خطاهای رایج هنگام استخدام نیروی جدید

«دفتر شما» کسب و کار 1 Comment

استخدام عضوی جدید از یک سو نقطه عطفی هیجان‌انگیز در کسب و کارهای کوچک، و از سوی دیگر فرآیندی پراسترس و احتمالاً اعصاب‌خردکن است. افرادی جویای کار تصور می‌کنند تمام فشار بر روی آن‌هاست، حال آن که خبر ندارند استخدام یک عضو جدید برای کارفرمایان همیشه با خطرها، ملاحظات خاص خود و احتمال اشتباه همراه است.

اگر تصمیم به شروع فرآیند استخدام دارید، حواستان باشد که از این پنج اشتباه رایج دوری کنید:

استخدام دوستان و خویشاوندان

هر جا یک فرصت شغلی باز می‌شود، افرادی هستند که مشتاقانه دوستان و آشنایان خود را پیشنهاد می‌دهند و آن‌ها را «بهترین» داوطلب برای آن شغل معرفی می‌کنند. استخدام آشایان ممکن است وسوسه‌برانگیز باشد، به خصوص در کسب و کارهای نوپا و کوچک، اما تنها داشتن رابطه نزدیک با یک نفر بدین معنا نیست که وی واجد شرایط یک کارمند خوب نیز هست. با این کار هم کسب و کارتان متحمل هزینه- چه از نظر مالی و چه زمانی- می‌شود، و هم ممکن است رابطه تان با آن فرد خدشه‌دار شود.

اعتماد به تأثیر اولیه

برخی از داوطلبان ممکن است در طول مصاحبه گزینه‌ای عالی برای فرصت شغلی موردنظر جلوه کنند، اما بعدها در عمل عکس این قضیه ثابت شود. کارفرمایان معمولاً به جای این که توانایی‌های داوطلبان را برای انجام مسئولیت موردنظر بررسی کنند، آنان را به این چشم نگاه می‌کنند که آیا به دلشان می‌نشینند یا خیر. درست است که  نمی‌توان به یقین نتیجه گرفت که نیروی جدید در عمل همان خواهد بود که در ابتدا تصور می‌کردید، اما با چشم بستن بر تأثیر اولیه هنگام تصمیم‌گیری می‌توانید از ریسک استخدام بد بکاهید.

بسیار پیش می‌‌آید که کارفرمایی از فردی خوشش می‌آید و صرفاً مصاحبه‌ای ترتیب می‌دهد تا بر قضاوت زودهنگام خود صحّه بگذارد. درست برعکس، هنگام مصاحبه با فردی که به قول معروف مهرش به دلتان افتاده، شما باید دنبال دلایلی بگردید که ثابت ‌کند وی برای مسئولیت مورد نظر مناسب نیست.

عدم بررسی موشکافانه پیش از استخدام

ممکن است داوطلبی رزومه‌ای قوی داشته باشد، اما از کجا باید مطمئن شوید وی گزینه مناسبی برای مسئولیت مورد نظر شماست؟ بررسی پیشینه شغلی داوطلبان و تماس با کارفرمایان گذشته‌شان می‌تواند شما را از دردسری جدی در آینده نجات دهد. همیشه درمورد ویژگی‌های شخصیتی فرد موردنظر بررسی کامل انجام دهید، و تنها به مهارت‌هایش بسنده نکنید. روشی که می‌تواند در این زمینه کمکتان کند این است که وی را مدتی به طور آزمایشی به کار گیرید و این فرصت را به او بدهید تا خود را اثبات کند.

نداشتن سیاست استخدامی روشن

یکی از وحشتناک‌ترین خطاهایی که شرکت‌ها ممکن است مرتکب شوند تعریف نکردن سیاست‌های استخدامی خود پیش از جستجو برای جذب نیرو است. سیاست استخدامی مبهم هم مدیران کارگزینی و هم داوطلبان را سردرگم می‌کند، و درمورد کارکنان پیمانکاری ممکن است شما را از نظر قانونی نیز در دردسر بیندازد.

کارفرمایان باید یک دستورالعمل کارگزینی مشخص داشته باشند و برای اطمینان از این که فرآیند کارگزینی به بهترین شکل ممکن انجام گیرد، توصیه می‌شود از مشاوری حرفه‌ای برای نگارش شرح وظایف و بررسی داوطلبان بهره ببرید.

پیش از مصاحبه شرح وظایفی دقیق را برای موقعیت شغلی موردنظر روی کاغذ بیاورید. در مرحله بعد تنها با داوطلبانی که با آن شرح وظایف همخوانی دارند مصاحبه ترتیب دهید. اگر از این روش پیروی کنید، هر داوطلبی را که از او خوشتان بیاید می‌توانید استخدام کنید، چون پیش‌تر از فیلتر صلاحیت حرفه‌ای رد شده است.


برگرفته شده از:    http://www.businessnewsdaily.com     Common Hiring Mistakes and How to Avoid Them

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

Comments 1

  1. Pingback: چگونه باعث استعفای کارمندانمان می شویم؟ | دفترشما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.