تلگرام و اینستاگرام

آیا تلگرام و اینستاگرام واقعاً در رشد کسب و کار شما موثر هستند؟

pr کسب و کار 3 Comments

تلگرام و اینستاگرام واقعاً در رشد کسب و کار شما موثر هستند؟

تلگرام و اینستاگرام جه تاثیری در رشد کسب و کار ما ایفا می‌کنند؟ در این مقاله قرار است به عنوان عضوی فعال از یک وب‌سایت تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی یعنی سایت Didogram که نویسنده مهمان وبلاگ دفتر شما هستم، به بررسی تاثیر شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در رشد یک کسب و کار بپردازم. امیدوارم فعالیت مرتبطِ من باعث نشود فکر کنید که حرف‌های من جانبدارانه است و برعکس، آن را به حساب تخصصی بودن این مقاله بگذارید.

آمار مرتبط با حضور ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی

قبل از هر چیز، بگذارید یک آمار جالب به شما بگویم؛ آخرین آماری که شخصاً از وضعیت گوشی و شبکه‌های اجتماعی در ایران دارم، به این شرح است:

از ۸۲٫۸ میلیون نفر جمعیت ایران، بیش از ۵۰ میلیون آنها دارای گوشی هوشمند هستند. (مطمئن هستم تا الان این آمار بسیار بیش از این هم شده است.) و بیش از ۴۰ میلیون نفر ایرانی در شبکه‌های اجتماعی (به خصوص تلگرام و اینستاگرام) فعال هستند.

این آمار دو پیام ساده دارد: ایرانی‌ها به سرعت در حال رو آوردن به تکنولوژی روز هستند و عاشق شبکه‌های اجتماعی‌اند.

اما آیا همین که کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، دلیلی کافی برای ورود شما به این عرصه است؟ قطعاً بله… فقط به شرط آنکه اینکار را درست انجام دهید و فکر نکنید با چند تا تبلیغ کوچک و صرف کمی وقت قرار است نتایج معجزه‌آسایی بگیرید.

چه رویکردی باعث موفقیت در تلگرام و اینستاگرام می‌شود؟

ما تا به حال کسب و کارهای بسیار زیادی را دیده‌ایم که وارد فضای شبکه‌های اجتماعی شده‌اند. اما مساله همیشه این بوده که چقدر جدی وارد این فضا شده باشند.

بعضی فقط به چند تا تبلیغ بسنده کرده‌اند و گاهاً جواب هم گرفته‌اند. بعضی هم یک کانال یا صفحه تبلیغاتی راه انداخته‌اند تا مشتری ها عضو شوند و شروع به تبلیغ این صفحه کرده‌اند. تعداد اندکی هم واقعاً وقت صرف کرده‌اند تا این شبکه‌ها را بشناسند و متناسب با کاربر و بر اساس نیازهای او، کار خود را پیش برده‌اند. قطعاً موفق‌ترین نمونه‌ها داخل همین مورد آخر جای می‌گیرند.

اگر بخواهم ساده بگویم، تبلیغات موضعی در شبکه‌های اجتماعی تاثیر چندانی ندارد. کم پیش می‌آید که لمس کردن سطحی شبکه‌های اجتماعی، نتیجه خوبی داشته باشد و حتی ممکن است شما را دلسرد کند. اما زمانی که نگاه شما عمیق باشد و با درک درست شبکه‌های اجتماعی، حضوری پر رنگ در آنها داشته باشید، آن وقت است که قدرت واقعی این شبکه‌ها را حس خواهید کرد.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

نکاتی که باعث موفقیت در شبکه‌های اجتماعی خواهد شد

برای اینکه بهتر منظور من را از نگاه عمیق و ورود جدی متوجه شوید، در ادامه می‌خواهم مهمترین نکاتی که برای حضور در شبکه‌های اجتماعی وجود دارند را با شما در میان بگذارم. فقط قبل از اینکه شروع کنم، این نکته را در ذهن داشته باشید که شبکه‌های اجتماعی جایی برای تعامل مداوم با مخاطب و ایجاد وفاداری هستند:

  1. برای خودتان پایگاه داشته باشید.

تبلیغات صرف موثر است. اما همه‌چیز نیست. شما باید یک پایگاه در این شبکه‌های اجتماعی داشته باشید تا کاربران شما آنجا جمع شوند و با شما مدام در تعامل باشند. اصلاً مفهوم شبکه اجتماعی با کلمه تعامل کاملاً در هم تنیده است. پس بدون داشتن پایگاه، هیچوقت نمی‌توانید آنچنان که باید، از قدرت این شبکه‌ها استفاده کنید.

پیشنهاد من این است که اگر در تصمیم خود جدی هستید، همین امروز صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام خود را ایجاد کنید. اگر هم که از قبل اینکار را کرده‌اید که چه بهتر!

  1. محتوای مفید تولید کنید.

محتوا است که هسته اصلی همه تعامل‌ها و روابط را شکل می‌دهد. بدون داشتن محتوای خوب، کاربر هیچ دلیلی برای همراهی با شما ندارد. پس سعی کنید در پایگاه‌های خود، محتوای مفید برای کاربر تولید کنید.

توجه داشته باشید که مهمترین ویژگی محتوا، ارزشمند بودن آن است. بسیاری کسب و کارها هستند که در شبکه‌های اجتماعی، فقط درباره خودشان می‌گویند و از مزایای خود حرف می‌زنند. اما ما چرا باید به این کسب و کارها اهمیّت بدهیم؟ نهایت تعاملی که شخصاً با چنین کسب و کارهایی دارم، یک بار استفاده از خدمات آنهاست.

اما وقتی که شما با توجه به نیاز کاربر و برای او به تولید محتوای ارزشمند بپردازید، آن وقت موضوع کمی فرق می‌کند.

برای اینکه بهتر منظور من را متوجه شوید، فرض کنید که شما در کانال تلگرام من عضو هستید و از این طریق با من در ارتباطید. اما می‌بینید که من هر روز فقط از خودم و کارم به شما می‌گویم و اینکه چه خدماتی برای رشد کسب و کارتان به شما ارائه می‌دهم. خب، هر چند خدمات من می‌تواند برای شما مفید باشد، اما مطمئناً نمی‌توانند شناخت دقیقی از من ارائه کنند.

اما اگر به طور مداوم راهکارهای خوب و مفید برای رشد کسب و کار را به شما ارائه دهم و در کنار این موضوع، گاهی به تبلیغ کار خودم هم بپردازم، موضوع کمی فرق می‌کند.

  1. برای پایگاه‌های خود به درستی بازاریابی کنید

بازاریابی درست یعنی اینکه صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام خود را جدی بگیرید. آنها را به مشتریان معرفی کنید و بگویید که با عضویت در این کانال‌ها چه چیزی گیرشان می‌آید. یک کار خوب این است که یک مشوق کوچک در نظر بگیرید. مثلاً به مشتری بگویید با عضویت در کانال شما، ۵% تخفیف دریافت خواهد کرد.

حتی اگر یک فروشگاه فیزیکی دارید، این موضوع را می‌توانید در قالب یک اعلان متنی زیبا در داخل مغازه بگنجانید. البته در وب سایت هم، چنین چیزی با بنر ممکن است.

از طرف دیگر، بحث تبلیغ وجود دارد. برای این منظور، رسانه‌های مرتبط با کار خود را پیدا کنید. مثلاً یک کانال تلگرام که بخش اعظمی از مخاطبان آن، مشتریان هدف شما هستند. شما می‌توانید در این صفحات و کانال‌ها، فعالیت کسب‌و‎کار خود را تبلیغ کنید.

البته، به نظرم بهتر است قبل از شروع جدی یک شناخت درست از راهکارهای تبلیغاتی داشته باشید. برای این منظور، می‌توانید نگاهی به راهکارهایی که ما در سایت خود ارائه دادیم بیندازید و درباره آنها بخوانید. می‌گویم در سایت ما، چون صحبت زیاد در مورد راهکارهای تبلیغاتی از حوصله این مقاله خارج است و ما در سایت و وبلاگ دیدوگرام راهکارهای موجود را توضیح داده‌ایم.

  1. تعامل! تعامل! تعامل!

در نهایت، هیچوقت فراموش نکنید که شبکه‌های اجتماعی جایی برای تعامل شما با مخاطبان و مشتریان هستند. پس تمرکز خود را روی این تعامل بگذارید و سعی کنید راه‌های مختلفی پیدا کنید تا ارتباط شما با کاربران قوی‌تر و موثرتر باشد. به این ترتیب، به مرور زمان یک رابطه صمیمانه بین شما و مخاطبانتان شکل می‌گیرد.

سخن نهایی

دوست داشتم در این مقاله، بیشتر در مورد راهکارهای حضور در شبکه‌های اجتماعی صحبت کنم و حتی چند مورد از نمونه‌های موفق و ناموفق در شبکه‌های اجتماعی را برای شما مثال بزنم. اما به نظرم، تا همینجا هم خیلی حرف زده‌ام و شما هم خسته شده باشید. پس حرف‌های بیشتر را می‌گذارم برای وقتی دیگر و جایی دیگر. شاید حتی در سایت خودمان، یعنی دیدوگرام.

با این حال، اگر به دانستن بیشتر درباره این موضوع علاقمندید یا دوست دارید دربارۀ روند ارائه تبلیغات در تلگرام دیدوگرام بیشتر بدانید با شماره ما یعنی ۰۲۱-۴۱۸۹۷۱۱۱ تماس بگیرید.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. منتظر نظرهای شما در مورد حرف‌هایی که اینجا زده شد، هستم.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

Comments 3

  1. Pingback: چگونه کسب و کار فریلنس راه اندازی کنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.