احساس کمبود وقت یک ناتوانی ذهنی است

«دفتر شما» موفقیت 2 Comments

 غذا، فضا، عزا… اگر این کلمات به مدت ۳۰  ثانیه جلوی چشم شما رژه بروند کدامیک را تشخیص می‌دهید؟ حالا اگر خیلی خیلی گرسنه باشید چه‌طور؟ احتمالاً جواب غذا خواهد بود. محققان دانشگاه نیویورک ریوییو این تحقیق را واقعاً انجام داده‌اند: آنها از افراد خواستند تا به صفحه‌ای نگاه کنند که کلماتی روی آن روشن و خاموش می‌شدند. تمامی افراد ۳ ساعت قبل از آزمایش به محل آورده شده‌بودند. به برخی از آن‌ها ناهار داده شده بود ولی سایر افراد چیزی نخورده بودند. و وقتی آن‌ها این تست تشخیص کلمات را انجام دادند، افراد گرسنه در تشخیص کلمات مربوط‌ به خوردنی‌ها بسیار خوب‌تر عمل کردند.

نکته مهم در انجام تحقیق آن بود که آن‌ها کلمه غذا را ناخودآگاه می‌دیدند و نه با قصد قبلی. حرکت کلمات سریع‌تر از آن بود که اجازه هر نوع کنترل خودآگاه را به آن‌ها بدهد. (برای افراد تشنه نیز این تست با کلماتی مثل آب به همین نتیجه رسیده است.)

بیشتر بخوانید: یک سر و هزار سودا: خدمات دفتر کار مجازی دفتر شما برای افراد پرمشغله

عوارض کمبود وقت

در حقیقت، احساس کمیابی– یعنی این که چیزی را به اندازه کافی ندارید–  بر تفکر آدمی تاثیر می‌گذارد. در همین زمینه اقتصاددان دانشگاه هاروارد، و روانشناس دانشگاه پرینستون در کتاب کمیابی می‌نویسند: احساس کمبود، معانی زیادی در ذهن ایجاد می‌کند. احساس گرسنگی «تونلی ادراکی» می‌سازد که آنچه ما می‌بینیم را محدود می‌کند. درست مثل فردی که تا اسم غذا به گوشش می‌رسد از جای خود می‌پرد، کمیابی نتایج عجیبی دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۵روش برای ایجاد تمرکز در کار ویژه پشت میزنشین‌ها!

به‌عنوان مثال، افرادِ تنها، در به‌یادآوردن واکنش‌ها و رفتار‌های مربوط به روابط اجتماعی در یک موقعیت از بقیه افراد بهترند.

کودکان فقیر، اندازه سکه‌های پول را بیشتر‌از‌حد معمول تخمین می‌زنند.

افراد مطلقه، در جمع زوج‌ها و خانواده‌ها احساس معذب بودن بیشتری می‌کنند.

در حقیقت، این قسمت کلیدیِ موضوع در مورد افراد تنها، افرادی که همیشه سرشان شلوغ است، افراد ثروتمند و افراد فقیر است. حالا که شما در این موقعیت قرار گرفته‌اید، رفتارتان تغییر خواهد کرد و همین امر باعث می‌شود شما در این وضع باقی بمانید.

بنابر‌این همیشه مشغول بودن حماقت‌بار است. همان‌طور‌که محققین گفته‌اند، احساس کمبود زمان موجب می‌شود تمامی حواس به سمت انجام امورات در کمترین زمانِ ممکن متمرکز شود. این مشغله فکری، ذهن را از مدنظر داشتن اهداف‌بلند مدت باز‌می‌دارد.

افرادی که وقت کمی دارند زودتر آشفته و سردرگم می‌شوند، چرا که برنامه‌های آن‌ها به شدت پر است، و این منجر به بروز پیامدهای ناخوشایندی مثل انجام چندین کار با کمترین بهره وری، و غفلت از روابط کاری می‌شود.

پس بیایید در قبال این وضعیت چاره‌اندیشی کنیم و به راه‌هایی برای مقابله با آن بیاندیشیم:

کمبود وقت1. اتوماتیک کردن برخی از برنامه‌ها

تا جایی که می توانید به برخی از امورات خود شیوه‌ای ماشینی ببخشید و از نرم‌افزارهای مرتبط مدد جویید. اگر روش حساب و‌کتابمان را به گونه‌ای تنظیم کنیم که از حساب شخصی‌ در آخر هر هفته یا هر ماه مقداری اتوماتیک به پس‌انداز تبدیل شود، هیچ‌گاه آن‌قدر مشغله وجود نخواهدداشت که نشود تصمیمات مهم‌تر و بلندمدت گرفت.

2. یاد‌آوری امور

زمانی‌که به شما برای انجام کاری اعلام یادآوری شود– مثل وقت دکتر، پرداخت قبوض یا تمدید گواهی‌نامه رانندگی– بیشتر احتمال دارد که شما آن کار را انجام دهید. برای نجات خودتان، از روش “اگر این اتفاق افتاد پس آن کار را انجام می‌دهم” استفاده کنید.

3. خالی کردن برنامه‌های روزانه

نقطه مقابل احساس «کمبود وقت» احساس «فراوانی وقت» است، که با احساس شادمانی رابطه متقابل دارد. زمان را مانند پول پس‌انداز کنید و به خود احساس آرامش بدهید. امورات مشابه را در یک زمان انجام دهید و وقت خود را خالی کنید.

4. بهره گیری از احساسات

محققین دریافته‌اند که احساس حیرت و شگفت‌زدگی نیز می‌تواند باعث شود افراد احساس فراوانی وقت بیشتری داشته باشند. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی شما با لحظات تکان‌دهنده مواجه می‌شوید، زمان را آرام‌تر از معمول حس می‌کنید. پس در زندگی خود راه را برای لحظات و اتفاقات جدید و هیجان‌انگیز باز بگذارید.

[divider]

برگرفته شده از: fastcompany.com

[divider]

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
Summary
Review Date
Reviewed Item
عالیه
Author Rating
51star1star1star1star1star

Comments 2

  1. خیلی ممنون از این مقاله خوب. واقعا که من دچار این موضوع هستم. امیدوارم بتونم بهتر بشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.