راهنمای عملی راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک

راهنمای عملی راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک (بخش اول)

«دفتر شما» دفتر کار مجازی, کسب و کار Leave a Comment

راهنمای عملی راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک

راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک بدون شک مسئولیت بزرگی است، اما خوشبختانه از هر کسی که از ایده‌ای خوب، اخلاق کاری و منابع مناسب برخوردار باشد برمی‌آید. راه‌اندازی کسب و کار مراحل مختلفی دارد: پیدا کردن یک ایده تجاری، نوشتن طرح کسب و کار (business plan)، درک وجه مالی، و در آخر بازاریابی و راه‌اندازی.

۱. اهداف خود را تعریف کنید. آیا به دنبال استقلال مالی هستید و این که در نهایت کسب و کار خود را به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروشید؟ آیا در پی چیزی کوچک اما پایدار هستید که از انجامش لذت می‌برید و می‌خواهید درآمد ثابتی نیز از آن به دست آورید؟ این‌ها از جمله مواردی هستند که همان ابتدای کار بهتر است درموردشان تصمیم بگیرید.

 

 

۲. ایده‌ای را انتخاب کنید. شاید این ایده محصولی باشد که همیشه در فکر تولیدش بوده‌اید، و یا خدماتی که فکر می‌کنید مردم به آن نیاز دارند. شاید حتی چیزی باشد که مردم هنوز نمی‌دانند به آن نیاز دارند، چون هنوز اختراع نشده است!

 

  • استفاده از افراد خلاق و خوش‌فکر برای برگزاری یک جلسه طوفان فکری مفید است. کار را با پرسشی ساده شروع کنید، مانند: «چی کار کنیم؟» هدف از برگزاری این جلسه نوشتن طرح کسب و کار نیست، بلکه می‌خواهیم ایده‌های احتمالی قدرت بروز پیدا کنند. خیلی از ایده‌ها به هیچ دردی نمی‌خورند، اما تعداد انگشت‌شماری ایده با پتانسیل واقعی نیز ممکن است امکان بروز یابد.
  • هنگام انتخاب ایده، استعدادها، تجربه و دانش خود را هم در نظر بگیرید. اگر مهارت یا استعداد خاصی دارید، ببینید چه طور می‌توانید از همین منابع برای تأمین تقاضای بازار بهره ببرید. ترکیب مهارت و دانش با تقاضای بازار احتمال موفقیت ایده تجاری شما را افزایش می‌دهد.
  • مثلاً ممکن است سال‌ها در زمینه الکترونیک کارمند بوده‌اید. ممکن است متوجه تقاضایی در اجتماع خود برای نوع خاصی از کار الکتریکی شده باشید، و با ترکیب تجربه خود با تقاضای بازار بتوانید مشتریانی را جذب کنید.

 

 

۳. انتخاب نامی برای کسب و کارتان. می‌توانید این کار را حتی پیش از تصمیم‌گیری درمورد ایده بکنید، و اگر نامی که انتخاب می‌کنید خوب باشد، می‌تواند به ایجاد تصویری شفاف از ایده کسب و کارتان کمک کند. ممکن است با پیشرفت طرحتان و وقتی کسب و کارتان شکل گرفت، نام بی‌نقصی به ذهنتان برسد، اما هدف از این کار این است که در مراحل ابتدایی جلوی حرکتتان گرفته نشود. نامی را برای استفاده هنگام طرح‌ریزی انتخاب کنید و بعداً سر فرصت به نام بهتری تغییرش دهید.

  • همیشه پیش از انتخاب نام بررسی کنید که کس دیگری آن نام را قبل از شما انتخاب نکرده باشد. سعی کنید نامی انتخاب کنید که هم ساده باشد و هم به یادماندنی.
  • نام برندهای محبوبی همچون Apple را در نظر بگیرید. این نام‌ها به یاد ماندنی، ساده و بیانشان راحت است.

 

 

۴. تیم خود را تعریف کنید. آیا قرار است به تنهایی این کسب و کار را انجام دهید یا یکی دو نفر از دوستان قابل اعتمادتان را نیز دعوت به کار کنید؟ چنانچه کار را به صورت جمعی انجام دهید بازدهی‌اش بیشتر خواهد بود، زیرا افراد ایده‌های مختلفی ابراز می‌کنند. معمولاً برآیند نیروی دو نفر که با هم کاری را انجام می‌دهند بیشتر از مجموع نیروی آن دو نفر به صورت جداگانه است. این مفهوم هم‌افزایی یا سینرژی نام دارد.

  • به بعضی از معروف‌ترین داستان‌های موفقیت در عصر حاضر فکر کنید. مثلاً جان لنون و پل مک‌کارتنی؛ بیل گیتس و پل آلن؛ استیو جابز و استیو وازنیاک؛ و لری پِیج و سرگی برین. در همه این موارد، شراکت بهترین نتیجه را برای هر دو طرف معامله به همراه داشته است.
  • ببینید در چه زمینه‌هایی دارای ضعف و یا دانش ناکافی هستید. بهترین راه این است که شریکانی پیدا کنید که هم با شخصیت شما دارای همخوانی باشند و هم بتوانند شکاف‌های موجود در دانش یا مهارت شما را پر کنند.

 

۵. انتخاب هوشمندانه شریکان. هنگام انتخاب فرد یا افرادی که قرار است کسب و کارتان را با هم پایه‌ریزی کنید، حواستان را حسابی جمع کنید. حتی اگر کسی دوست صمیمی‌تان هم باشد، لزوماً شریک کاری خوبی نخواهد بود. هنگام انتخاب شریک این موارد را در نظر داشته باشید:

  • آیا فرد موردنظر مکمل شماست و نقاط ضعف شما را می‌پوشاند یا این که هر دو از مهارت‌های یکسانی برخوردارید؟ حواستان باشد که گرفتار حالت دوم نشوید.
  • آیا درمورد طرح کلی کسب و کار توافق دارید؟ تا زمانی که درمورد هدف اصلی با هم اشتراک نظر نداشته باشید، صحبت کردن درمورد جزئیات بیهوده است.

و کلام آخر، تمامی کسب و کارها از کارهای بزرگ گرفته تا کسب و کارهای خانگی نیازمند امکاناتی مانند داشتن دفتر کار، شماره تلفن ثابت و منشیپیشنهاد «دفتر شما» به شما که نمی خواهید در ابتدای راه زیاد هزینه کنید این است که از خدمات منشی مجازی و تلفن گویا با هزینه ای مقرون به صرفه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.