اشتباهات رایج زبان بدن

اشتباهات رایج زبان بدن کارمندان در محیط کار!

pr موفقیت Leave a Comment

از اشتباهات رایج زبان بدن چه می‌دانید؟ در یک محیط کوچک اداری رفتار و حالت ما زیر نظر است و هر حرکت اشتباه بدن ما می تواند تعابیر زیادی داشته باشد. بسیاری از افراد عقیده دارند که پیام دریافت شده از علائم مختلف بدن، بخصوص نظرات و حالات احساسی یک نفر به دیگران واقعی و اساسی تر است. ما سیگنال های غیر کلامی برای دیگران می فرستیم که ممکن است برای فرایند ارتباط انتخاب شده باشد یا نباشد.
وقتی دست به سینه می شوید چه پیامی منتقل می کنید؟ وقتی خود را خم می کنید چطور؟ اشتباهات زبان بدن می تواند در ادراک افراد در کسب و کار تاثیر گذار باشد.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

در اینجا برخی اشتباهات زبان بدن اشاره می کنیم که ممکن است در محل کار خود مرتکب شوید:

اشتباهات رایج زبان بدن کارمندان در محیط کار

انداختن پاروی پا در هنگام مذاکرات کاری

در هنگام مذاکرات هر گاه یکی از طرفین یا هر دو ی آنها پاهای خودرا روی هم می اندازند نشانه این است که وارد مرحله جدیدی از مذاکره می شوید , مرحله ایی که امکان تفاهم کمرنگ می شود . اگر انداختن پا روی پای دیگر با گذاشتن دستها در زیر بغل بصورت ضربدر همراه باشد اوضاع وخیم تر است و باید یک فکر جدی برای تغییر وضعیت انجام دهید تا طرف مقابل از حالت تدافعی خارج شود.

اجتناب از ارتباط چشمی

در حوزه زبان بدن، عدم ایجاد ارتباط چشمی می تواند تاثیر منفی داشته باشد. این حرکت ممکن است نشان از عدم اعتماد به نفس، صداقت یا دانش شما و یا رد موضوع مورد بحث باشد و کاملاً غیر حرفه ای محسوب می شود. ایجاد و حفظ تماس چشمی حداقل برای ۳ثانیه، می تواند ارتباط بهتری بین شما و مخاطبتان ایجاد کند.

اشتباهات رایج زبان بدن

اشتباهات رایج زبان بدن

نگاه کردن به ساعت

اگر عادت دارید که مدام به ساعتتان نگاه کنید، بهتر است ساعتتان را درآورید، یا اگر نیاز است با لباستان آن را بپوشانید یکی دیگر از  اشتباهات رایج زبان بدن را مرتکب شده اید. این زبان بدن شما ممکن است نشان دهنده بی علاقگی، میل به ترک کردن، بی ارزش شمردن افراد حاضر و بی توجهی به اتفاقی که در حال رخ دادن است، باشد.

حتماً بخوانید: ۵ عادت کارمندان یک مرکز تماس موفق

ژست بد

ژست بد می تواند معانی مختلفی داشته باشد که بیشترین برداشت آن منفی است. زمانی که می خواهید به کسی آدرس بدهید یا کسی می خواهد به شما آدرس بدهد، باید یا به حال ایستاده یا به حالت نشسته، سرتان را مستقیم به سمت بالا بگیرید. بدنی خمیده(قوز) با گردن و شانه های افتاده می تواند نشان دهنده این باشد که یا شما اعتماد به نفس ندارید، خسته اید و یا تمایلی به برقراری ارتباط ندارید.

حالات صورت اغراق آمیز

حالت های اغراق آمیز صورت و سر تکان دادن بیش از اندازه می تواند از سوی طرف مقابلتان بد برداشت شود. بهتر است برای موافقت و مخالفتتان از کلمات استفاده کنید. اگر می خواهید نکته ای را یادآوری کنید، بهتر است به جای اینکه سرتان را تکان دهید، دستانتان را حرکت دهید و یا شانه هایتان را بالا بیاندازید، با بیان جمله یا کلمات به طرف مقابل مقصودتان را برسانید.

سرویس منشی مجازی دفتر شما

عبوس بودن

از اشتباهات رایج زبان بدن اخم  کردن است. اخم صورت این پیام را می رساند که شما ناراضی، عصبانی و یا ناراحت هستید. ممکن است اخم حالت دائمی صورت شما نباشد و به طور مقطعی بر روی صورتتان نقش ببندد، اما اگر دیگران این را در رابطه با شما و شرایطی که ممکن است پیش آمده باشد، ندانند، ممکن است نسبت به شما به طور کلی قضاوت بدی کرده و به راحتی از شما صرف نظر کنند. به یاد داشته باشید لبخند می تواند حس مثبتی از شما به دیگران منتقل کند.

نزدیکی بیش از حد

این می تواند نقض حریم خصوصی افراد باشد. اگر فاصله تان از یک گام بزرگ کمتر باشد، این باعث می شود تا دیگران احساس خوبی نسبت به شما و شرایط و فضای موجود نداشته باشند و می تواند به عنوان نشانه ی ترس و تجاوز قلمداد گردد.

بهترین حالت هنگام مکالمه با همکاران:

سخن آخر اینکه بدانید بهترین شیوه قرار گرفتن در کنار هم با زاویه نود درجه است نه مستقیم در روبروی هم و به همین لحاظ بهترین میـز برای مذاکـره یک میز گـرد است نه میز چهـارگوش. هنگامی به سخنان دیگران گوش می دهید با کمی خم شدن به جلـو در صندلی، به طرف مقابل نشان دهید که به سخنانش توجه دارید و علاقمندید ولی مراقب باشید که در این کار افراط نکنید و بیش از هفتاد وپنج درجه خم نشوید چون با این کار طرف مقابل را در تنگنا قرار میدهید و بعید نیست که وی به شکل تدافعی دست ها را زیر بغل قرار دهد.

تماس چشمی خود را بطور مناسب با گوینده حفظ کنید. افراط در تماس چشمی موجب اعمال فشار به طرف مقابل و کاهش آن نمایانگر عدم اعتماد به سخنان او یا عدم تمایل به شنیدن بقیه آنهاست.

شما چه تجربیاتی از نحوه استفاده از زبان بدن در محیط کار و اشتباهات رایج زبان بدن دارید؟ با ما درمیان بگذارید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.