اهمیت مدل کسب و کار

اهمیت مدل کسب و کار در موفقیت استارت آپ شما

«دفتر شما» آموزش, کسب و کار 2 Comments

کار آفرین ها ماموریت دارند آینده را بسازند و گاهی به اقتضای ضرورت، قوانین زیادی را می‌شکنند تا قوانین خود را بوجود بیاورند. یکی از لحظات بسیار مهم در روند راه اندازی شرکت خود، وقتی است که باید یک روش و مدل کسب و کار درست برای استارتاپ خود انتخاب کنید.

کدام مدل کسب و کار؟ B2B یا B2C؟

این تصمیم برای کار آفرینان ضروری است و انتخاب یکی از دو مدل کسب و کار  *B2B یا *B2C می‌تواند موفقیت آینده کسب و کار شما را شکل دهد. مثل هر چیز دیگر در استارتاپ شما، این انتخاب هم به جنس کسب و کار و نوع محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید، بستگی دارد.

 

(مدل کسب و کار B2B: مدلی که در آن مشتری و جامعه هدف شما کسب و کارهای دیگر است و شما محصولات و سرویس های خود را به شرکتهای دیگر عرضه می‌کنید.)
(مدل کسب و کار B2C: مدلی که مشتری و جامعه هدف شما مردم عادی و عموم مردم هستند و خدمات و محصولات خود را به آن ها عرضه می‌کنید.)

 

کاربرد شماره تلفن مجازیبر ترسهای کارآفرینی این گونه غلبه کنید!

انتخاب مدل کسب و کار نیاز به بازبینی ماهیت و ذات استارتاپ شما دارد. مدل کسب و کار B2B برای بسیاری از مشاغل مناسب نیست و بعضی از کسب و کارها هم ربطی به مدل B2C ندارند. مدل B2C کاملا به ترند بازار بستگی دارد و با اینکه حجم بازار نسبتا بزرگ است، به شدت از میل و گرایش مشتری ها تاثیر می‌پذیرد.

تغییر مداوم؛ راز بقای کسب و کارهای B2C

کسب و کارهای نوع B2C باید انعطاف پذیر و همیشه آماده تغییر در جهت ترند بازار باشند. برای همین است که وقتی از استارت آپ های حوزه تکنولوژی حرف می‌زنیم، مخصوصاً استارت آپ هایی که خدمات عرضه می‌کنند، موضوع به کل تغییر می‌کند.

مدلی دشوار اما پولساز!

مدل B2B مدلی است که شروع کار کسب و کار با آن بسیار دشوار است، اما برای کارآفرینان باپشتکار و توانمند، راهی است که ارزش پیمودن دارد. در مدل کسب و کار B2B نه تنها محصول باید بسیار قوی و باکیفیت باشد، بلکه کل تیم و به خصوص متخصصان بازاریابی، باید در کار خود بسیار حرفه ای باشند. در مدل کسب و کار B2B، موفقیت بدون بازاریابی، و به خصوص بازاریابی دیجیتال، قدرتمند امکان پذیر نیست.

در این مدل کسب و کار، اجرای ایده از خود ایده اهمیت بیشتری دارد. مدل B2B مدلی است که به شدت ریشه در روابط دارد و استارتاپ هایی که این مدل را انتخاب می‌کنند، اغلب قصد دارند با بزرگترین شرکتها و از راه جذب آنها به عنوان مشتری، کار کنند.

درست است که موفقیت مدل کسب و کار  B2B نیازمند سختکوشی و پشتکار زیاد است، اما وقتی کسب و کار شما به موفقیت رسید، قیمتهای بالای محصولات یا خدماتتان، درآمد بالای شما را تضمین می‌کند.

کاربرد شماره تلفن مجازیمعرفی ۱۰ استارت آپ موفق و دلیل موفقیتشان

در سالهای اخیر فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی به گونه‌ای متفاوت به استارتاپ های B2B نگاه می‌کنند. این کسب و کارها، آن چنان معروف و برسر زبان ها نیستند، کاربر و مشتریهای زیادی ندارند و این گونه نیستند که همه در مورد آن ها صحبت کنند.

پس دلیل این که این مدل این همه توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده، چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید به این فکر کنیم که سرمایه گذاران از سرمایه خود چه انتظاراتی دارند. آن ها انتظار سود زیاد دارند و کسب و کار های B2B ی موفق بسیار پول ساز هستند. پس دلیلش واضح است.

به عنوان یک شروع کننده ی کسب و کار و کار آفرین، شما باید مدل مورد نظر خود را بر اساس اعتقادی که به ایده و نوع اجرای آن دارید و بر اساس پتانسیل محصول شما و ابزاری که برای تولید آن در اختیار دارید، انتخاب کنید. هر کدام که برای استارتاپ شما بهتر است را انتخاب کنید و از تغییر راه خود هنگامی که احساس کردید در راه درستی نیستید، نترسید.

منبع: startupist

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

Comments 2

  1. Pingback: جزئیات برگزاری همایش «تجربه کسب و کار دیجیتال» | دفترشما

  2. Pingback: با ۵ استراتژی موفقیت در بازار آشنا شوید-قسمت اول | دفترشما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.