می‌توان به جرات گفت تمامی مشاغل دارای میزانی از استرس هستند. اما گاهی مشکلات مالی، سختی‌های زندگی خانوادگی، و نبود هیجان در زندگی، استرس فرد را افزایش می‌دهد. تنها تعداد بسیار کمی از افراد هستند که میزان تنش روحی آن ها در تمام زمان ها در اندازه متعادل قرار دارد.

استرس چیست؟

استرس واژه‌ای است که می‌توان از آن برای توصیف علت و پیامدهای ناشی از وارد آمدن فشار بر جسم و روح استفاده کرد. استرس با فشار ناشی از کار سخت در ارتباط است؛ همچنین، عواملی مانند خستگی، سهل انگاری، اعمال قدرت از سوی دیگران، ناامنی شغلی، مشکلات موجود در روابط و بسیاری عوامل دیگر که با خانه و محل کار در ارتباط هستند، می‌توانند استرس را به وجود آورند.

استرس اغلب در اصل از اختلاف میان انتظارات و واقعیت‌ها ناشی می‌شود.یعنی زمانی شکل می‌گیرد که تقاضا‌ها از یک فرد، از میزان ظرفیت وی برای پاسخگویی به آن‌ها فراتر می روند. اگر عوامل بروز استرس برای مدتی طولانی به قوت خود باقی بمانند، ممکن است علائم این اختلال که معمولاً فیزیکی و عاطفی هستند، در ما بروز کنند. این علائم نشان‌دهنده بیماری نیستند بلکه یک وضعیت روان‌شناختی است که عوارض جانبی فیزیکی به همراه دارد. با این همه، استرس حالتی است که با شناخت و رفتارهای مناسب برطرف می‌شود.

آیا عوامل بروز استرس شناخته شده‌اند؟

صرف نظر از برخی مشکلات روحی و فیزیکی حاد، اظهار نظر قطعی درباره عوامل بروز استرس، دشوار است.

در این مقاله تلاش شده است تا فهرستی از منابع استرس و راهکارهای مقابله با آن معرفی کنیم.

هیچ یک از ما دوست نداریم در محیط هایی کار کنیم که خود ما یا سایرین، در آنجا از نوعی حس بی‌عدالتی رنج می‌بریم. ناتوانی در تغییر شرایط، یا تبعیض درآنها حکم فرماست، می‌تواند منشأ اصلی بروز استرس باشد.

وجود احساساتی از قبیل این‌که: من باید کار کنم؛ باید کامل باشم؛ باید مسئولیت بیشتری بر عهده بگیرم؛ باید همه را خوشحال و راضی کنم؛ باید با دیگران دست به رقابت بزنم؛ باید پول بیشتری به دست بیاورم؛ باید از همه بالاتر باشم و باید ساعت زیادی کار کنم؛ شرایطی هستند که انتظارات خود ما و دیگران در شکل‌گیری آن‌ها نقش دارند. با گذشت زمان، این قبیل احساسات که زمانی فکر می کردید به خوبی از عهده آن ها بر خواهید آمد، دیگر قابل‌مدیریت نخواهند بود.

گرفتار شدن در شغلی که نیاز مالی شما را تأمین می کند، اما دیگر برایتان رضایت‌دهنده نیست، ترس از پیامدهای برخورد جدی با مدیری زورگو، رازداری برای دیگران یا حتی خودتان، حرفه‌ای شدن در یک شغل و امتناع از انتخاب شغلی تازه، وجود مشکلات در روابط گروهی، همه این‌ها شرایطی هستند که سعی می‌کنیم تا به نوعی از آنها رها شویم.

مثلاً شرایط کاری در محیط‌های بسیار گرم، بسیار سرد یا مکان هایی که نور مناسبی ندارند، می‌توانند شما را دچار اضطراب سازند؛ حتی اگر آن شغل، خود بسیار ساده باشد. همچنین شغل‌هایی که بسیار تکراری و طولانی مدت هستند و خستگی چشم ها، مچ دستان یا پشت را به دنبال دارند، همگی لذت آن روز کاری را از میان می‌برند. همه ما شرایط کاری نامطلوب را فقط برای مدت کوتاهی می توانیم تحمل کنیم و جسم، به مرور نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.

چطور استرس را کنترل کنیم؟

استرس ممکن است بسیار پیچیده باشد و عوامل بسیاری در شکل‌گیری آن نقش داشته باشند، اما می‌توانید با ایجاد برخی تغییرات در زندگی، مقابله با آن را آغاز کنید.

عوامل ایجاد کننده استرس را شناسایی کنید. در تنهایی یا همراه کسانی که به خوبی شما را می شناسند، فهرستی از چیزهایی که به افزایش سطح استرس در شما کمک می کنند، تهیه کنید. چیزی را از قلم نیندازید. وقتی فهرستی کلی از این موارد تهیه کردید، سعی کنید تا مشکلات را با جزئیات بیشتری مشخص نمایید.

به عنوان مثال، به جای نوشتن کلمه «کار» به عنوان عامل استرس زا، مشخص کنید که چه چیزهایی در خصوص کار، شما را دچار استرس می کند (شاید هنگام نوشتن این مطالب متوجه شوید که جسم تان به افکاری که در ذهن دارید واکنش نشان می دهد). از فهرستی که تهیه کرده اید یک مورد را انتخاب و کار روی آن را آغاز کنید.

فهرستی از روش های ممکن برای حل مشکل تهیه کنید؛ ممکن است برخی از این روش‌ها به نظرتان واقع‌بینانه نباشند یا وقت بسیاری برای پیشرفت لازم داشته باشند. این روش‌ها را به همان ترتیب که به ذهن می آیند، یادداشت کنید و نگذارید که از ذهنتان پاک شوند. گاهی اوقات یک مشکل با مشکلات دیگر، تطابق دارد؛ بدین ترتیب حل یک مشکل به برطرف شدن مشکل دیگر نیز کمک خواهد کرد.

تصمیم بگیرید که قصد دارید کدام یک از کارهای مطرح شده در این فهرست را انجام دهید. سپس یک برنامه زمانی برای آن در نظر بگیرید. به برنامه‌ریزی‌های بلند‌مدت فکر کنید. قصد دارید در ده سال آینده کجا باشید؟ آنچه برای زندگی می‌خواهید و تاکنون به آن دست نیافته‌اید، چیست؟ آنچه را واقعاً دوست دارید، با شهامت در ذهن خود تصور کنید. آن را روی کاغذ یادداشت کنید و یا درباره آن با یک نفر صحبت کنید.

درباره نخستین گامی که باید در این زمینه بردارید، بیندیشید و به خود قول دهید که حتماً این کار را انجام خواهید داد. نخستین گام را بر روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید. اگر همچنان به نظرتان بسیار بزرگ می‌آید، آن را به گام‌های کوتاه‌تر تقسیم کنید تا زمانی‌که احساس کنید می توانید از عهده آن برآیید. گام‌های بعدی را هم وقتی بردارید که در گام اول موفق بوده اید.

به‌طور حتم، به رغم استرس‌هایی که هم اکنون با آن‌ها درگیر هستید، در طول زندگی، به‌خوبی از عهده برخی کارها برآمده و خود و دیگران را خوشحال نموده اید. ذخایر شخصی استعدادهای طبیعی و روش های موفقیت‌آمیز پیش از این، شما را از دوران‌های سخت عبور داده و اتفاقات خوبی را برایتان رقم زده‌اند.

رویدادهای خوب را در ذهنتان زنده نگه دارید و فهرستی از آن ها تهیه کنید. اگر برخی از این رویدادها از ذهنتان پاک شده‌اند از کسانی که شما را به خوبی می‌شناسند، در تهیه فهرست کمک بگیرید. ذخایر درونی شما هنوز همراهتان هستند، حتی اگر غیرقابل‌دسترس به نظر آیند؛ همیشه می‌توانید روی آن ها حساب کنید.

درباره علائم جسمی استرس چه کار می‌توان کرد؟

به وقتی فکر کنید که کاملاً احساس سلامت می‌کردید، حتی اگر این زمان بسیار دور باشد. احساسات منطقی، لذت‌بخش و شادی آوری را یادآوری کنید که هنگام سلامتی از آن بهره مند بودید.

بسیاری از مشاغل، امروزه به فعالیت های فیزیکی نیاز چندانی ندارند، پس نمی توانید برای تأمین تمام نیازهای بدنی خود به یک هفته کاری معمولی تکیه کنید. یک سیر زمانی برای یک روز معمول خود در طول هفته تهیه کنید. سپس آن را به بخش‌هایی تقسیم کنید و در هر بخش، فعالیت هایی مانند پیاده روی، ایستادن، نشستن، دویدن و… را بگنجانید. آیا در طول روز زمان هایی وجود دارند که بتوانید کارهایی انرژی‌بخش‌تر انجام دهید؟ اگر شغل‌تان به فعالیت‌های فیزیکی زیادی نیاز دارد، آیا در طول روز فرصتی برای استراحت بیشتر دارید؟

جسم انسان بیدرنگ نسبت به شرایط مختلفی واکنش نشان می دهد، بنابراین شاید نیاز نباشد که برای ایجاد احساسی متفاوت در خود، در برنامه عادی‌تان تغییر چندانی ایجاد کنید.

اگر دوست دارید که در طول روز مرتب از موادی مانند چای، قهوه، کیک و سیگار استفاده کنید، پس احتمالاً تلاش می‌کنید با استفاده از این قبیل مواد، استرس خود را کاهش دهید. آیا امکان کاستن از استرس بدون استفاده از این مواد برایتان وجود دارد؟

قهوه، چای، شکر و موادی از این قبیل، نخست شما را خوشحال می کنند، اما دوباره به وضعیت اول بر‌می‌گردید و این بار، برای دستیابی به یک حس خوب، بیشتر تلاش خواهید کرد. مثلاً بعد از هر بار استفاده فراوان از شکر نیز احساس خواب آلودگی و تنبلی خواهید کرد. پس در خصوص عادات و رژیم غذایی خود، خوب فکر کنید. شاید زمان آن باشد که کمی عادات غذایی خود را تغییر دهید.

وقتی‌که جسم از خود، واکنش افراطی نشان می‌دهد، این امر می‌تواند بر استرس بیفزاید. مشاهده ریزش مو و ریتم نامنظم قلب، چندان خوشایند نیست. صبر نکنید تا این علایم افزایش یابند. رسیدگی به آن‌ها کمک می‌کند تا اندکی از اضطراب خود بکاهید. بیشتر ورزش کنید، به ورزش‌هایی مثل یوگا و تمرکزی بپردازید، از غذاهایی استفاده کنید که برای سلامتی خوب هستند. به جسم خود آرامش بدهید. خوب بخوابید.

دست آخر، اگر برایتان دشوار است که به استرس‌های موجود در زندگی خود بیاندیشید، یا به تنهایی چیزها را تغییر دهید، بهتر است با یک مشاور صحبت کنید. او برای شناخت نگرانی ها و ایجاد تغییر، در کنارتان خواهد بود و حتماً نظرات موثری در اختیارتان قرار خواهد داد.


برگرفته شده از : وب سایت تبیان


دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *