یکی از نخستین توصیه‌ها به هر کسی که قرار است کسب و کاری راه بیندازد این است که ایده‌هایش را به طرح کسب و کار تبدیل کند. نوشتن طرح کسب و کار یعنی آماده شدن برای پی‌ریزی یک کسب و کار: انتخاب مدیر، تحقیقات برروی بازار هدف، طرح سود و زیان (profit and loss projection)، سرمایه و غیره. اما در طرح کسب و کار تک تک پرسش‌هایی که کارآفرین باید قادر به پاسخگوییشان باشد گنجانده نمی‌شود.

درست است که داشتن یک طرح کسب و کار رسمی خوب است، اما برای تدوین نهایی این سند به چند عنصر اصلی نیاز است. کارآفرینان و افراد خبره در زمینه تجارت توصیه می‌کنند پیش از روی کاغذ آوردن طرحتان، این چند مرحله را پشت سر بگذارید:

تعیین هدف. هدف اصلی یک طرح کسب و کار این است که به سرمایه‌گذاران، وام‌دهندگان یا سهامداران احتمالی نشان دهید کسب و کار شما قرار است چگونه به سوددهی برسد. اما پیش از آن که صحبت از سود کنیم، باید در طرح خود به دو پرسش مهم پاسخ دهیم: «چرا» و «چگونه». نخست، اصلاً هدف از این ایده چیست و چرا کارکنان باید هر روز صبح حاضر باشند به خاطر این ایده از رختخواب بلند شوند. و دوم، ارزش‌های این کسب و کار چیست و افراد نماینده این کسب و کار چگونه باید رفتار کنند.

کارآفرینان باید زمانی را به شناسایی ارزش‌ها و هدف اصلی کسب و کارشان اختصاص دهند، که بعدها هنگام تصمیم‌گیری در تمامی سطوح نقش قطب‌نما خواهد داشت. این «قطب‌نما» را با گفتگویی صادقانه و صمیمانه با اعضای تیمتان می‌توانید پیدا کنید.

ایجاد چشم‌انداز. رمز موفقیت تجاری داشتن چشم‌اندازی روشن به آن‌چه که می‌خواهید با کسب و کارتان دست یابید است. پیش از آن که طرح کسب و کار خود را روی کاغذ بیاورید، سه تا پنج استراتژی را که به شما کمک می‌کند به آن چشم‌انداز دست یابید پیدا کنید.

مدل تجاری خود را شفاف‌سازی کنید. یک طرح کسب و کار خوب همیشه دربرگیرنده طرح‌های مالی نیز هست، اما پیش از آن که بخواهید سراغ اعداد و ارقام بروید، باید سناریوهای احتمالی را برای اطمینان از نتیجه دادن مدل تجاری خود بررسی کنید. پرسش‌های از این دست از خود بپرسید: اگر این محصول را به فلان قیمت بفروشم، و هزینه جذب مشتری بَهمان قدر باشد، نرخ بازده‌ام چه قدر خواهد بود؟

یک مدل مالی خوب جزئیات بسیاری را که قرار است در طرح کسب و کار خود بگنجانید شامل می‌شود، مانند استخدام، قیمت‌گذاری، فروش، هزینه جذب مشتری، مخارج، رشد و غیره. بعدها با جلوتر رفتن و آشکار شدن حقایق کسب و کارتان، باید مدل خود را به‌روزرسانی کنید.

درمورد نام و ساختار قانونی شرکت خود تصمیم‌گیری کنید. ساختار شرکتتان- مالکیت خصوصی، مسئولیت محدود، تعاونی و غیره- تأثیر مهمی بر عملکرد و استراتژی شرکتتان دارد. نه تنها مهم است که شرکت خود را به ثبت رسمی برسانید، بلکه پیش از کار کردن برروی طرح کسب و کار خود خاطرجمع شوید که نام انتخابی‌تان پیش‌تر به ثبت نرسیده است.

ایده تجاری‌تان را آزمایش کنید. اگر مطمئن نباشید که ایده‌تان از بازاری برخوردار است یا خیر، زمان گذاشتن بر روی نوشتن یک طرح کسب و کار رسمی بیهوده است. کارآفرینان باید از پشت میزشان بلند شوند و سراغ متخصصان صنایع، مشتریان احتمالی و دیگر کارآفرینان بروند و با آنان مشورت کنند تا از بابت بقای کسب و کارشان خاطرجمع شوند. با مشتریان احتمالی اما واقعی صحبت کنید و نظر صادقانه آنان را جویا شوید. نظرشان درباره ایده تجاری شما چیست؟ دقیقاً چه کسانی هدف کسب و کار شما هستند؟ بزرگی این بازار چه قدر است؟ آیا بازار هدف شما محصول یا خدمات شما را خریداری می‌کند؟ رقیبان شما چه کسانی‌اند؟

همچنین لازم است فرصت‌ها و خطرهای احتمالی را با اجرای تحلیل SWOT (نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها) شناسایی کنید.


برگرفته شده از: Writing a Business Plan? Do These 5 Things First       http://www.businessnewsdaily.com

 

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *