راهنمای عملی راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک

راهنمای عملی راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک (بخش دوم)

«دفتر شما» دفتر کار مجازی, کسب و کار Leave a Comment

در مقاله قبل به بررسی ۵ مورد برای راهنمایی شروع یک کسب و کار عملی که ما را با آماده سازی مقدمات آشنا کرد، پرداختیم در ادامه به قدم بعدی  راه اندازی یک کسب و کار کوچک یعنی نوشتن طرحی از کسب و کارتان میپردازیم،در هشت مورد زیری که آورده ایم موارد مفید برای نوشتن طرحی از ایده و کسب و کارتان پیشنهاد شده است :

 

۱- نگارش طرح کسب و کار (business plan). طرح کسب و کار به شما کمک می‌کند مایحتاج اولیه راه‌اندازی کسب و کارتان را، بزرگ یا کوچک، مشخص کنید. همچنین به مثابه نقشه‌ای برای سرمایه‌گذاران است تا ببینند که آیا طرح شما قابل اعتماد است یا خیر. طرحتان باید از اجزای زیر تشکیل شود.

 

 

۲ – شرح کسب و کارتان را بنویسید. کسب و کارتان و این که به طور کلی چگونه در بازار هدف جای می‌گیرد را دقیق‌تر تشریح کنید. محصولتان، ویژگی‌های اصلی و این که چرا مردم به آن نیاز دارند را توصیف کنید. برای این کار لازم است به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

 • مشتریان بالقوه‌تان چه کسانی‌اند؟ به محض اینکه پاسخ این پرسش را مشخص کردید به فکر یک استراتژی فروش باشید.
 • مشتریان حاضرند چه بهایی را بابت محصول یا خدمات شما بپردازند؟ محصول یا خدمات شما چه مزیتی نسبت به رقیبتان دارد که مشتریان باید شما را انتخاب کنند؟
 • رقیبانتان چه کسانی‌اند؟ ببینید چه کسانی کسب و کاری مشابه با آنچه شما در حال طرح‌ریزی هستید دارند و موفقیتشان به چه صورت بوده است. به همین ترتیب، یافتن علل شکستشان نیز دارای اهمیت است.

 

 

۳ – یک طرح عملیاتی (operational plan) بریزید. این طرح چگونگی تولید یا عرضه محصول یا سرویس و هزینه‌هایش را شرح می‌دهد.

 • چگونه محصول خود را تولید می‌کنید؟ فرآیند آن را شرح دهید، از تهیه مواد اولیه گرفته تا مونتاژ و تکمیل محصول، بسته‌بندی، انبار و ارسال. آیا برای این فرآیند به افراد دیگری هم نیاز دارید؟ آیا باید با اتحادیه خاصی سروکار داشته باشید؟
 • سازمان کسب و کار خود را، از منشی گرفته تا مدیر عامل، تعریف و نقش هر یک را مشخص کنید.
 • بازخورد بگیرید. دوستان و خانواده بهترین منبع برای بازخورد گرفتن هستند.

 

 

۴ – طرح بازاریابی بریزید. طرح عملیاتی شما چگونگی تولید و طرح بازاریابی‌تان چگونه فروش محصول را نشان می‌دهد.

 • بهتر است نوع بازاریابی‌تان را مشخص کنید. آیا قرار است از تبلیغات رادیویی استفاده کنید یا شبکه‌های اجتماعی، بیلبورد و غیره؟
 • پیام تبلیغاتی خود را نیز مشخص کنید. به بیان دیگر، می‌خواهید به مشتریان چه بگویید که راضی شوند محصولتان را خریداری کنند؟

 

۵ – یک مدل قیمت‌گذاری پیدا کنید. کار را با بررسی رقیبانتان شروع کنید. ببینید محصول مشابه شما را به چه قیمتی می‌فروشند. آیا می‌توانید چیزی به آن اضافه کنید تا محصول شما متمایز و دارای قیمت جذاب‌تری شود؟

 • رقابت تنها به محصول یا خدمات محدود نمی‌شود. اعتبار اجتماعی شما هم بخشی از رقابت است. این روزها مصرف‌کنندگان به مسائلی همچون رعایت قانون کار و حفظ محیط زیست توجه می‌کنند. گواهینامه‌های سازمان‌های شناخته‌شده، مانند برچسب‌ها و ستاره‌ها، به مصرف‌کنندگان اطمینان خاطر می‌دهد که محصول یا خدمات شما در مقایسه با رقیبانتان که فاقد این گواهینامه‌ها هستند با ارزش‌های آنها همخوانی بیشتری دارد.

 

 

۶ – رسیدگی به امور مالی. صورتحسابهای مالی در واقع بازاریابی و طرح عملیاتی شما را به اعداد- یعنی سود و جریان نقدی- ترجمه می‌کنند. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که به چه میزان سرمایه نیاز دارید و چه میزان درآمد خواهید داشت. چون این بخش پویاترین بخش از طرح شماست و برای پایداری درازمدت از بالاترین اهمیت برخوردار است، باید سال نخست به صورت ماهیانه، سال دوم به صورت فصلی، و پس از آن به صورت سالیانه آن را به روز کنید.

 • هزینه‌های راه‌اندازی کسب و کار خود را تأمین کنید. چگونه قرار است سرمایه اولیه کار کسب و کار خود را تأمین کنید. وام بانکی، سرمایه‌گذارانی که به راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا کمک می‌کنند (angel investor) یا استفاده از پس‌انداز خود؟ هنگام راه‌اندازی هر کسب و کاری واقع‌بین باشید. شاید همه چیز طبق طرح شما پیش نرود، برای همین تا زمانی که همه چیز به قول معروف روی غلطک بیفتد ذخیره کافی داشته باشید. سرمایه‌گذاری ناکافی یکی از عوامل قطعی شکست است.
 • قرار است محصول یا خدمات خود را با چه قیمتی عرضه کنید؟ چه قدر برای خودتان هزینه دارد؟ تخمینی حدودی از سود خالص بزنید و هزینه‌های ثابتی مانند اجاره دفتر، قبوض و کارکنان را در نظر بگیرید. البته به یاد داشته باشید که با استفاده از خدمات دفتر شما می‌توانید تا حد زیادی این بخش از هزینه‌های خود را پایین بیاورید و در نتیجه محصول یا خدمات خود را با قیمت پایین‌تری به مشتریانتان عرضه کنید.

 

 

۷ – یک چکیده اجرایی تهیه کنید. نخستین بخش از طرح کسب و کار چکیده اجرایی است. پس از تکمیل دیگر بخش‌های طرح، مفهوم کلی تجاری خود، چگونگی تبدیل به پول، تأمین منابع مالی، موقعیت کنونی آن شامل جایگاه حقوقی، افراد دخیل و تاریخچه‌ای مختصر از آنها را شرح دهید.

 

 

 

۸ – اقدام به تولید محصول یا توسعه خدمات خود کنید. به محض این که طرح‌ریزی، برنامه‌ریزی مالی و استخدام اولیه کسب و کارتان را انجام دادید، دست به کار شوید. برای شروع تولید هر کاری که لازم است را، خواه ترتیب جلسه‌ای با مهندسانتان باشد، یا سفارش مواد اولیه برای تولید محصول، انجام دهید. فرآیند تولید زمانی است که خود را برای ورود به بازار آماده می‌کنید. در این مرحله احتمالاً به چنین مواردی بر خواهید خورد.

منبع : http://www.wikihow.com/Start-a-Small-Business

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.