خصوصیات کارآفرینان شکست ناپذیر

خصوصیات کارآفرینان شکست ناپذیر

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت

میزان شکست استارتاپ ها چگونه است؟
متاسفانه در واقعیت از هر ۱۰ استارت آپ ۹ تا  شکست میخورند اما باید به این موضوع توجه کنید که پیش از هرچیز  نوع و علت شکست استارت آپ ها را بررسی کنید.چون هرچقدر هم خوش بین باشید باید بعضی واقعیات انکارناپذیر را بپذیرید.
البته قصد ما از بیان واقعیات تلخ نا امید کردن کارآفرینان برای ادامه کارشان نیست بلکه میخواهیم با شناخت واقعیات و با چشمی باز و دیدی روشن سخت کوشانه پا در این مسیر گذاشته و با انگیزه به کارشان بپردازند.

 

استارتاپ های موفق به چه قابلیت هایی دست یافته اند!این گونه افراد دارای قابلیت های مطلوبی هستند که در اینجا به اختصار برخی از مهم ترین هایشان را ذکر میکنیم:
۱. عرضه خدمات یا محصولات مورد نیاز بازار یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کرد و اکثر استارتاپ ها توجه نمیکنند ساخت یا ایجاد محصول یا خدماتی است که مردم خواهان آن باشند. تحقیقات نشان داده اند که بی نیازی بازار به محصولات و خدمات حدود ۴۲% علت شکست استارت آپ ها را به خود اختصاص داده است.
برای اینکه وقت خود را بیهوده هدر ندهید قبل از شروع هر کاری از سوی بازار نیازمندی به محصولات یا خدمات خود اطمینان لازم را کسب کنید و سپس براساس نیاز بازار وقت،سرمایه و انرژی خود را برای این موضوع صرف کنید.
۲. تمام جوانب را در نظر بگیرید! یکی از استارت آپ های موفق که بعد از ۶ ماه شکست خورد و فعالیتش را کنار گذاشت می گوید:
غفلت از مسائل کسب و کار یک شرکت از سوی مدیرش سبب شکست میشود که نباید آن را نادیده بگیرد.زیرا فقط محصول مطلوب و گروه فنی خوب دلیل بر موفقیت نیست.
علت اصلی شکست این استارت آپ توجه نکردن به موارد کلیدی در فرآیند  کسب و کار و دلایل کسالت آور  بوده است.
استارت آپ باید بداند هرکس فقط یک مسئولیت مشخص و روزمره براساس سمت شغلیش ندارد بلکه همه نقش ها و مسئولیت ها با هم و در کنارهم معنی پیدا می کنند.به صورتی که گاهی کوچک ترین موضوع تبدیل به بزرگترین موضوع موجود میشود.گاهی مهم ترین مشکل از کوچکترین مساله نشات میگیرد.
افراد موفق تسلط کافی به همه امور در کار خود دارند و از بالا نظاره گر امور خود هستند. گاهی مسائلی کم اهمیت سبب کم شدن تمرکز و تسلط آنها می شود مانند تلفن‌ها، جلسات متعدد و بی‌‌ارزش، ایمیل‌های زیاد و بی‌اهمیت و غیره.
۳. استارت آپ ها سریع رشد می کنند. وقتی استارت آپی در بازار به سرعت رشد می کند نشان دهنده این موضوع است که یک طرح ایده آل در بازار در جریان است و این موضوع به نوبه خود میتواند نشانه مطلوبی باشد که کارآفرینان و سرمایه داران به آن نیاز دارند.
گاهی اگر رشد،سرعت لازم را در بازار نداشته باشد نمیتواند سرمایه بیشتری را به موقع جذب کند که اینجا نقطه شروع یک شکست است.زیرا پس از هر رشد باید برای رسیدن به مرحله بعد سریع تر رشد نمود به این صورت که نباید رشد یک کارآفرین در بازه زمانی طولانی  رخ دهد،چون اگر در بازه زمانی مشخص رشدی حاصل نشود دیگر امکان رشدی برای آنها وجود ندارد،درنتیجه منجر به شکست میشود.
اگر با سرعت مناسب رشد نکنید پس از مدتی سرمایه شما تمام شده، همچنین امکان دارد مسائلی مثل باختن به رقیب ها،از دست دادن مشتری و یا از دست دادن انگیزه لازم اعضای اصلی گروه برایتان رخ بدهد، البته روش هایی برای مهار این مشکلات وجود دارد.رشد سریع در ابتدای کار، نشان دهنده آینده ای مطمئن و موفق است.
۴.خود را ارزیابی کنید! هرچه حامیان یک استارت آپ متنوع تر باشد در موفقیت آن موثر تر است.
در مقیاس استارت آپ تنوع شامل مواردی مثل ذهنیت اعضا نیز می‌شود. البته استارت آپ موفق باید بتواند مسائلی مانند تغییر محصولات،ایجاد طرح های متفاوت برای جبران خسارات،ریسک پذیری استفاده از روش‌های جدید ، تغییر کامل فعالیت مورد نظر،تغییر نام حرفه و یا حتی آغاز کار مجدد و شروع دوباره را به راحتی بپذیرد.
5. ارزیابی کارآفرینی قبل از شروع اگر پس از آسیب بهبود یافته و اعضای گروه در کنار هم این موضوع را بهبود بخشند نشان دهنده داشتن توانایی همکاری در شرایط بحرانی می باشد.
اگر استارت آپ چندین کارآفرین داشته باشد موفق تر بوده زیرا اعضا مسئولیت پاسخگویی  بیشتری داشته،سپس برای رفع مشکلات کوتاه مدت با یکدیگر تلاش میکنند ، همچنین این موضوع نشان دهنده آن است که وجود افراد مختلف با حرفه متفاوت در زمان بحران بسیار کارآمد تر میباشد.

برگرفته شده از: forbes.com