آیا اینترنت ما را در معرض خطر قرار می دهد؟

آیا اینترنت ما را در معرض خطر قرار می دهد؟

«دفتر شما» موفقیت Leave a Comment

 

هر روز با انجام این پنج کار پیش‌پاافتاده، خود را در اینترنت در معرض خطر قرار می‌دهید.

شاید متوجه نباشید، اما بعضی کارهای پیش‌ پا افتاده‌ای که هر روز در فضای اینترنت انجام می‌دهید ممکن است شما و رایانه‌تان را در معرض خطرهای جدی قرار دهد. در زمینه امنیت در فضای مجازی، هر چه اطلاعات بیش‌تری داشته باشید، احتمال آسیب دیدنتان کم‌تر است.

این چند فعالیت معمول اینترنتی می‌تواند شما را در برابر خطرها آسیب‌پذیر کند:

  1. استفاده از شبکه‌های وای فای عمومی

این که همه‌مان این کار را می‌کنیم، معنی‌اش این نیست که برای ما دردسری نخواهد داشت. استفاده از وای فای عمومی، به خصوص در محیط‌های شلوغ مانند کافی‌شاپ و فرودگاه، شما و رایانه‌تان را در برابر حملات بی‌دفاع می‌کند.

برای نمونه، در هتلی هستید و تصور می‌کنید که دارید به «وای فای رایگان» هتلتان وصل می‌شوید. غافل از این که در واقع به شبکه‌ای ساختگی وصل می‌شوید که طراحی‌اش هدفی جز دستیابی به رمزهای عبور و دیگر اطلاعات شما ندارد. در مواردی که چاره‌ای جز وصل شدن به یک شبکه عمومی ندارید، دستکم از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) استفاده کنید که داده‌های شما را رمزگذاری می‌کند.

  1. پر کردن فرم‌های آنلاین

همان‌قدر که باید نسبت به وصل شدن به اینترنت عمومی احتیاط کنید، باید درباره اطلاعاتی که به اشخاص ثالث منتقل می‌کنید نیز محتاط باشید.

روشن است که وقتی بر روی وبسایتی اطلاعات خود را عرضه می‌کنید، دیگر هیچ راه‌حلی فنی به کار شما نخواهد آمد. چاره‌اش فقط این است که هوشیار باشید و اطلاعات خود را در اختیار وبسایت‌هایی که اطمینانی به آن‌ها ندارید قرار ندهید.

بسیاری از وبسایت‌ها اطلاعات کاربران را گردآوری می‌کنند و بدون اجازه خود کاربران به فروش می‌رسانند. پیش از آن‌که اطلاعاتی همچون آدرس ایمیل، آدرس پستی یا شماره تلفنتان را در اختیار وبسایتی قرار دهید، مطمئن شوید که آن وبسایت قرار است دقیقاً چه استفاده‌ای از اطلاعات شما بکند.

  1. استفاده از رمز عبور یکسان

گاهی یادآوری رمزهای عبور دشوار است، اما داشتن رمزهای عبور گوناگون برای تک تک خدماتی که استفاده می‌کنید ارزشش را دارد. به خصوص وقتی پای اطلاعات بانکی و ایمیل در میان باشد، باید خاطر جمع شوید که رمز عبورتان ایمن و تک است تا کشف آن برای دیگران دشوار باشد.

شاید بپرسید داشتن رمزهای عبور گوناگون چه اهمیتی دارد؟ اتفاق است دیگر. فرض کنید کسی توانسته به یکی از حساب‌های شما دسترسی پیدا کند. اگر هر حسابتان رمز عبور متفاوتی داشته باشد، آن فرد دیگر قادر نخواهد بود به حساب‌های دیگر شما هم دسترسی یابد. علاوه بر انتخاب رمز عبورهای ایمن و گوناگون، باید، هر جا که امکانش هست، شناسایی دو مرحله‌ای (two-step authentication) را نیز فعال کنید تا هنگام login پیامکی حاوی یک کد برای شما ارسال شود. در این صورت، حتی اگر هکری رمز عبور شما را به دست آورد، بدون آن کد قادر به دسترسی به حساب شما نخواهد بود.

  1. به اشتراک گذاشتن عکس در شبکه‌های اجتماعی

از عکس‌ توله سگ بر روی فیسبوک گرفته تا تصاویری از ساندویچ بوقلمونمان، همه ما عکس‌هایی را به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذاریم. اما شاید حواستان نباشد که شاید گوشی‌تان این تصاویر را نشان‌گذاری جغرافیایی (geotag) می‌کند و دیگران می‌توانند مکان آن عکس را شناسایی کنند.

درست است که شناسایی مکان عکس یک ساندویچ در یک رستوران محلی ممکن است اهمیتی نداشته باشد. اما وقتی تصور ساندویچی را از منزلتان به اشتراک می‌گذارید، قضیه کمی پیچیده‌تر می‌شود، چرا که در واقع نشانی منزلتان را افشا کرده‌اید. راه‌حل ساده این است که امکان نشان‌گذاری جغرافیایی را غیرفعال کنید.

  1. پذیرش سرسرانه «سیاست‌های حفظ حریم خصوصی» (privacy policies)

پذیرش سیاست‌های حفظ حریم خصوصی ضرورتی ناخوشایند برای استفاده از خدمات هر وبسایتی است. قبول دارم، خیلی طولانی‌اند. اما پیش از پذیرفتنشان نگاهی به آن بیندازید و ببینید واقعاً دارید با چه چیزی موافقت می‌کنید.

چند حوزه بسیار مهم برای بررسی وجود دارد. از همه مهم‌تر چگونگی استفاده آن شرکت از داده‌های شماست. به دنبال قابلیت‌هایی بگردید که به شما امکان می‌دهد مانع از به اشتراک‌گذاری داده‌هایتان شود. همچنین قابلیت‌هایی شما را قادر می‌سازد هنگام حذف حسابتان، داده‌هایتان را نیز حذف کنید. اگر فرزندی دارید که از وبسایتی، همچون فیسبوک، استفاده می‌کند، لازم است بررسی کنید که آن شرکت از داده‌های عرضه‌شده توسط فرزندتان چه استفاده‌ای می‌کند.


برگرفته شده از: http://www.entrepreneur.com         Things You Do Everyday That Make You Vulnerable Online

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.