته کننده” و طرز فکر “نمی توانیم این صنعت را اجتماعی کنیم” بیشتر صحبت کنم.

باید از خودمان بپرسیم که چرا شرکت‌های خارجی در این مورد تا این‌حد از ما موفق‌ترند؟ چرا شرکت‌های ایرانی حتی تلاشی کوچک هم در این زمینه نمی‌کنند؟ اصلاً چگونه محصولات یک شرکت می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی این‌قدر موفق باشند؟ به صفحات فیس‌بوک محصولات مختلف نگاهی بیاندازید. بسیاری از محصولات که ما حتا نامی از آنها نمی بریم، محصولات ناشناس و کم‌کاربرد مخاطبان زیادی در اینترنت دارند، پیگری می‌شوند و مطالب آنها دیده می‌شود.

چه‌طور در شبکه های اجتماعی موفق شویم؟

اول باید پست‌هایی منظم داشته باشیم. البته نباید زیاد باشند، مثلا روزانه یک پست مناسب است. ترکیبی از پیشنهادات، مکالمات و مباحثات و مخصوصا تعامل با طرفداران را می توان در این پست‌ها جا داد. می‌توان در این پست‌ها نظرات طرفداران را پرسید و آنها را تحریک کرد تا بحث کنند. این کار باعث می‌شود مکالمات دو طرفه شده و مشتریان احساس کنند در شرکت سهم دارند ونظر ایشان برای شما مهم است.

مثلاً دستمال کاغذ شکل جالبی ندارد که بتواند افراد را به خود جلب کند. این مشکل چطور حل می‌شود؟  با استفاده از بسته‌بندی‌های عالی و نشان دادن خریداران در فروشگاه‌ها می‎توان عکس‌هایی چشم‌گیر انداخت. اگر محصولی خسته‌کننده دارید سعی کنید از عکس‌های مرتبط و هنرمندانه استفاده کنید و نشان دهید مردم چطور آن را خریداری کرده و یا از آن استفاده می کنند.

1. برای به دست آوردن تجربه کنید

بر‌خلاف ایران، صحبت کردن در مورد مرگ در دنیای غرب مسئله خاصی نیست. مثلاً شرکت خدمات تدفین گرامر. اکنون نتایج بررسی این شبکه اجتماعی را با شما در میان می‌گذارم:

نخست توجه داشته باشید که پست‌ها همگی در باب ترحیم نیستند. آنها معمولا آپدیت‌هایی منظم‌اند که با خدمات آنها مناسب بوده و لینک های مرتبط یا جملات و موارد مورد بحث را توضیح می‌دهند. به عبارت دیگر آنها از نشان دادن محصولات خود به مخاطبان خودداری می‌کنند، زیرا دیدن خدمات باعث ناراحتی و انزجار مخاطببین می‌شود. آنها از صفحه فیس‌بوک استفاده می‌کنند تا تعهد به شرکت خود را افزایش داده، نشان دهند که نسبت به مشتریان خود حساسیت دارند و در بعضی از موارد بحث‌هایی در رابطه با مرگ و سوگواری راه بیاندازند.

کلید این روش رعایت نکات ریز و دقیق است. به نظر می رسد این روش نیز تأثیر مناسبی داشته باشد. این صفحه باعث شد احساس کنم که شرکت حرفه ای را دیده‎ام که می توان کاملا به آن اعتماد کرد.

اجتماعی شدن یک فایده دیگر نیز برای این شرکت به همراه داشت – مردم در نظرات خود از برگزاری مراسم تدفین عالی بستگانشان صحبت می‌کنند. این مسئله باعث ارتقای شهرت و اعتماد‌ می شود. در حالی‌که در فضای واقعی نمی توان فردای روز خاکسپاری به خانه فرد مرحوم زنگ زد و از آنها خواست در مورد کار شما تعریف کنند. نکته اصلی در اینجا، ارائه‌ی راه‌های ارتباطی بیشتر به افرادی است که از فیس‌بوک استفاده می‌کنند، و نه لزوماً ایجاد تنها تعامل مستقیم با آنها.

2. قضاوت نکنید

مرحله بعدی، دور ریختن جهت‌گیری‌هایتان نسبت به شبکه‌های اجتماعی است. من مشتریانی را دیده‌ام که پروفایل فیس‌بوک شخصی نداشته و بنابراین فکر می کنند فیس‌بوک برای تجارت نیز خوب نیست. تنها چیزی که باید به آن فکر کرد، مشتریان و دیدگاه آنها نسبت به رسانه‌های اجتماعی است و نه نگاه خود شما.

3. از فرصت ها و امکانات جهانی تازه استفاده کنید

وقتی در رسانه های اجتماعی عضو می‌شوید، رویکرد ویژه‌ای را دنبال کنید. داشتن صفحه در شبکه‌های اجتماعی کاری بیهوده نیست و وقت شما را هدر نمی دهد بلکه راهی آزاد برای توسعه تجارت شماست.  تلاش کرده و مشتریان خود را بشناسید. اگر ذهنی رها و نواندیش داشته باشید، موفقیت‌های زیادی را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی به‌دست آورید.


برگرفته شده از : وب سایت وب برندینگ


دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *