داستان موفقیت تویوتا

داستان کارآفرینی که یک شورولت را پیاده و سوار کرد!

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت Leave a Comment

این کارآفرین موفق ژاپنی در سال ۱۹۴۵ گفت:

صنعت خودروسازی ژاپن باید تا سه سال آینده به پای آمریکا برسد. در غیر این صورت، خودروسازی ژاپن هرگز نخواهد توانست روی پای خود بایستد.

داستان موفقیت تویوتا

کیچیرو تویودا پسر مخترع و کارآفرین معروف در زمینه نساجی و بافندگی، ساکیچی تویودا، و نیروی محرکه اصلی تأسیس شرکت خودروسازی تویوتا است.

در دانشگاه توکیو مهندسی خواند و سپس به انگلیس سفر کرد و در شرکت مطرح ماشین آلات نساجی Platt Brothers مشغول به کار شد. سپس به آمریکا سفر کرد و تکنیکهای تولید را از آمریکایی ها آموخت. پس از بازگشت به ژاپن در کسب و کار تولید سنتی پارچه، شرکت صنایع تویودا، مشغول شد و با پیاده سازی آموخته‌های خود، کسب و کار پدرش را توسعه داد.

کاربرد شماره تلفن مجازیموفق ترین استارت آپ های جدید را می‌شناسید؟

یادگیری طراحی خودرو با پیاده و سوار کردن شورولت

تحقیقات خود را بر روی دستگاه های خودکار با جدا کردن قطعات یک موتورسیکلت و سرهم کردن دوباره آن آغاز کرد. پس از مرگ پدرش، مدیر وقت شرکت تویودا را متقاعد کرد تا برای تحقیقات در زمینه خودروسازی بودجه در اختیارش قرار دهد. کیچیرو تویودا یک شورولت صفر خرید و تعدادی از خبره ترین مهندسان ژاپن را گرد هم آورد تا آن را از هم باز و دوباره سر هم کنند.

سال ۱۹۳۴ تویودیا و تیمش نخستین موتور گازوئیلی خود را طراحی و تولید کردند و با این دستاورد توانستند سهامداران را متقاعد کنند این بخش جدید را به طور کامل تأمین سرمایه کنند.

داستان موفقیت تویوتا

یکی از دستگاههای بافندگی شرکت تویودا

در سال ۱۹۳۵ تویودا نخستین نمونه اولیه خودروی خود را با ترکیب قطعات ژاپنی با قطعات فورد و شورولت در یک بدنه کرایسلر تولید کند و آن را مدل A1 نامیدند. می‌گویند کیچیرو سوار بر این نمونه اولیه سر مزار پدرش رفت تا دستاورد خود را به او نشان دهد.

خودروهای تویوتا از ژوئیه ۱۹۳۵ شروع به تولید شدند و در سال ۱۹۳۶ تلفظ و نوشتار نام آن از تویودا به تویوتا تغییر کرد، زیرا خودِ تویودا معتقد بود که تلفظ نام جدید آسان تر است. بخش خودروسازی رشد سریع و موفقیت آمیزی داشت و در سال ۱۹۳۷ به طور کامل به کسب و کاری مجزا تبدیل شد.

داستان موفقیت تویوتا

سیر تغییر لوگوی تویوتا

فلسفه افزایش بهره وری

کیچیرو که فسلفه حذف ضایعات و افزایش بازدهی و بهره وری را از پدرش آموخته بود به این باور رسید که «شرایط ایده آل برای تولید زمانی حاصل می‌شود که دستگاهها، امکانات و افراد در کنار هم کار کنند و بدون ایجاد هیچ ضایعاتی ارزش ایجاد کنند.»

او روش شناسی و تکنیکهایی را برای حذف ضایعات میان عملیات، هم بین خطوط و هم فرآیندها، خلق کرد که نتیجه اش روش Just-In-Time شد.

کاربرد شماره تلفن مجازیچگونه بهره وری خود را افزایش دهیم؟

چه ارزشهایی تویوتا را متمایز کرده است؟

پیشرفت مدام و احترام به افراد دو ستون روش تویوتا است که در سال ۲۰۰۱ به عنوان باورها و اصول اساسی تویوتا معرفی شدند. پِی یا فونداسیون این سازه روحیه مبارزه طلبی، کایزِن بی وقفه، گِنچی گِنبوتسو (مشاهده دست اول)، کار گروهی و احترام است. این ارزشها، باور درونی کیچیرو تویودا بوده است.

گنچی گنبوتسو 現地現物

این اصطلاح در ژاپنی به معنای «برو و ببین» و از اصول کلیدی سیستم تولید تویوتا است. منظور از این اصطلاح این است که برای درک واقعی هر شرایطی، آدم باید به گِنبا (現場)، یعنی «محل اصلی» برود که کار در آن انجام می‌شود و آنچه باید آموخت را باید با مشاهده آموخت. در این باره می‌گوید:

ماجرای دزدی از شرکت

شرکت تویوتا در مسیر رشد و پیشرفت با دردسرهای زیادی روبه رو شده است که همگی با رویکردی مثبت و با اعتقاد به اصول بالا حل و فصل شده است. در واقع باور اساسی در دل این ارزشها مزیت رقابتی عظیمی برای این شرکت به همراه داشته است: کارکنانش.

یکی از این مشکلات زمانی رخ داد که دزد به شرکت بافندگی پدرش زد و طرح یکی از دستگاهها را دزدید. روش برخورد کیچیرو تویودا با این ماجرا فقط مختص خود اوست:

دزدها ممکن است بتوانند از روی طرح هایی که دزدیده‌اند پارچه تولید کنند. اما ما هر روز در حال اصلاح و بهبود بافته های خود هستیم. آنها از دانش و مهارتی که هنگام تولید طرح اصلی از شکستهایمان به دست آوردیم برخوردار نیستند. هیچ جای نگرانی نیست. فقط باید مثل همیشه به کارمان ادامه دهیم و به کارمان بهبود ببخشیم.

نتیجه گیری

داستان موفقیت تویوتا و بالا و پایینهایی که در این مسیر پشت سر گذاشته یک بار دیگر به ما یادآوری می‌کند موفقیت اتفاقی نیست. ممکن است یک نفر به طور تصادفی یک شبه ثروتمند شود، اما به قول کیچیرو تویودا، درسی که افراد موفق از شکستها و تجربیات به دست می‌آورند چیزی نیست که به صورت تصادفی در اختیار کسی قرار بگیرد یا بتوان آن را دزدید! یک ویژگی مشترک در تمامی کارآفرینان موفق هست و آن پیگیری و ناامید نشدن است.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.