توسعه اقتصادی

دفتر کار مجازی لازمه توسعه اقتصادی

«دفتر شما» دفتر کار مجازی, کسب و کار Leave a Comment

بعد از دوره شکوفایی اقتصاد صنعتی و در ادامه آن، شکوفایی عصر تکنولوژی، روش کار از شکل سنتی به مدرن تغییر کرد. با شکل گیری صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دسترسی افراد جامعه به اطلاعات به صورت دیجیتال بالا رفت و این پدیده باعث پیشرفت و تحول عظیمی در تمامی جنبه های اقتصاد گردید.

در پی این تحول، دیگر دسترسی به اطلاعات و خدمات منوط به داشتن یک مکان بخصوص نیست. در نتیجه، بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط می توانند به سرعت و با هزینه پایین فعالیت های خود را گسترش دهند.

توسعه اقتصادی

این تحول باعث انقلابی دیگر در رشد اقتصادی جوامع شده است. یکی از صنایع شکل گرفته بعد از تحول زیرساخت ارتباطی، خدمات دفتر کار مجازی می باشد، که در ادامه به شرح مختصری از این خدمات و ضرورت آن برای توسعه اقتصادی خواهیم پرداخت، و بر اساس تجربه بدست آمده در سال های اخیر، نقاط قوت و ضعف این صنعت در ایران بررسی خواهد شد.

رشد صنعت دفتر کار مجازی در دوران رکود

ارائه دهندگان این خدمات در سرتاسر دنیا، حتی در زمان رکود اقتصادی، رشد نشان می دهند. این رشد نشان دهنده تقاضای کسب و کارها به استفاده از این خدمات است. چرا که این خدمات باعث کاهش هزینه های جاری کسب و کارهای کوچک و متوسط می شود و در عین حال وجهه حرفه ای کسب و کارها حفظ می شود.

در ایران ما شاهد رشد استارت آپ ها هستیم که اکثراً علت آن توسعه زیر ساخت ارتباطی است. به دلایل مختلف که جای بحث آن اینجا نیست، حوزه فعالیت اکثر استارت آپ ها، ارائه خدمات به مشتری نهایی (end customer – B2C) است. دلیل اصلی شکست بسیاری از این استارت آپ ها ناتوانی در تأمین سرمایه جهت پرداخت هزینه های توسعه خود مانند: ارتقاء زیر ساخت، استخدام نیرو و غیره، می باشد. در نتیجه، توسعه استارت آپ های فعال در حوزه ارائه خدمت به کسب و کارها (Business to Business – B2B) می تواند باعث کاهش هزینه های استارت آپ های در حال رشد شود، که در نهایت باعث رشد اقتصادی قابل توجهی خواهد شد؛ همچنان که در کشورهای توسعه یافته توانسته اند با ایجاد شرایط مناسب برای رشد استارت آپ ها از رکود اقتصادی خود جلوگیری کنند.

سرویس دهندگان خدمات دفتر کار مجازی با ارائه خدمات خود به صورت اشتراکی، باعث کاهش هزینه های متقاضیان خود، از طریق مدیرت منابع و زمان می شوند. استارت آپ های فعال در حوزه ارتباطات با ارائه خدمت (سانترال آنلاین، شماره تلفن، تلفن گویا و منشی های متخصص در زمینه های مختلف) به رشد استارت آپ های دیگر کمک می کنند. در ادامه به شرحی از فعالیت یکی از این شرکت ها با نام تجاری «دفتر شما» توجه بفرمایید.

«دفتر شما» در یک نگاه: 

توسعه اقتصادی

دفتر شما با بیش از ۱۰ سال تجربه در زمینه ی تولید نرم افزار و بیش از ۴ سال تجربه تخصصی در زمینه ارائه خدمات ارتباطی، با موفقیت نرم افزار جامع و آنلاین خود را جهت مدیریت تماس‌های ارتباطی بعد از ۲ سال طراحی و تولید کرده است.

«دفتر شما» ارائه دهنده پورتال آنلاین جهت مدیریت و ساماندهی تماس های ورودی، به طور کلی دو نوع سرویس عرضه می‌کند:

 • منشی مجازی (Live Receptionist)،
 • سانترال آنلاین یا تلفن گویا (Hosted IVR).

این خدمات بر روی هر بستری (تلفن، ویپ، متن) قابل استفاده و به صورت آنلاین قابل تنظیم هستند. امروزه، منطقی ترین و کاربردی ترین روش ارتباطی برای کسب و کارها خطوط تلفنی است. در نتیجه جهت استفاده، به هر بسته حداقل یک شماره تلفن ثابت اختصاص خواهد گرفت. در ادامه به شرحی از این خدمات توجه بفرمایید:

منشی مجازی:

منشی مجازی، سرویس پاسخگویی تماس توسط اپراتورهای انسانی است. مشترکین می توانند آنلاین و از طریق پورتال بعد از انتخاب شماره تلفن، تعیین کنند که تماس‌هایشان چگونه توسط منشی های حرفه‌ای پاسخ داده شود.

تلفن گویا:

تلفن گویا، یک سرویس سانترال اتوماتیک ۲۴ ساعته است. مشترکین می‌توانند در مدت زمان اندک و از طریق پورتال آنلاین یک خط تلفن به علاوه یک سانترال پیشرفته در اختیار داشته باشند.

دفتر کار مجازی در سطح جهانی

مدل جهانی بیزنسهای مانند دفترشما، در سرویس تلفن گویا grasshopper ، و در سرویس منشی مجازی Liveanswer است. ما توانستیم با کسب تجربه از بازار بومی و تلفیق دو سرویس فوق، محصولی منحصر بفرد تولید کنیم. ذات این گونه بیزنس های تجارت الکترونیکی که امروزه شاهد رشد آنها هستیم بر دو اساس است: ۱) پلت فرم کاربردی و ۲) سرعت و سهولت در استفاده. درغیر این صورت، تفاوت زیادی با روش های سنتی و مرسوم در بازار ندارد و به همان اندازه هزینه بر خواهد بود (البته در سایز بازار توسعه یافته). پلت فرم های جهانی با رفع موانع احراز هویتی و با تولید سرویسی کاربردی توانسته اند جدای از ایجاد اشتغال، به توسعه کسب و کارها کمک بسزایی کنند که قطعاً در توان متخصصین داخل کشورمان می باشد.

در ایران سالیان از ارائه سیستم تلفن گویا و یا منشی در منزل می گذرد، ولی هیچ وقت این گونه بیزنس ها جای اصلی خودشان را به عنوان صنعتی مطرح پیدا نکرده اند. علت اصلی، پیچیدگی در استفاده و سرعت پایین بکارگیری می باشد. مردم به منشی در خانه اطمینان نداشتند و سیستم تلفن گویا هزینه بر و پیچیده بوده است، بعلاوه عموم کسب و کارها تلفنی که به نامشان نباشد را استفاده نمی کنند! در نتیجه یا با هزینه بالا مسائل ارتباطی خود را حل می کردند و یا اینکه منصرف می شدند.

سامانه هایی همچون دفترشما توانسته اند با ارائه خدماتی ساده، سریع و شفاف، این اطمینان را در مخاطبان خود ایجاد کنند. قابلیت هایی همچون ورودی نامحدود، صف انتظار، ایجاد زمانبندی، دایورت نامحدود، مشاهده گزارش تماس ها و غیره باعث شده که کسب و کارهای کوچک و متوسط بتوانند قوی تر از گذشته فعالیت کنند و با هزینه پایین تر بیزنس خود را گسترش بدهند و نگران هزینه های زیر ساخت ارتباطی نباشند.

[us_testimonial author=”علی دشتی” company=”مدیر عامل «دفترشما»” img=”21336″]«دفترشما» با امکانات ورودی نامحدود، صف انتظار، امکان زمانبندی، دایورت نامحدود و گزارش تماس کیفیت پاسخگویی به تماسها را افزایش و هزینه ها را کاهش داده است.[/us_testimonial]

مشکل چیست؟

در دنیا این گونه خدمات حدود ده سال است که به شکل آنلاین ارائه می شوند و در کشورمان به صورت مدل جهانی آن کمتر از ۳ سال می باشد که استارت آپ هایی در این حوزه شروع به فعالیت کرده اند. طبیعتاً، قوانین و مجوزهای مخصوصی برای این گونه کسب و کارها وجود ندارد.

همچنین، کسب و کارهای فعال در این حوزه اغلب مکنت مالی کافی جهت پرداخت هزینه های سنگین مجوز های اپراتوری را ندارند و جدای از توانایی مالی، لزوم توسعه این گونه کسب و کارها ایجاد ساختارهایی فنی و قانونی منحصر بفرد می باشد که راه را برای ورود ساده و ارزان استارت آپ های علاقه مند به فعالیت در حوزه ارائه خدمات ارتباطی به کسب و کارها (B2B) هموار کند. نهایتاً همان طور که در مقدمه توضیح داده شد، فعالیت این گونه کسب و کارها منجر به توسعه اقتصادی هر چه بیشتر کشورمان می شود.

جمع بندی و پیشنهاد

کسب و کار های کوچک به علت محدودیت های فنی و مالی قادر به گسترش فعالیت خود در زمینه ارتباطی با هزینه پایین نیستند ولی با استفاده از سرویس های  دفترشما می توانند به میزان رشد خود هزینه پرداخت کنند که باعث کاهش هزینه ها و افزایش ضریب موفقیت آنها می شود.

آینده خدمات دفترشما در فاز بعد ایجاد ماژول هایی کاربردی (همانند: نظرسنجی، تعیین وقت ملاقات، ارتباط با کاربر، حساب کاربری تماس گیرندگان، تماس خروجی و غیره)، و در ادامه تبدیل شدن به یک پلتفرم مرکز تماس جهت استفاده از زیر ساخت ایجاد شده برای هر گونه کسب و کار منحصر بفرد است.

[us_testimonial author=”علی دشتی” company=”مدیر عامل «دفترشما»” img=”21336″]خدمات «دفترشما» در حال حاضر ماهانه ده ها میلیون تومان برای مخابرات نقدینگی ایجاد می‌کند که با مدیریت صحیح، این مبلغ می تواند به راحتی صد برابر شود.[/us_testimonial]

همچنین، خدمات دفترشما می تواند منبع درآمدی خوبی برای مخابرات باشد، چرا که می تواند از زیرساخت مخابراتی موجود در سطح کشور و برای خدمات نوینی مانند دایورت تماس، کالر آی دی جهت تماس خروجی و غیره استفاده کند. در حال حاضر ماهانه ده ها میلیون تومان برای مخابرات نقدینگی ایجاد می شود که با مدیریت صحیح، این مبلغ می تواند به راحتی صد برابر شود.

برای رشد این صنعت، همکاری نهادها و سازمان های مربوطه ضروری است و بدون حمایت دولت، نه تنها این تعداد کسب و کار محدود از بین می روند، بلکه استارت آپ های دیگر هم امکان استفاده از این گونه خدمات را، مانند رقبای خارجی شان در دنیا، نخواهند داشت که در نهایت باعث کاهش رشد اقتصادی در حوزه استارت آپ ها خواهد شد.

امید است بتوانیم گامی مثبت در جهت رشد اقتصاد ایران برداریم.

لیست ده حوزه اول کسب و کارهای مشترک دفترشما
 • کسب و کار تجارت الکترونیکی
 • تولیدی، صنعتی و بازرگانی
 • خدمات نرم افزاری، برنامه نویسی و طراحی سایت
 • خدمات گردشگری و مهاجرتی
 • خدمات مالی، حقوقی، اداری و بیمه
 • خدمات تبلیغاتی، بازاریابی و چاپ
 • خدمات مشاوری و تحلیلی
 • خدمات آموزش و پرورش و تدریس
 • خدمات هنری، فرهنگی و صنایع دستی
 • خدمات پزشکی و سلامت
 • خدمات تاسیساتی و ساختمانی
 • خدمات آرایشی، بهداشتی
 • پیشخوان دولت
 • انتشارات
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.