استارتاپ‌ها می‌توانند با برون سپاری کار خود را آسان کنند

استارتاپ‌ها می‌توانند با برون سپاری کار خود را آسان کنند

«دفتر شما» کسب و کار 1 Comment

استارتاپ‌ها می‌توانند با برون سپاری کار خود را آسان کنند

اکبر هاشمی روزنامه نگار با سابقه‌ای است که بیش از یک سال است هفته نامه اختصاصی استارت آپ ها، به نام شنبه را راه اندازی کرده تا با تمرکز و جدیت بیشتری به این حوزه بپردازد. دفتر شما با هاشمی در رابطه با شرایط استارتاپ‌ها در ایران گفتگو کرده است که در ادامه می‌خوانید.

دفترشما: صحبت از «استارتاپ‌ها» بحث روز است و همه از لزوم حمایت از این کسب و کارهای نوپا می‌گویند، اما طبق آمار ۹۰ درصد از آن‌ها شکست می‌خورند، به نظر شما مشکل کار کجاست؟

علت طرح چنین مسائلی این است که شناخت کافی و جامع نسبت به این نوع کسب و کار وجود ندارد.

در یک کسب و کار سنتی مثل یک کارخانه تولیدی، روند همه چیز مشخص است و هیچ گاه بحث سر این نمی شود که به فرض با تاسیس ۱۰ شرکت تولید لاستیک، ممکن است ۹ تای آن شکست بخورد. در کسب و کار سنتی وقتی یک فرد یا گروهی سرمایه گذاری می‌کند، یک روند تضمین شده و آزموده شده برای شروع کار از استخدام نیرو تا برآیند هزینه‌ها وجود دارد، اما در استارتاپ‌ها تمرکز ما روی ایده است.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

بسیاری از استارتاپ‌هایی که جوان‌ها از آن صحبت می‌کنند، در حد یک ایده است که قرار است در آینده به کسب و کار تبدیل شود. برای همین بخش قابل توجهی از خروج استارتاپ‌ها از گردونه رقابت، پیش از تجاری سازی صورت می‌گیرد و پس از تجاری شدن، میزان این شکست‌ها کم‌تر می‌شود.

وقتی ۱۰ الی ۱۵ ایده مطرح می‌شوند و بخشی از این ایده‌ها در فرایند آغاز کسب و کار از گردونه رقابت خارج می‌شوند ‌به این معنی نیست که این کسب و کار یک مشکل اساسی دارد و باید برای آن چاره جویی شود بلکه این اتفاق در همه جای دنیا برای استارتاپ‌ها می افتد.

در استارتاپ ها ممکن است چند جوان در یک نشست یا همایش با یکدیگر ملاقات کنند و هر کدام بخشی از کار را بر عهده میگیرند و بسیاری از آن‌ها در بازه زمانی چند ماهه با یکدیگر کار می‌کنند بدون آنکه ریالی درآمد در ابتدای کار کسب کنند. بنابراین شرایط آن‌ها با کسب و کار سنتی متفاوت است.

دفتر شما: به نظر شما بزرگترین چالش پیش روی استارتاپ‌ها در ایران چیست؟

این نوع کسب و کار در کشور ما به شدت نوپا است و طول عمرش هنوز به دو دهه نرسیده است و طبیعی است که ما در این حوزه به دلیل کمبود دانش و تجربه شکست بیشتری نسبت به کشورهای پیشگام این عرصه داشته باشیم، وقتی میانگین سنی فعالان اکوسیستم استارتاپ ایران زیر ۲۴الی ۲۵ سال است، در حقیقت با یک جامعه جوانی روبرو هستیم که ضمن آنکه فرصت زیادی برای آموختن دارند، هنوز تجربه لازم را کسب نکرده اند.

اکنون مسئله استارتاپ‌ها در ایران کمبود سرمایه نیست، در آینده که اکوسیستم توسعه پیدا کند ما باید زیرساخت‌ها را فراهم کنیم که سرمایه‌گذار خارجی هم وارد شود، چون سرمایه گذار داخلی به اندازه کافی پاسخگو نخواهد بود ولی در حال حاضر مشکل اصلی کمبود دانش و تجربه است.

استارتاپ‌هایی که ارباب رجوع چندانی ندارند می‌توانند از خدمات دفتر کار مجازی به بهترین وجه استفاده کنند و واقعا پاسخگوی نیازشان است و از هزینه‌های آن‌ها می‌کاهد.

استارتاپ‌هایی که ارباب رجوع چندانی ندارند می‌توانند از خدمات دفتر کار مجازی به بهترین وجه استفاده کنند و واقعا پاسخگوی نیازشان است و از هزینه‌های آن‌ها می‌کاهد.

دفتر شما: در عمل کدام نهاد متولی و حمایت کننده اصلی استارتاپ ها در ایران بوده و بیشتر کمک را به آن‌ها کرده است؟

هر سازمانی که از استارتاپ‌ها حمایت نکرده و هر سازمان و وزارت خانه‌ای که کاری به کار استارتاپ ها نداشته است و عمدا یا سهوا آن‌ها را نادیده گرفته است بیشترین کمک را کرده و هر مجموعه‌ای که خواسته کمک را بکند، شاید بیشترین آسیب را هم به استارتاپ ها زده باشد!

به جز سازمان‌ها و نهادهای مرتبط مثل معاونت علمی ریاست جمهوری که در بعضی حوزه‌ها مثل پارک‌های علم و فناوری و… تسهیلاتی در نظر گرفته است تا استارتاپ ها راحت‌تر فعالیت کنند، دخالت مابقی نهادها در کار استارتاپ‌ها مفید نبوده، زیرا حمایت‌های تزریقی مثل اعطای وام برای این نوع فعالیت سم است، استارتاپ یعنی از کم شروع کن، قانع باش و سریع حرکت کن، اگر استارتاپی بخواهد چشم امید به گرفتن وام داشته باشد تا جلو برود و یا حمایت‌های خاص بگیرد، این بیزنس دیگه یک بیزنس خلاقانه و مبتکرانه نیست بلکه یک کسب و کار رانتی است. هر استارتاپی که دولت به آن پول تزریق کند شکست خواهد خورد.

به جز مراجع ذی صلاح مثل معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری سایر نهادها وارد نشوند و وظیفه نهادهای مرتبط هم تصویب قوانینی باشد که به تسهیل این کسب و کارها کمک کند.

اکنون یک موج نیاز به اخذ مجوز به راه افتاده است و اول قرار شد استارتاپ‎ها ای نماد بگیرند و وزارت ارشاد هم از آن‌ها می‌خواهد نماد بر خط بگیرند و از طرفی اتاق اصناف هم خواستار آن شده که برای شروع کار از این نهاد هم مجوز بگیرند که خب این بروکراسی می‌تواند دست و پاگیر باشد و از رشد کار جلوگیری کند.

دفترشما: یکی از مسائل اصلی و مشکلات اصلی استارتاپ ها هزینه اولیه راه اندازی است که اجاره دفتر و استخدام منشی هزینه زیادی را در ابتدای کار تحمیل می‌کند با توجه به اینکه اخیرا برون سپاری این فعالیت‌ها با شیوه‌هایی چون ایتفاده از تلفن گویا و منشی مجازی پدید آمده است تا چه حد می‌توان از این طریق به استارتاپ‌ها کمک کرد؟

به طور کلی در اکوسیستم استارتاپی ایران باید یاد بگیریم که از توانایی‌های دیگر شرکت‌های نوپا برای تسهیل کار خود استفاده کنیم. شعار ما این است که ویژگی اصلی استارتاپ، خلاقیت و نوآوری است، پس این که همه ما بخواهیم مجدد چرخ ‌ها را از نو اختراع بکنیم صحیح نیست و بخش های مختلف کار را می‌توان برون سپاری کرد.

سرویس منشی مجازی دفتر شما

خود ما با استفاده از ظرفیت‌های موجود، بخش‌های مربوط به طراحی سایت را برون سپاری کردیم و با کمک استارتاپ الوپیک مجله خود را به دست مخاطبان می‌رسانیم. اعتقاد دارم از ظرفیت استارتاپ‌ها باید در بیشترین حد استفاده کرد.

یکی از مجموعه‌هایی که استارتا‌پ‌ها می‌توانند با توجه به حوزه فعالیت خود از خدمات آن بهره مند شوند همین شرکت‌هایی مثل دفتر شماست.

به خصوص استارتاپ‌هایی که ارباب رجوع چندانی ندارند می‌توانند از خدمات دفتر کار مجازی به بهترین وجه استفاده کنند و واقعا پاسخگوی نیازشان است و از هزینه‌های آن‌ها می‌کاهد.

شما در فضای استارتاپی ایران مشغول به فعالیت هستید و تولید محتوا می‌کنید، جذاب ترین استارتاپی که در این مدت با آن مواجه شدید چه بوده است؟

من همه استارتاپ‌ها را دوست دارم، زیرا جوانان با عشق و علاقه در آن مشغول‌اند و حتی اگر تقلیدی و یا تکراری باشد باز هم از وجودشان خوشحال می‌شوم و معتقدم که برای رسیدن استارتاپ واقعی نیاز به تجربه و باز آموختن داریم.

اما ما باید به سمت استارتاپ‌های بومی و ملی و برگرفته از فرهنگ و دین و آیین خود حرکت کنیم و دیگر اینکه استارتاپ ها به تهران محدود نباشند و همه چیز در کلانشهرها خلاصه نشود، به همین دلیل فعالیت یک استارتاپ در شهر قائنات واقع در استان خراسان جنوبی برایم جالب بود. پدید آورنده این کسب و کار، جوان کشاورزی است که با کمک برادر و عموی کشاورزش زعفران شهرشان را به کشورهای دیگر دنیا صادر می‌کند،کارآفرینان این استارتاپ که کشمون نام دارد، یکی از شرایط برای فروش محصولات کشاورزان را صرفه جویی در مصرف آب قرار داده اند، چون قنات‌های شهرشان در حال خشک شدن است و دیگر اینکه از کود شیمیایی هم استفاده نمی‌کنند و توجه به این دو نکته زیست محیطی از طرف این کارآفرینان برای من جالب بود.

و آخرین سوال اینکه آینده استارتاپ‌ها را در ایران چطور پیش بینی می‌کنید؟

به شدت خوش‌بین هستم؛ چون الان استارتاپ‌ها کمتر از یک درصد از اقتصاد ایران را در اختیار دارند و دنیا هم به سمت استفاده از تکنولوژی و اینترنت در حال حرکت است، در کسب و کارهای مبتنی بر وب بازار بکری پیش روی ما است و آمار نشان میدهد که تنها ۵ الی۶ میلیون نفر در ایران خرید و فروش اینترنتی انجام می‌دهند و بیش از هفتاد میلیون و خورده ای از جمعیت ایران بعدها خواهند پیوست بنابراین هم من همیشه میگوییم که با قدرت و انرژی در این حوزه کار کنیم که آینده روشن است.

 

Comments 1

  1. Pingback: حال و هوای مشترکین دفترشما در نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ | دفترشما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.