رئیس خوب رئیسی است که رهبری می‌کند و نه ریاست، و پذیرای گفتگوی بی‌رودربایستی است و فضایی را ایجاد می‌کند که کارمندانش هنگام رویارویی با مشکلی در محیط کار بدون نگرانی سراغش بروند.

خبر بد این که همه رئیس‌ها در این دسته نمی‌گنجند.

متأسفانه چگونگی مطرح کردن بازخوردهای انتقادی به رئیس‌ها مشکلی معمول در محیطهای کار است. اگر شما هم در چنین موقعیتی گیر کرده‌اید، بدانید تنها نیستید.

و اما خوشبختانه، چند استراتژی برای برخورد با رئیس‌های تدافعی وجود دارد. کار را با ترتیب دادن جلسه‌ای رودرروبا رئیستان شروع کنید.

پیش از جلسه

خود را ارزیابی کنید تا به نقش خود در این مشکل آگاه شوید. درک و پذیرش نقش شما در مسأله‌ی پیش رو بسیار مهم است: آیا شما با سکوت، رفتار یا تهمت زدن به شکلی به این تنش دامن زده‌اید؟ آیا واقعیتی را تحریف یا بد برداشت کرده‌اید؟ آیا احساساتتان بر شما چیره شده است؟ با خود صادق باشید.

برای خود روشن کنید که از این گفتگو چه انتظاری دارید. خیلی‌ها به خوبی می‌دانند چه چیزی را نمی‌خواهند. اما برایشان روشن نیست که دقیقاً چه می‌خواهند. آیا فقط می‌خواهید رئیستان به ایراد خود آگاه شود؟ آیا انتظار دارید رئیستان رفتارش را عوض کند؟ یا می‌خواهید اشتباهش را بپذیرد و از شما عذرخواهی کند؟ اگر دقیق ندانید به دنبال چه نتیجه‌ای هستید، بعید است بتوانید به نتیجه‌ای مطلوب دست یابید.

با استراتژی برنامه‌ریزی کنید. برخی زمان‌ها و مکان‌ها برای عرضه بازخورد مناسب‌ترند. بهتر است از قبل با رئیستان در مورد زمان و مکان و علت جلسه صحبت کنید. هدف شما ایجاد محیطی امن است تا رئیستان احساس کند شما قصد کمک دارید، نه این که ناغافل به قول معروف «خفتش کرده‌اید».

در طول جلسه

به او اطمینان خاطر دهید. شاید رئیستان روحش هم خبر نداشته باشد شما از چه چیزی آزرده‌خاطرید. حواستان باشد که بسیاری از رئیس‌ها در این‌گونه موقعیت‌ها حالت تدافعی به خود می‌گیرند چون احساس خطر می‌کنند. مثلاً می‌توانید جلسه را با این موارد شروع کنید:

  • به رئیستان اطمینان خاطر دهید که به جایگاه و قدرتش واقف‌اید و برایش احترام قائلید.
  • او را متوجه سازید که رفتارش مانع از آن می‌شود که شما بهترین عملکرد را از خود نشان دهید.
  • برایش روشن کنید که کدام رفتارهایش کیفیت کار شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  • بر تمایل خود به ایجاد یک رابطه کاری مثبت تأکید کنید.

از برخورد اتهام‌آمیز دوری کنید. هیچ کس دوست ندارد انگشت اتهام به سمتش گرفته شود. با این کار رئیستان حالت تدافعی به خود می‌گیرد. پیش از هر گونه نتیجه‌گیری، نخست تأثیر رفتار وی را بر عملکرد خود یادآور شوید و در حد امکان نقش خود را در شرایط پیش آمده انکار نکنید.

حرف‌هایی که زده شد را خلاصه‌ کنید. در گفتگوهایی که حالت هیجانی دارند معمولاً قدرت تفکر ضعیف می‌شود. برای جلوگیری از این حالت، مسائلی که حل شده‌اند و آن‌هایی که همچنان حل‌نشده باقی مانده‌اند را به همراه قول‌هایی که رد و بدل شد به طور خلاصه مرور کنید.

پس از جلسه

قدردان باشید. سپاسگزاری پس از جلسه، فارغ از نتیجه آن، همیشه نشان از حرفه‌ای بودن شما دارد. از تأثیر ادب غافل نشوید، چرا که شرایط را برای حل مشکلات در آینده مناسب می‌کند.

پیگیری کنید. گفتگو هر قدر هم که سازنده بوده باشد، اگر پیگیری نشود راه به جایی نمی‌برد. در مورد موضوعی گفتگو می‌کنیم و سپس هر کسی پی کار خود می‌رود. بهترین حالت این است که با رئیستان زمانی را برای پیگیری موضوع تعیین کنید.

اگر نیاز بود، دوباره گفتگو کنید. تعیین زمانی برای پیگیری، فرصتی را برای شما و رئیستان ایجاد می‌کند تا اگر اوضاع طبق انتظار پیش نرفت، شرایط مورد توافق را دوباره ارزیابی کنید.


برگرفته شده از:    http://www.entrepreneur.com      How to Give Constructive Feedback to a Toxic Boss

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *