تمامی مشاغل نیازمند مهارت و دانش مخصوص به خود هستند. افرادی موفق به استخدام و یافتن شغل موردنظر خود می شوند که دارای مهارت‌های مربوط و لازم کاری باشند. کسب مهارت‌ها بستگی به علایق، توانایی‌ها و استعداد شما و همچنین اهداف شغلی و منابع موجود دارد.

طبق نظر وزارت کار آمریکا ۱۰ مهارت شغلی همواره مورد‌نیاز فهرست کارفرمایان است:

1. مهارت‌های فنی‌و حرفه‌ای

امروزه فناوری در تمام رشته های‌علوم بسط یافته است. راه‌اندازی، آزمایش و تعمیر بیشتر تجهیزات الکتریکی- مکانیکی در حوزه‌های مهندسی، ارتباطات، اتومبیل، حمل‌و‌نقل، و هوا-فضا مستلزم و نیازمند آگاهی از مهارت‌های فنی و حرفه‌ای است.

2. مهارت برطرف‌سازی مشکلات

اکثر کارها و وظایفی که در زندگی خود با آن مواجه می شویم سخت و پیچیده هستند. افرادی که مشکلات را بدرستی تشخیص می‌دهند، به راه‌حل‌های گوناگون می‌اندیشند، و تصمیمات مناسبی می‌گیرند که در زمینه‌های شغلی مدیریت بازرگانی، مدیریت روابط عمومی، علوم پزشکی و مهندسی دارای تبحر کافی هستند.

3. مهارت‌های روابط‌عمومی

شرکت‌ها با مشکلات اجتناب‌ناپذیری مواجه می‌شوند که در ارتباط با رفتار متقابل اشخاص با یکدیگر است. عمده موفقیت یک شرکت به این موضوع مربوط است که افراد تا چه‌حد می‌توانند با هم به‌صورت تیمی فعالیت کنند. این مدیریت منابع انسانی، مدیریت اعضا، و مدیر عامل است که نیازهای کارکنان خود را کاملاً بشناسند، و خواهان یافتن بهترین روش‌ها برای برآوردن نیاز‌های آنها در حیطه شغلی باشند.

4. مهارت‌های برنامه‌نویسی کامپیوتر و دانش کامپیوتری

برنامه‌نویسی صحیح کامپیوتری برای برآورده کردن نیاز‌های خاص یک شرکت خاص می‌تواند فرصت‌های استخدام و پیشرفت حرفه‌ای را افزایش دهد. عمده زبان‌های برنامه‌نویسی امروز عبارت‌اند از:  Visual Basic  Java , Unix , HTML , SQL Server . یادگیری و آشنایی با آنها بسیار مفید و موثر خواهد بود.

5. مهارت‌های آموزشی

امروزه دائماً اطلاعات جدیدی در حال تولید و ثبت می باشد. از این‌رو تقاضا برای جذب افرادی که دارای مهارت‌های لازم برای گردآوری این اطلاعات، و کاربست آنها در زمینه‌های آموزش، خدمات اجتماعی، مشاوره مدیریت و تجارت باشند، بسیار بالاست.

6. مهارت‌های مدیریت اطلاعات

در قرن حاضر، اطلاعات(Data) مبنای اساسی سیستم‌های اقتصادی محسوب می‌شوند. اشخاصی که دانش و مهارت مدیریت اطلاعات دارند برای اکثر مشاغل مناسب هستند. تحلیل‌گران سیستم، تکنولوژیست‌های اطلاعات، مدیران بانک اطلاعاتی و مهندسان ارتباطات و مخابرات از جمله اشخاصی هستند که مهارت‌های مدیریت اطلاعات را دارند.

7. مهارت‌های مدیریت مالی

برنامه‌ریزی اقتصادی برای تضمین یک زندگی راحت پس از دوران بازنشستگی امری بسیار ضروری است. کارگزاران سرمایه، برنامه‌ریزان مالی، و حساب‌داران برای برآوردن این تقاضا همواره مورد‌نیاز هستند.

8. مهارت دانستن زبان خارجی

داسنتن زبانی غیر از زبان مادری امکان های ارتباطی و یادگیری جدیدی فراهم می‌کند. علاوه‌بر‌این امروزه کشور‌ها به مواد و محصولات یکدیگر احتیاج متقابل دارند و در حوزه های مختلفی در حال مبادله هستند. به همین دلیل توانایی صحبت و مکالمه به یک زبان خارجی فرصت‌های شغلی مناسبی را فراهم می‌آورد.

9. مهارت‌های مدیریت تجارت و بازرگانی

بسیار مهم است که هدایت و مدیریت اهداف در شرکت به موازات هم پیش روند.. مرکز این مهارت‌ها چنین ظرفیت‌هایی محسوب می‌شوند: توانایی مدیریت افراد، سیستم‌ها، منابع و سرمایه‌های مالی، شناخت مشتریان، و نحوه مبادله و تغییر این نیازها به فرصت‌های تجاری و بازرگانی قرار دارد.


برگرفته شده از: مجله اینترنتی زن روز


دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *