استارتاپ‌ های درآمدزای ۲۰۱۹ در کشورهای در حال توسعه را بشناسیم!

pr کسب و کار Leave a Comment

در این مقاله می‌خواهیم استارتاپ‌ های درآمدزای ۲۰۱۹ را در کشورهای در حال توسعه بررسی کنیم. کشورهایی که موقعیت مشابه و حتی پایین تری نسبت به ما دارند.

در کشور ما معمولا همه کسب و کارهای آنلاین را استارتاپ می‌نامند! این درحالی است که استارتاپ تعریف مشخصی دارد. استارتاپ یک مرحله است که کسب و کارهای فناور یا در این مرحله شکست می‌خورند و یا اینکه به سوددهی، رشد و درآمدزایی می‌رسند.

در سال ۲۰۱۹ هم دهها هزار استارتاپ شکست خوردند و هزاران استارتاپ درجا زدند و تعداد کمی هم به موفقیت چشمگیری در درآمدزایی و جذب سرمایه رسیدند.

وقتی که این استارتاپ‌ها در سمت جنوب جهان باشند و بتوانند به موفقیت و درآمدزایی برسند، ماجرا جالب‌تر می‌شود. منظور از جنوب لزوما جنوب جغرافیایی نیست بلکه به کشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته اشاره داریم.

پیش تر در مقاله‌ای استارتاپ های موفق ۲۰۱۹ در خاورمیانه را معرفی کردیم. حالا سری به اکوسیستم استارتاپی در هند و کشورهای افریقایی بزنیم تا ببینیم آن‌ها در سال ۲۰۱۹ چگونه به درآمدزایی رسیدند.

دکتر اینستا خدمات پزشکی در هندوستان را متحول می‌کند

مدل تجاری دکتر اینستا ساده است. آن ها تجمیع کننده رشته های مختلف پزشکی بوده و ویزیت تلفنی یا ویدئویی را از طریق اپ موبایل مهیا می سازند.

در صورت نیاز بیماران را به پزشکان آمریکایی ارجاع می دهند تا نظرات جدیدی راجع به وضعیت بیماری از پزشک جویا شوند یا آزمایش یا ملاقات فردی ترتیب می دهند. علاوه بر این، نسخه ها را از طریق داروخانه تهیه نموده و خرید یک مرحله ای فوق العاده ای را فراهم می آورند، اقدامی که در سال ۲۰۱۹ به سرعت در حال رشد است.

محل دفاتر: گورگورام هند

در واقع با توجه به دسترس پذیری ضعیف پزشکان در هند، رفع مشکلات بهداشت و سلامت از راه دور به یک نیاز بزرگ تبدیل شده است. علاوه بر این نسبت پایین پزشک به مردم باعث شده تا اکثر پزشکان در شهرهای درجه اول حضور داشته باشند. برای مردمان شهرهای درجه دوم و سوم، دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت همچنان یک رویای دست نیافتنی است.

نیاز اجتماعی، فرصت کاری و تجربیات مستقیم الهام بخش مونجال بوده تا دکتر اینستا را در جولای ۲۰۱۵ تاسیس کند- فعالیت های تجاری در دسامبر سال ۲۰۱۵ آغاز شد. بودجه آغازین از دسته ای سرمایه گذاران از جمله شرکت VC آمریکا، سرمایه گذاران BrahamX تامین شد تا به شروع فعالیت های دکتر اینستا کمک کنند

. این شرکت می خواست شکاف بین پزشکان و بیماران را از بین ببرد و مردم مشاوره های متخصصان را با سهولت در خانه هایشان داشته باشند و در پول و زمان خود صرفه جویی نمایند.

دکتر اینستا دسترسی به کارشناسان خدمات درمان را ۲۴*۷ (۲۴ ساعت هفت روز هفته) از طریق تماس های صوتی و ویدئویی و قسمت چت در اپ، فراهم می آورد. مشاوره ها می توانند بر اساس هر مورد یا از طریق اشتراک سالانه کسب درآمد کنند.

بسته اشتراک ۳۰ روزه رایگان نیز در اختیار کاربران قرار داده می شود. همچنین می توانند وابستگان خود را بدون هزینه مازاد، اضافه کنند. گرچه برای بیماری های مهم حضور فیزیکی لازم است، مشکلات بخصوص سلامتی- از جمله موارد دارویی، زنان و زایمان، رژیم و مسائل تغذیه ای- را می توان به راحتی از راه دور انجام داد.

این شرکت درآمدی بالغ بر ۶۰ میلیون روپیه در سال ۲۰۱۷-۱۸ داشته و موسس آن انتظار دارد این درآمد در سال های پیش رو افزایش پیدا کند.

به گفته مدیر این استارتاپ: «حدود یک میلیون پزشک آلوپاتیک در هند هستند که روزانه حدود ۵۰ میلیون مشاوره در اختیار مردم قرار می دهند. در دو سال، می خواهیم ۲ درصد از این بازار را تصاحب کنیم- یک میلیون مشاوره در روز تا سال۲۰۲۰ چشم انداز رشد بسیار بزرگ است.

سوکوواچ فرصتی برای خرده فروشان غیر رسمی افریقا

سوکوواچ به «فروشگاه های غیررسمی» سراسر آفریقا اجازه می دهد تا موجودی خود را به سرعت و سهولت از طریق SMS یا اپ دوباره سفارش دهند. این فرصت فوق العاده است.

فروشگاه غیررسمی بی شماری در کشورهای افریقایی وجود دارد که سالانه فروشی به ارزش ۱۸۰ بیلیون دلار کالا را فقط در شهرهای آفریقا رقم می زنند.

علاوه بر تحویل کالا، پیگیری سفارش سوکوواچ در صدها فروشگاه، توصیه های ارزشمندی درباره محصولات در اختیار مالکان فروشگاه قرار می دهد که باعث افزایش درآمد آن ها شده است.

در نهایت با توجه به سابقه پرداخت و خرید برای فروشگاه ها، سوکوواچ می تواند اعتبار خود را در اختیار فروشگاه داران قرار دهد تا به رشد و پاسخگویی نیاز آن ها کمک کند.

محل دفاتر: تانزانیا و کنیا

سوکوواچ برای مدرن سازی خرده فروشی B2B در آفریقا به ۲ میلیون دلار نزدیک می شود.

سوکوواچ کنیا به دنبال تحول بازار زنجیره تامین برای خرده فروشان غیررسمی آفریقاست.

شرکت تجارت الکترونیکی B2B سرمایه گذاری ۲ میلیون دلاری را توسط سرمایه گذارانداشته است.

پلتفورم سوکوواچ فروشگاه های خرده فروشی غیررسمی آفریقا را مستقیماً به تامین کنندگان محلی و چند ملیتیمتصل می کند که از طریق دیجیتالی سازی سفارشات، تحویل و پرداخت با هدف کاهش هزینه ها و افزایش سود خالص، محقق می شود.

اصطلاح آشفتگی کمتر در تکنولوژی آفریقا مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا استارتاپ ها اغلب وارد فضاهای کسب و کار جدید می شوند که آشفتگی واقعاً کمی در آن فضاها وجود دارد.

اما برای سوکوواچ اینطور نیست که می بیند مزیت های بهره وری و قیمت در حال تجدید ساختار زنجیره تامین موجود برای خرده فروشان غیررسمی آفریقاست.

با فروشگاه های کوچک و تولید کنندگان، ما به لایه اتصال دهنده بین آن ها تبدیل شده ایم، که قبلاً چندین لایه واسطه از توزیع کننده، توزیع کننده زیرمجموعه گرفته تا کل فروش، وجود داشته است

به گفته مدیر این استارتاپ: «هزینه منبع سپاری کالاها را تخمین می زنیم که منجر به کاهش ۲۰ درصدی این فروشگاه داران شده است.»

این شرکت اخیراً خط محصول اعتباری را برای توسعه وام های سرمایه در گردش برای مشتریان پلتفورم، راه اندازی کرده است. با حدود ۲ میلیون دلار، سوکوواچ (که اخیراً در کنیا و تانزانیا فعالیت می کند) در نظر دارد تا به بازارهای جدید در شرق آفریقا توسعه یابد، و همچنین خدمات ارزش افزوده ای را در اختیار فروشگاه ها قرار دهد.»

تبادل خورشید (The Sun Exchange)

توان خورشیدی پاسخگوی جمع سپاری بلاکچین است. یک شرکت آفریقایی بسیار نوآور که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شده است.

چگونه کار می کند؟ The Sun Exchange به افراد اجازه می دهد تا پروژه های خورشیدی کاندید خود را که دارای دوام مالی، اجتماعی و فنی است را ارائه کنند. پس از عبور از این بررسی ها، پروژه برای سرمایه گذاری جمع سپاری آماده می شود. با تکمیل بودجه، نصب توسط تامین کنندگان شخص ثالث آغاز می شود.

پس از عملیات، The Sun Exchange پرداخت اجاره لیزینگ را به صورت ماهیانه با ارز ملی پروژه یا بیتکوین جمع آوری نموده و به شما پرداخت می کند.

در واقع این استارتاپ یک کسب و کار اینترنتی بسیار پیشرو و نوآور است.

محل دفاتر: آفریقای جنوبی

استارتاپ‌ های درآمدزای ۲۰۱۹ در کشورهای در حال توسعه

در این سال ها استارتاپ ها در بسیاری از نقاط جهان سر برآورده اند و در آینده نزدیک نیروی پیشران بسیاری از اقتصادها خواهند بود. ایده های استارتاپی در همه جای دنیا با استقبال سرمایه گذران جسور مواجه شده است. ایران هم بار رشد استارتاپی خوبی روبرو بوده و در جستجوی فرصتی است تا بتواند در بازارهای منطقه ای و حتی جهانی رقابت کند.

شاید اگر امکان رقابت در مقیاس فراملی فراهم بود عیار اکوسیستم استارتاپی ایران مشخص می‌شد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
Summary
Review Date
Reviewed Item
استارتاپ‌ های درآمدزای ۲۰۱۹
Author Rating
51star1star1star1star1star

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.