مشاغل
مشاغلی که به‌زودی ناپدید می‌شوند
۲۸ مرداد, ۱۳۹۴
احساس خستگی
چرا احساس خستگی می کنیم؟
۳۰ مرداد, ۱۳۹۴
نمایش همه

مهم‌ترین و موفق‌ترین زنان تاریخ فناوری

زنان فناوری اطلاعات

1.  رادیا پرلمن

رادیا پرلمن

رادیا پرلمن

رادیا پرلمن که از او به عنوان “مادر اینترنت” یاد می‌کنند، طراح نرم‌افزار و مهندس شبکه است. خودش اما دوست ندارد از او با این عنوان یاد شود. او کسی است که “پروتکل درخت پوشا” را اختراع کرد، پروتکلی که تحول عظیمی در علم شبکه‌سازی کامپیوتری را رقم زد و این امکان را فراهم کرد که هر کامپیوتر ارسال‌کننده‌ پیام، فقط یک مسیر برای ارسال اطلاعات به کامپیوتر مقصد داشته باشد.

پروتکل درخت پوشا یک پروتکل اینترنتی است که توپولوژی بدون حلقه برای شبکه‌های محلی اینترنت دارد. پرل در زمینه‌های دیگری نیز فعالیت می‌کرد. از همه مهم‌تر طراحی شبکه و استاندارد‌های پروتکل link state که شاملRILL می‌شد‌، که در جهت رفع اشکالات درخت پوشا ابداع کرده بود. در حال حاضر وی در شرکت اینتل مشغول به‌کار است و بیش از ۵۰ امتیاز sun را به خود اختصاص داده است. همچنین کتاب‌های زیادی درباره امنیت شبکه نیز نوشته است.

2. ارنا اشنایدر هوور

ارنا اشنایدر هوور

ارنا اشنایدر هوور

هوور دارای مدرک دکترای تخصصی در زمینه فلسفه و ریاضی محض از دانشگاه ییل بود، و به‌عنوان محقق در لابراتوار بل در نیوجرسی در سال ۱۹۵۴ مشغول به‌فعالیت شد. طی فعالیتش در بل، وی یک سیستم سوییچینگ تلفن اختراع کرد که از یک کامپیوتر برای نشان دادن تماس‌های ورودی استفاده می‌کرد. کامپیوتر فوق مقدار تماس‌های گرفته شده را به‌طور خودکار تنظیم می‌کرد که این امر باعث برطرف شدن مشکلات بارگذاری بیش‌از‌حد می‌شد. اصول اصلی سیستم هوور هنوز هم استفاده می‌شود. او به‌عنوان نخستین زن ناظر در دپارتمان فنی بل شناخته شد.

عده‌ای می‌گویند او با خواندن زندگی‌نامه ماری کوری دریافت که با وجود عقاید کهنه درباره نقش‌های جنسیتی، می‌تواند در یک رشته علمی موفق شود. او با برترین رتبه از کالج فارغ‌التحصیل شد، همچنین در Phi Beta Kappa  پذیرفته و به‌عنوان محقق دورانت مفتخر شد. او دکترای خود را از دانشگاه ییل در فلسفه و مبانی ریاضیات در سال ۱۹۵۱ دریافت کرد.

3. کارن اسپارک جونز

کارن اسپارک جونز

کارن اسپارک جونز

اسپارک جونز در سال‌های ۱۹۷۴ تا ۲۰۰۲ در لابراتوار کامپیوتر دانشگاه کمبریج مشغول به فعالیت بود، و کار خود را روی پردازش زبان‌های طبیعی و بازیابی اطلاعات متمرکز کرده بود. مهمترین دستاورد او، ایجاد مفهوم فرکانس معکوس سند (IDE) در اندازه‌گیری بازیابی اطلاعات بود که هنوز هم در بیشتر موتورهای جستجو استفاده می‌شود. وی در سال ۲۰۰۲ با حفظ پست استادی کامپیوتر و اطلاعات باز‌نشسته شد. همچنین وی نخستین زنی بود که مدال لاولیس را از انجمن کامپیوتر بریتانیا دریافت کرد.

4. سوفی ویلسون

سوفی ویلسون

سوفی ویلسون

در اواخر دهه ۱۹۷۰ قابل حدس نبود که جوان خجالتی دانشجوی ریاضیات کمبریج، به نام ویلسون، ایده‌پرداز اصلی پرفروش‌ترین ریز‌پردازنده کنونی جهان باشد. نود و پنج درصد گوشی‌های هوشمند امروز با پروسسور RM ساخته شده است!

ویلسون یک دانشمند علوم کامپیوتر بریتانیایی است که به‌خاطر طراحی میکروکامپیوتر‌های corn  در دهه ۷۰ میلادی معروف شده‌است. ریز‌کامپیوتر corn که بعد‌ها به نام سیستم corn 1 نامیده می‌شد، نخستین کامپیوتر از سیستم های corn بود که به‌فروش رسید. در‌هر‌صورت، فعالیت ویلسون به همان‌جا ختم نشد. وی در سال ۱۹۸۱ زبان برنامه‌نویسی ابتدایی corn اتم را به corn پروتون ارتقا داد. پروتون میکرو‌کامپیوتری بود که با شبکه BBC قرار داد بسته بود.

وی همچنین cron Replay طراحی کرد که یک ساختار ویدئویی برای سیستم های  corn است، و شامل ضمیمه‌های OS جهت دسترسی به ویدئو همانند Codec ها می‌باشد و فریم‌های ویدئویی را به‌صورت بهینه طراحی کرد.

5. کارلا منینسکی

کارلا منینسکی

کارلا منینسکی

زمانی‌که کارلا منینسکی به‌عنوان طراح بازی در کنسول‌های آتاری ۲۶۰۰ استخدام شد، یکی از دو زن مهندسی بود که در اوایل سال ۱۹۸۰ در شرکت آتاری فعالیت می‌کرد. منینسکی در زمان فعالیت خود مسئول ارتقای بازی جنگ ستارگان (۱۹۷۹) و Dodge EM شد که برنده جایزه بهترین بازی‌های سال ۱۹۸۰ بود. Call of duty هنوز متولد نشده بود، ولی این بازی ماشین‌سواری (که شامل کنترل سرعت ماشین مسابقه در مسیر چهار‌بانده و جمع‌آوری نقطه‌ها برای رفتن به مراحل بعدی بود) آغاز به کار عصر طلایی بازی‌های کامپیوتری محسوب می‌شد. منینسکی همچنین روی بازهای چند نفره Warlords کار کرده بود .

کارلا با توجه به استعداد هنری‌اش به هنر‌های تصویری علاقه‌مند بود، و به سمت ترکیبی از برنامه‌نویسی و خلق انیمیشن رو آورد! او ایده‌های انیمیشن خود را به آتاری معرفی کرد، و در آنجا استخدام شد و در آغاز استارت آپ جدید آتاری استعدادش در راه تولید بازی‌های ویدویی به کار گرفته شد !

6. رابرتا ویلیامز

رابرتا ویلیامز

رابرتا ویلیامز

بیشترین شهرت ویلیامز به بازی king’s Quest اولین سری بازی‌های ماجراجویانه “adventuregame” برمی‌گردد. او و همسرش کن در دهه ۸۰ و ۹۰ در زمینه بازی‌های گرافیکی و ماجراجویی افراد مهمی محسوب می‌شدند. خانم ویلیامز بازی‌هایی برای شرکت‌های Sierra،colonel Bequest ،mixed up mother Goose  و Phantasmagoria بازی مورد‌علاقه‌اش طراحی نموده بود.

ویلیامز توسط همسرش کن و با بازی ماجراجویانه‌ای که توسط Don Woods نوشته شده بود، وارد دنیای بازی‌های کامپیوتری شد. ویلیامز معتقد بود که اجرای دستورالعمل‌های بازی‌ها در یک گرافیک بالا جذابیت آن را دو‌چندان می‌کند. در ‌نهایت با طراحی بازی ماجراجویانه‌ای که خودش نوشته بود (Mystery House) به فکر سیستم‌های آنلاین افتاد. این کار، او و همسرش را به شخصیت‌های برتر بازی‌های گرافیکی و ماجرا‌جویانه تبدیل کرد.

7. جین بارتیک

جین بارتیک

جین بارتیک

بتی جین جنینگز بارتیک یکی از زنانی است که در گروه شرکت انیاک، فعالیت می‌کرد. پس از اخذ مدرک ریاضیات در کالج معلمین ایالت میسوری، در سال ۱۹۴۵ از سوی دانشگاه پنسیلوانیا برای کار در زمینه تجهیزات نظامی berdeen Proving Ground استخدام شد. در آنجا با کی مک نالتی آشنا و یکی از اولین برنامه‌نویسان انیاک شد که در آن زمان روی محاسبه مسیر پرتاب گلوله کار می‌کردند.  بالتیک در زمانی‌که آن برنامه تبدیل به یک برنامه کامپیوتری ذخیره شده بود هنوز با انیاک همکاری می‌کرد. وی همچنین روی کامپیوتر‌های BINC و UNIVCI  کار می‌کرد. او همچنین یک موزه با نام خودش در دانشگاه شمال شرق ایالت میسوری دارد.

بارتیک در ابتدا همراه با حدود ۷۰ دختر دیگر به‌عنوان “محاسبه‌گر” با ماشین‌حساب‌های اولیه و به‌صورت دستی، جداول پرتاب توپخانه را محاسبه می‌‌کردند. بعد از چند ماه، بدون اینکه بداند ماجرا دقیقاً چیست، برای حضور در پروژه انیاک داوطلب شد. دانشگاه به چند نفر برای برنامه‌ریزی ماشین جدید نیاز داشت. او به همراه ۶ زن دیگر دوره آموزش کار با انیاک را در اوایل تابستان ۱۹۴۵ شروع کردند. او بعد‌ها یکی از برنامه‌نویسان اصلی انیاک شد .

داستان زندگی بارتیک در حقیقت یاد‌آور زنان با استعدادی است که در عرصه فناوری کامپیوتر فعالیت کرده و همپای مردان با چالش‌های روز‌مره آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. انیاک یک دستگاه بزرگ بود با حدود ۱۸ هزار لامپ خلاء و هشت کابل سیاه ۱۲۰ سانتی‌متری. برنامه‌نویسان از سه هزار سوئیچ و تعداد زیادی کابل استفاده کردند تا به‌طور فیزیکی، اطلاعات و پالس‌های برنامه‌‌ای را منتقل کنند. در‌واقع کار روی ENIC به نیروی بدنی بالا و خلاقیت ذهنی و صبر وحوصله نیاز داشت.

8.  کارول شاو

کارول شاو

کارول شاو

می‌گویند خانم شاو نخستین زنی است که در عرصه بازی‌های ویدئویی شروع به‌کار کرده‌است‌. وی در ابتدا کارمند آتاری بود سپس به ctivision پیوست، یعنی جایی‌که بازی معروف خود River Raid را برنامه‌نویسی نمود‌؛ ما این بازی را به‌عنوان آتاری می‌شناسیم‌. این بازی در سال ۱۹۸۲ توسط کمپانی ctivision برای آتاری ۲۶۰۰ منتشر شد.

از دیگر کارهای شاو می‌توان به ic ac oe و  uper Breakout و Happy rails اشاره کرد. به‌جز ایجاد بازی‌های کامپیوتری، همچنین با استفاده از الگوریتم‌های وی در سال ۲۰۰۶ یک سری بازی ایجاد شد. ساختن بازی‌ها در آن زمان توسط سیستم‌هایی با رم ۱۲۸ بایتی انجام می‌گرفت.

جالب است بدانید که در سال ۱۹۸۴ “دپارتمان مطبوعات مضر برای نوجوانان” در آلمان اعلام کرد این بازی به‌دلیل ایجاد روحیه شبه‌نظامی، کودکان را به تخریب تشویق می‌کند، تفکرات غیرمعمول را برمی‌انگیزد، و روحیه تهاجمی و نهایتا مشکلات جسمی نظیر سردرد ایجاد می‌کند، برای اطفال مناسب نیست. این ممنوعیت تا سال ۲۰۰۲ در آلمان ادامه داشت!

9.  آدا لاولیس

آدا لاولیس

آدا لاولیس

آدا لاولیس در کنار داشتن یک نام بزرگ و تاثیر‌گذار‌، دوشیزه آگوستا ادا کینگ، کنتس لاولیس‌، تنها فرزند قانونی شاعر بزرگ لرد بایرون و آنه ایزابل میلبنک است. او ریاضیدانی بود که لقب “پرنس متوازی‌الاضلاع‌ها” را داشت.

آدا نخستین کسی بود که ایده یک ماشین محاسبه‌گر برنامه‌پذیر را ارائه داد. وی در سال ۱۸۲۰ طراحی ماشین محاسبه‌گر خود را آغاز نمود؛ ماشینی که بعدها به نام ماشین تفاضلی معروف شد. او توانست دستاوردهای تکنولوژیکی بسیاری را در زمانی که به ترجمه یادداشت‌های لوییجی منابرا در مورد چارلز بابیج می‌پرداخت‌، به‌دست آورد. یادداشت‌های او بعنوان اولین الگوریتمی هستند که توسط ماشین باید اجرا می‌شدند و به‌طور گسترده مورد‌استفاده قرار می‌گرفتند و او را به‌عنوان نخستین برنامه‌نویس کامپیوتر به دنیا معرفی کرد. آن یادداشت‌ها که کلا در مورد روش‌های چگونگی استفاده از ماشین تحلیلی بابیج برای محاسبات برنولی بود، به‌درستی اجرا می‌شدند و اگر ساخته می‌شدند همانند یک موتور عمل می‌کردند.

به اسم ” آدا ” یک روز در تقویم و جایزه مخصوص وجود دارد. همچنین اسم او توسط D.O.D استفاده می‌شود. در روز “آدا ” گردهمایی‌های زنانه هم تشکیل می‌شود. حتی تی‌شرت آدا هم موجود است، و شما می‌توانید بخرید !

10.  گریس هاپر

 گریس هاپر

گریس هاپر

او دریاسالار‌ هاپر بود. وی نه تنها یکی از اولین برنامه‌نویسان زن بود بلکه نخستین زنی بود که مدرک ریاضیات را تا مقطع دکترا از دانشگاه ییل دریافت کرد. همچنین نخستین زنی بود که توانست به درجه دریاسالاری در نیروی دریایی امریکا دست پیدا کند. علاوه بر اختراع اولین کامپایلر برای کامپیوتر در سال ۱۹۵۲، وی همچنین توانست زبان برنامه نویسی کوبول (یک برنامه‌نویسی تجاری) را توسعه دهد.

او با معرفی عبارات “باگ” و “دیباگ” به‌طور همگانی، زبان برنامه‌نویسى براى کاربردهاى تجارى کوبول را گسترش داد. او تصمیم به خلق زبان فلوماتیکFLOW-MIC  برای کامپیوترهای یونیواک ۱ و یونیواک ۲ گرفت. هاپر می‌گفت “طلب بخشودگی راحت تر از اجازه گرفتن است.” پس احتمالاً او تندرو‌تر از آن بوده که شما فکرش را می‌کنید.

تا پیش از تلاش‌های گریس هاپر، کامپیوتر‌ها تنها برای محاسبات عددی و اجرای برنامه‌ با کدهای باینری مورد‌استفاده قرار می‌گرفتند. کار کردن با کدهای باینری نیز کار هر کسی نبود و برای ساخت یک برنامه ساده می‌بایست، متخصصین ساعت‌ها زمان صرف کنند. او در سال ۱۹۵۱و پس از کار با کامپیوتر در خلال پروژه منهتن در طول جنگ، توانست یک سیستم A-O را برای UNIVC 1 رایانه یونیواک ۱ کوتاه شده عبارت (Universal tomatic Computer) است. این کامپایلر بعدها توسعه یافت و با نام COBOL شناخته شد. کوبول در واقع اولین زبان برنامه نویسی دنیا است که از دستورات شبیه به زبان انگیسی پشتیبانی می‌کند و برنامه نویس نیازی به نوشتن کدهای ماشین ندارد. بعد‌ها زبان‌های برنامه‌نویسی بسیاری بر اساس همین روش تولید و عرضه شدند.


برگرفته شده از : وب سایت مسیر ایرانی


دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *