تامین سرمایه

استارتاپ چیست و چگونه باید تامین سرمایه کرد؟

«دفتر شما» آموزش, کسب و کار 7 Comments

استارتاپ چیست؟

استارتاپ شرکت نوپایی است که تازه شروع به رشد کرده است. استارتاپها معمولاً کوچک اند و ممکن است یک یا چند بنیان گذار داشته باشند. شرکتهای استارت آپ محصول یا سرویسی را عرضه می‌کنند که تا آن لحظه کسی در بازار عرضه نکرده است و یا به باور بنیان گذار استارتاپ، پیش از این به شکلی نامناسب عرضه شده است.

کاربرد شماره تلفن مجازیاین ایده‌های راه‌اندازی کسب و کار را مطالعه کنید.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

چگونه می‌توان استارتاپ را تامین سرمایه کرد؟

هزینه های شرکتهای استارتاپ در مراحل اولیه معمولاً از درآمدشان بیشتر است، چون تمرکز بنیان گذاران بر روی پردازش، آزمایش و بازاریابی ایده شان است. به همین دلیل به تامین سرمایه نیاز دارند. استارتاپها برای تامین سرمایه چند گزینه دارند.

 • تامین سرمایه

  یکی از راههای تامین سرمایه استارتاپ جذب سرمایه گذاران است. برای این کار باید بتوانید ایده استارتاپی خود را به شکلی متقاعدکننده ارائه کنید.

  وامهای بانکی مخصوص کارآفرینان یکی از این گزینه هاست. گزینه ساده ای نیست، اما با پیگیری فراوان می‌تواند تا حدی گره‌گشا باشد.

 • بعضی از جوانان به سراغ بزرگترهای خانواده می‌روند و با ارائه ایده کسب و کارشان، آنان را متقاعد می‌کنند که سرمایه‌گذاری در استارتاپشان می‌تواند در آینده سودده باشد. پیشنهاد سهم برای خیلی از افراد جذاب است.
 • اگر ایده استارتاپتان ایده خیلی خوبی باشد، و مدل کسب و کارتان نیز دقیق نگاشته شود، می‌توانید سرمایه‌گذارها را نیز به خود جذب کنید. از آنجا که استارتاپها سابقه‌ای ندارند و تا سوددهی نیز هنوز فاصله دارند، سرمایه‌گذاری در آنها کاری پرخطر است.

سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌ گذاری در استارتاپها نخست باید آن استارتاپ را ارزش گذاری کنند. ارزش گذاری استارتاپی که مراحل اولیه را پشت سر گذاشته و به سوددهی رسیده است آسان تر است. اما روشهایی نیز برای ارزش گذاری استارتاپهایی که هنوز به درآمدزایی نرسیده‌اند وجود دارد:

کاربرد شماره تلفن مجازیچگونه هزینه راه اندازی استارتاپ خود را کاهش دهیم؟

۱. رویکرد هزینه تکثیر

در رویکرد هزینه تکثیر، به هزینه‌ای که شرکت برای تولید محصول یا سرویسش متحمل شده نگاه می‌شود، مانند تحقیق و توسعه و خرید دارایی‌های فیزیکی. منتها در این روش ارزش‌گذاری پتانسیل شرکت یا دارایی‌های ناملموس در نظرگرفته نمی‌شود.

۲. رویکرد بازارمحور

در رویکرد بازارمحور، سرمایه گذار به شرکتهای مشابه در بازار و دستاوردشان نگاه می‌کنند. منتها مشکل این روش این است که درمورد استارتاپها معمولاً شرکت قابل قیاسی در بازار وجود ندارد.

۳. رویکرد تنزیل جریان نقدی

در رویکرد تنزیل جریان نقدی، سرمایه گذار به جریان نقدی شرکت در آینده نگاه می‌کند. این رویکرد بسیار به ذهنیت فرد بستگی دارد.

۴. رویکرد مرحله رشد

در رویکرد مرحله رشد، سرمایه‌گذار طیف بالاتری از ارزشهای احتمالی را برای شرکتهایی که رشد داشته‌اند قائل است. مثلاً شرکتی که به وضوح به سمت سوددهی در حرکت است، با این رویکرد ارزش بالاتری نسبت به شرکتی دارد که صرفاً دارای ایده جالبی است.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا این ۵ ترفند کسب و کار نوپای خود را حرفه‌ای جلوه دهید!

 از آنجا که استارتاپها نرخ شکست بالایی دارند، سرمایه‌گذاران احتمالی علاوه بر ایده، تجربه تیم مدیریتی را نیز در نظر می‌گیرند. سرمایه‌گذاران احتمالی نباید پولی را در استارتاپها سرمایه‌گذاری کنند که نمی توانند از پس از دست دادنش برآیند. در آخر، سرمایه‌گذاران باید یک استراتژی خروج نیز طراحی کنند. چون تا زمانی که هنوز فروشی صورت نگرفته، هر گونه سودی صرفاً بر روی کاغذ است.

منبع: investopedia.com

اگر شما موفق شده اید برای استارتاپ خود تامین سرمایه کنید، خوشحال می شویم راهکار شما را هم بدانیم!

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

Comments 7

  1. سلام، استارت آپ به زبانی ساده تر همان شروع یک کسب و کار جدید برای ارایه یک محصول و یا خدماتی است که ممکن است در شرایط نا مطمین از به هدف رسیدن خدمات یا محصول خود ، انجام گیرد

 1. با سلام یه مقدار بیشتر در مورد استارت اپ میشه توضیح بدین؟

  1. سلام، استارتآپ در واقع همان کارآفرینی است که با ایده ارایه محصول یا خدماتی جدید شروع میشود یعنی افرادی خلاق، ایده هایی جدیدی ارایه میدهند و در جهت توسعه و پیشرفت آن تلاش میکنند

 2. تا وسطای کار پیش رفتم.. الان ب شدت به سرمایه گذار احتیاج دارم و باید یه طرح توجیهی و مدل کسب کار بنویسم و دنبال سرمایه گذار بگردم.
  اگه تجربه داشتم..قبل از شروع کار این کار رو میکردم و الان کارم به شدت بزرگ شده بود.. هر چند الان توی بازار حرفی برای گفتن دارم و برند سازی کردم تا حدودی.. ولی الان راحت تر سرمایه گذار جذب میشه

  1. Post
   Author

   وحید عزیز،
   ممنون از اینکه تجربه اتان را با ما در میان گذاشتید.
   بیشتر افرادی که کسب و کار یا استارتاپی را راه اندازی می کنند، به برخی از تصمیم های خود در گذشته با پشیمانی نگاه می کنند. اما تجربه کردن ذات کارآفرینی است. به همین دلیل است که با بزرگ شدن کار، کارآفرین هم با آن رشد می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.