گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن ساده‌تر از آن است که فکر می‌کنید!

«دفتر شما» آموزش, کسب و کار 5 Comments

گیمیفیکیشن ساده‌تر از آن است که فکر می‌کنید!

گیمیفیکیشن یکی از ساد‌‌ه‌ترین مفاهیمی است که همه ما با آن آشنا هستیم و شاید حتی به کار برده باشیم، بدون اینکه بدانیم چنین نام دهان‌پرکنی دارد! پس اول نمونه‌های آشنایی از آن را نام ببریم و بعد از اینکه با خودتان گفتید «آآآآ! این گیمیفیکیشن گیمیفیکیشن که همه میگن پس اینه!» می‌رویم سراغ جزئیات این تکنیک. این نمونه ساده نشان می­‌دهد که ما بی آنکه خودمان بدانیم تا چه اندازه با مفهوم بازیسازی مأنوس هستیم.

کاربرد شماره تلفن مجازیافزایش درآمد: چگونه تماس‌گیرندگان را به مشتری تبدیل کنیم؟

این تصویر برایتان آشناست، نه؟

گیمیفیکیشن کارت آفرین

نخستین تجربه خیلی‌هایمان از بازیسازی

در دوران ابتدایی در مدرسه‌مان یک قفسه پر از جایزه­‌های رنگارنگ و هیجان ­انگیز بود. جایزه ­ها بسته به امتیازشان تقسیم­ بندی می‌­شدند. به روشنی در خاطرم هست که بهترین جایزه یک قمقمه رنگارنگ بود (که با وجود تلاش فراوان، هیچ وقت به آن نرسیدم. اما هدف افزایش تلاش ما بود که محقق می­شد).

کاری که ما دانش­‌آموزان باید می­‌کردیم این بود که کارتهای صدآفرینمان را که در حکم امتیازمان بود جمع کنیم و وقتی به امتیاز مشخصی رسید یکی از جایزه‌­ها را انتخاب کنیم، و یا کارتهایمان را خرج نکنیم تا جایزه­‌های بهتری بدست بیاوریم.

گیمیفیکیشن یعنی چه؟

گیمیفیکیشن یا بازیسازی به معنای استفاده از عناصر و اصول بازی در فضای غیربازی است. منظور از فضای غیربازی چیست؟ مثلاً در آموزش یا در بازاریابی که هدف اصلی چیز دیگری است و بازی صرفاً ابزاری برای رسیدن به آن هدف اصلی است.

گیمیفیکیشن

کاربرد گیمیفیکیشن در بازاریابی و فروش

آنچه گیمیفیکیشن را این روزها بسیار برجسته کرده است، پیاده­‌سازی آن در بازاریابی برای افزایش فروش کسب و کارهاست، به خصوص در فضاهای مجازی مانند تلگرام و اینستاگرام در ایران. در زمینه بازاریابی، هدف از گیمیفیکیشن ایجاد انگیزه در کاربران و مشتریان برای مشارکت بیشتر و تبلیغ برند موردنظر است.

کسب و کارها می­‌توانند با بکارگیری بازیسازی مشتریان وفادارتری داشته باشند و آنها را به خرید بیشتر تشویق کنند. یکی از آشناترین نمونه‌­های استفاده از گیمیفیکیشن در بازاریابی استارباکس است. استارباکس به مشتریانی که در شعبه­‌های مختلف خرید می­‌کنند نشان­ه‌ایی مجازی می‌­دهد و یا به مشتریانی که در یک شعبه خاص بیشترین مراجعه را داشته تخفیف می‌­دهد.

همین الگو را برخی از کافه­‌ها در تهران به صورت دستی اجرا می­‌کنند. یک بار به کافی شاپی رفتم که هنگام تسویه کارتی به من داد با ۱۰ خانه خالی و یکی از آن خانه­‌ها را مهر زد. صندوقدار توضیح داد که اگر کارتم ۱۰ بار مهر بخورد، بار دهم تا سقف مثلاً ۳۰ هزار تومان مهمان کافه هستم. به نظرم ایده جالبی بود.

گیمیفیکیشن

نتیجه‌گیری

گیمیفیکیشن در حال دگرگون کردن مدل‌های کسب و کار است تا با خلق روشهایی جدید رابطه با مشتریان و مخاطبان را گسترش، مشارکت و وفاداری آنها را افزایش دهد. بازیسازی در بازاریابی موفق عمل کرده زیرا انگیزه‌ها و نیازهایی را به کار می‌گیرد که در تک تک افزاد وجود دارد، یعنی میل به رسیدن به دستاورد و پاداش. گیمیفیکیشن اگر با آخرین پژوهش‌ها بر روی انگیزش و کلان‌داده های بدست آمده از تعاملات کاربران ترکیب شود، می‌تواند با ایجاد وفاداری در مشتریان به کسب و کارها قدرت ببخشد و در نتیجه به فروش بیشتر بیانجامد.

اگر نظر یا سؤالی دارید، لطفاً در بخش «دیدگاه شما» با ما در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات درمورد خدمات دفتر شما به وبسایت Daftareshoma.com بزنید و یا با کارشناسان ما به شماره ۲۸۴۲۰۱-۰۲۱ تماس بگیرید.

Comments 5

  1. Pingback: استارتاپ ها بدون شبکه های اجتماعی چگونه تبلیغات کنند؟ | دفترشما

  2. Pingback: ۶ گیمیفیکیشن موفق از ۶ شرکت معروف | دفترشما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.