واقعاً چرا وضع حافظه‌تان این قدر خراب است؟

ضعف حافظه‌ و فراموشکاری خود را اینگونه درمان کنید.

«دفتر شما» آموزش, موفقیت

ضعف حافظه‌ و فراموشکاری خود را اینگونه درمان کنید.

هیچ کسی نیست که گاهی از فراموشکاری و ضعف حافظه‌ خود به ستوه نیامده باشد. واقعیت این است که گاهی حافظه ما را یاری نمی‌کند، اما بعضی وقت‌ها و در مورد برخی افراد این فراموش‌کاری به معضل و مانعی تبدیل می‌شود. اما چه راهی برای حل این مشکل وجود دارد؟

یکی از دلایل به خاطر نیاوردن صبحت‌های دیگران واقعا ضعف حافظه‌ نیست، بلکه درست گوش نکردن است، اما کم‌تر کسی می‌پذیرد که شنونده خوبی نیست. حال آن که این روزها با وجود انواع و اقسام موضوعات مربوط به فنآوری که مدام حواسمان را به خود پرت می‌کنند، غافل شدن از صحبت‌های دیگران خیلی هم دور از ذهن نیست. اتکای روزافزون ما بر فنآوری نیز مزید بر علت شده و چگونگی ذخیره اطلاعات در مغزمان را تغییر داده است. این روزها دیگر از حافظه‌مان زیاد کار نمی‌کشیم، چون همیشه می‌توانیم پاسخ‌هایی که دنبالش هستیم را با جستجویی ساده در گوگل پیدا کنیم.

۱. یاد بگیرید چگونه از فناوری فاصله بگیرید.

اگر همچنان باور ندارید که فنآوری تا چه اندازه باعث ضعف حافظه‌ و فراموشکاری می شود، شاید نتیجه مطالعه‌ای جدید نظرتان را عوض کند. محققان برای درک این که دلمشغولی جدید ما نسبت به پست عکس‌هایی از تک تک تجربیاتمان در اینستاگرام، فیسبوک و توییتر چه تأثیری بر یادآوری خاطراتمان دارد مطالعه‌ای انجام دادند. بنا بر این مطالعه، افراد لحظاتی را که از آن‌ها عکس می‌گیرند به خاطر نمی‌آورند. گویی هنگام عکس گرفتن مغز ما خاموش می‌شود، چرا که برای یادآوری آن لحظه صرفاً بر فنآوری اتکا می‌کنیم.

نتیجه: در دنیای حرفه‌ای، فاصله گرفتن از فنآوری در طول جلسات مهم و تمرکز بر موضوع مورد نظر بسیار سودمند است.

۲. یاد بگیرید خواب کافی بخشی از مسئولیت کاری است.

خواب ناکافی می‌تواند بر توانایی شما برای به خاطر آوردن اطلاعات مهم، گوش کردن دقیق به صحبت‌های دیگران و نوآوری در محدوده شغلی‌تان اثر بگذارد.
محققان کشف کرده‌اند که حتی چرت زدن حداکثر به مدت ۶۰ دقیقه عملکرد حافظه را به میزان چشمگیری بهبود می‌بخشد. درست است که خوب خوابیدن در ظاهر ارتباطی با مسئولیت کاری ندارد، اما در اصل، همین استراحت کافی است که شما را به جلو هل می‌دهد و ایده‌های خوب را در ذهنتان نقش می‌بندد.

نتیجه: خوابیدن به میزان کافی بخشی از مسئولیت شما در قبال خودتان و تیمتان است. اگر نتوانید صحبت‌های محل کار را به خاطر بیاورید، قادر نخواهید بود در آینده در مسیر درست حرکت کنید.

۳. موسیقی گوش کنید.

با این که پیش‌تر تحقیقات ثابت کرده بود موسیقی آثار معجزه‌آسایی، مانند کاهش فشار خون، آزاد شدن دوپامین و بهبود عملکرد عضلات، بر بدن دارد، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که موسیقی در واقع بر عملکرد ژن‌ها نیز اثرگذار است. گوش کردن به موسیقی استرس، افسردگی و رفتارهای اعتیادآور را تنظیم می‌کند و بسیاری از ‌درمانگران از این خاصیت موسیقی استفاده می‌کنند. اما وارد کردن موسیقی به محل کار بحثی جداگانه است و هنوز جای بررسی دارد.

موسیقی گوش کردن در محل کار موضوعی حساس است. چرا که از یک سو گاهی به افزایش تمرکزتان کمک می‌کند و از سوی دیگر گاهی به کل حواستان را پرت می‌کند. اما آن چه قطعی است این است که گوش کردن به موسیقی در زمان‌های پرتنش می‌تواند آرام‌بخشی عالی برای بازگرداندن تمرکزتان باشد.

نتیجه: یافتن راهی برای وارد کردن موسیقی به محل کار، به منظور فعال نگاه داشتن مغز و حافظه، می‌تواند بر هوشیار ماندنتان در جلسات طولانی بعداً در طول روز کمکتان کند.