به یک کسب‌و‌کار خانوادگی فکر کنید!

به کسب‌و‌کاری خانوادگی فکر کنید!

«دفتر شما» کسب و کار 2 Comments

آیا از شروع یک کسب‌و‌کار خانوادگی واهمه دارید؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا ذهنتان را از همه‌ی داستان‌ها و حکایت‌های ترسناکی که تا‌به‌حال در این مورد شنیده‌اید پاک کنید.  تازه آن وقت است که می‌توانید از خودتان بپرسید آیا واقعاً چنین کاری اشتباه است؟

زمانی‌که من تصمیم گرفتم بعد از فارغ‌التحصیلی در کنار برادرم برای نخستین بار پا به عرصه کار بگذارم مادرم بسیار شوکه شد. و تقریباً همه‌ی اعضای خانواده به گونه‌ای تلاش می‌کردند من از این تصمیم منصرف شوم.

فعالیت و زمینه‌ی کاری برادر من چندان جذاب به‌نظر نمی‌رسید. اما دقیقاً، این شانس کار کردن در کنار برادرم بود که مرا به این تصمیم واداشت. این نه فقط به خاطر دورانی بود که در خانواده با هم سپری کرده بودیم، بلکه به دلیل شیوه‌ی کار کردن و ارزش‌های مشترکمان بود. به عنوان یک شخص تازه‌وارد در دنیای کار و بدون تجربه، برادرم بهترین مربی بود که من می‌توانستم در کنارش باشم.

زمان زیادی لازم نبود تا دریابم که همکاری با برادرم که دید منفی همه کس را در‌ بر‌داشت تصور کاملاً اشتباهی بود. من با همراهی او، عملاً خودم را در وضعیت بهتری نسبت به هم‌ردیفانم می‌دیدم. در حقیقت مهم این است که مشارکت کاری را با کدام یک از عضای خانواده آغاز کنیم. نه اینکه به خاطر وجود تجربیات ناموفق دیگران، امتیاز کار کردن با خانواده را به تمامی رد کنیم.

در این مسیر باید به نکاتی توجه کنیم که می‌توانند مانع از شکست شده و امکان شروع کسب‌و‌کار خانوادگی را به یک تجربه موفقیت‌آمیز تبدیل کنند:

۱- اعتماد شرط اول است

خواه تازه‌وارد باشید یا فردی حرفه‌ای، اعتماد پیش‌شرط شروع کار است. چرا که صمیمیت و اعتماد موجود تبادل تجریبات را سریع و آسان تر می کند. انتخاب یک شریک معتمد، تمامی موانعی را که حین آموزش کاری پیش می‌آید از بین می‌برد.

۲- انتظارات و چشم انداز مشترکی برای خود طرح کنید

پیش از ورود به کار در مورد اهداف بلند‌مدت خود صحبت کنید. هر یک از طرفین باید از خواست‌ها، انتظارات، و افق پیش‌روی یکدیگر مطلع شوند. فرض کنید پسر عموی شما انگیزه زیادی برای راه‌اندازی بهترین پیتزا‌فروشی در منطقه برخوردار است و در فکر یک همکاری خانوادگی است، اما شما در پی راه‌اندازی مجموعه زنجیره‌ای آماده‌سازی، طبخ و عرضه پیتزا هستید، این مشارکت قطعاً به شکست می‌انجامد.

 ۳-  تعادل کاری را حفظ کنید

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که بین شرکای تجاری رخ می دهد زمانی است که یکی نسبت به دیگری کار و تلاش بیشتری انجام می دهد. اما شناخت اعضای خانوده می تواند خودش به یک امتیاز در عرصه کار بدل شود. به این ترتیب می توان با در نظر داشتن اصول اخلاقی انگیزه‌ها و تلاش‌های طرفین را به درستی سنجید، و تقسیم کرد.

 ۴-  ارزش‌های مشترک مسیر را هموار می‌کند

هر تصمیمی که به عنوان صاحب کسب و‌کار می‌گیرید، ارزش‌های شما را بازتاب می‌دهد. از آنجایی‌که اعضای خانواده اغلب در کنار هم و در یک شرایط بزرگ شده‌اند، تا حد زیادی از ارزش‌های مشابهی در کار و زندگی برخوردارند، و بدین ترتیب در صورت وارد شدن به یک رابطه کاری اعتماد بیشتری فراهم می‌کند.

۵-  گسترش زمینه‌ی کاری راحت‌تر است

تحقیقات مختلف نشان داده است ادامه‌ی وضعیت در کسب‌و‌کار خانوادگی به نسبت شیوه‌های دیگر به طور متوسط بیشتر است. دلیل اصلی آن نیز، فرهنگ مشترک افراد و توجه کافی نسبت به اعضای خانواده است. به عنوان مثال، می‌توان به دلیل وجود شناخت خانوادگی، از دیگر اعضا برای همکاری استفاده کرد. این اتفاق می‌تواند با توافق طرفین صورت گیرد، و چون پیش زمینه‌ی اصلی، یعنی همان اعتماد و شناخت وجود دارد، در نتیجه پیش‌بینی موفقیت و شکست هم به راحتی صورت پذیرد.

[divider]

منابع:  www.entrepreneur.com ، و بر گرفته شده از سایت ibazaryabi

[divider]

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران|اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

Comments 2

    1. کار کردن با خانواده بسیار مشکل هست ولی بسیاری از کسب و کار های موفق کسب و کار های خانوادگی هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.