شبکه‌های اجتماعی، مکان های نوظهور خلاقیت

بازاریابی با شبکه های اجتماعی؛ ترفندی کم هزینه و پرسود

«دفتر شما» کسب و کار 10 Comments

بازاریابی با شبکه های اجتماعی؛ ترفندی کم هزینه و پرسود

خیلی ها تصور می کنند تا زمانی‌که برند بزرگی نداشته باشید یا محصولتان به اندازه کافی جالب یا سرگرم‌کننده نباشد، بازاریابی با شبکه های اجتماعی کمکی به کسب و کار شما نمی کنند و مشتریان از این کانال به شما جلب نمی شود. آیا این مسئله درست است؟ شاید در نگاه نخست با این جملات موافق باشید. اما این راحت ترین کار است که بدون هیچ تلاشی تنها به این جمله اکتفا کرد که: “من می‌دونم که نمی‌شه” و تسلیم شوید.

این روش امتحانش را پس داده، اگر…

اگر به راستی اقدام به بازاریابی با شبکه های اجتماعی کرده اید و شکست خورده‌اید، شک نکنید یک جای کارتان ایراد داشته است. اگر صاحب کسب و کاری هستید و وبسایت دارید، بدانید که این دیگر کافی نیست. باید کمی به اجتماعی شدن فکر کنید. در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با دیدگاه منفی نسبت به رسانه‌های اجتماعی و محصولات «خسته کننده» و نگرش «می دونم نمیشه» بیشتر صحبت کنیم.

کاربرد شماره تلفن مجازیایمیل مارکتینگ چه کمکی به توسعه کسب و کار شما می کند؟

نخستین پرسشی که باید از خودمان بپرسیم این است که چرا خیلی از شرکت‌های خارجی و حتی ایرانی تا این‌حد در زمینه بازاریابی با شبکه های اجتماعی از ما موفق‌ترند؟ اصلاً چگونه محصولات یک شرکت می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی این‌قدر موفق باشند؟ به صفحات فیس‌بوک محصولات مختلف نگاهی بیاندازید. بسیاری از محصولات که حتی نامشان به گوش شما نخورده اند با محصولات ناشناس و کم‌کاربرد، مخاطبان زیادی در اینترنت دارند، پیگری می‌شوند و مطالب آنها دیده می‌شود. خبر خوب این که شانس این وسط هیچ کاره است. با رعایت برخی اصول شما هم در بازاریابی با شبکه های اجتماعی به موفقیت می رسید:

۱٫ پست های منظم و مرتبط با کسب و کارتان بگذارید

اول اینکه باید پست‌هایی منظم داشته باشیم، مثلا روزانه یک پست مناسب است. پست شما می تواند از پیشنهادی جالب گرفته تا مکالمات و مباحثات و مخصوصا تعامل با طرفداران. می‌توان در این پست‌ها نظرات طرفداران را پرسید و آنها را تحریک کرد تا بحث کنند. این کار باعث می‌شود مکالمات دو طرفه شود و مشتریان احساس کنند در شرکت سهم دارند و نظر ایشان برای شما مهم است. و دوم اینکه برای خالی نبودن عریضه از گذاشتن پست های بی ربط، جملات احساسی، و عکسهایی که صرفاً از روی علاقه شخصی تان انتخابشان کرده اید و نه تناسب با کسب و کارتان پرهیز کنید. هیچ چیزی نگفتن بهتر از حرف بی ربط زدن است.

۲٫ راهی برای ایجاد جذابیت در محصولتان پیدا کنید

مثلاً دستمال کاغذ به خودی خود محصول خیلی جذابی نیست که بتواند افراد را به خود جلب کند. این مشکل چطور حل می‌شود؟ با استفاده از بسته‌بندی‌های عالی و نشان دادن خریداران در فروشگاه‌ها می‎توان عکس‌هایی چشم‌گیر انداخت. می توانید عکس جذابی با هر موضوعی بگذارید که در گوشه ای از تصویر دستمال کاغذی برند شما دیده می شود. اگر محصولی دارید که به خودی خود از جذابیت خاصی برخوردار نیست، سعی کنید از عکس‌های مرتبط و هنرمندانه استفاده کنید و نشان دهید مردم چطور آن را خریداری کرده و یا از آن استفاده می کنند.

قبول دارید که مرگ در هیچ کجای دنیا موضوع جذابی نیست؟ پس شرکتی مانند خدمات تدفین گرامر چگونه توانسته بازاریابی با شبکه های اجتماعی را در برنامه بازاریابی خود بگنجاند؟ نتایج بررسی این شبکه اجتماعی از این قرار است: نخست توجه داشته باشید که پست‌ها همگی درباره مرگ و ترحیم نیستند، بلکه معمولا آپدیت‌هایی منظم‌اند که با خدمات شرکت مرتبط است. به عبارت دیگر آنها از نشان دادن مستقیم محصولات خود به مخاطبان خودداری می‌کنند، زیرا دیدن خدمات تدفین باعث ناراحتی و انزجار مخاطببین می‌شود. آنها از صفحه فیس‌بوکشان  استفاده می‌کنند تا تعهد به شرکت خود را افزایش داده، نشان دهند که نسبت به مشتریان خود حساسیت دارند و در بعضی از موارد بحث‌هایی در رابطه با مرگ و سوگواری راه بیاندازند.

۳٫ مشتریانتان را وارد بازی کنید.

اجتماعی شدن یک فایده دیگر نیز برای هر کسب و کاری دارد: فرصتی در اختیار مشتریان راضی قرار می گیرد تا از تجربه خود بگویند. و هیچ تبلیغی به پای تجربه رضایتبخش یک مشتری نمی رسد. شما هر قدر هم پول تبلیغات و بیلبورد بدهید، باز هم تأثیرگذاری شنیدن تجربه ای خوشایند از زبان یک مشتری بی طرف را ندارد. پس محصول رضایتبخش عرضه کنید و از مشتریانتان بخواهید پس از دریافت محصول تجربه خود را با شما در میان بگذراند.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا این ۹ ترفند وفاداری مشتریان قدیمی خود را تضمین کنید.

۴٫ مشتریان ناراضی را هنرمندانه مدیریت کنید.

وقتی می گوییم فرصتی در اختیار مشتریان راضی قرار دهید تا از تجربه شان با مشتریان بالقوه شما صحبت کنند، منظور این نیست که این فرصت را از مشتریان ناراضی خود بگیرید. پیش از هر چیز، اگر می بینید تعداد مشتریان ناراضی تان زیاد است، پس شکی نیست که باید فکری به حال محصولتان بکنید. اما کیفیت محصولتان هر قدر هم که خوب باشد، همیشه تعدادی مشتری ناراضی وجود خواهند داشت که مدیریت آنها به درایت شما بستگی دارد.

بگذارید برایتان مثالی بزنم: چند سال پیش برادرم از یک آژانس هواپیمایی بسیار بزرگی بلیت تهیه کرد که تبلیغاتش جاهای بسیاری به چشم می خورد. از قضا به دلیل بی تعهدی یکی از پرسنل آن آژانس و خبر ندادن به موقع به پروازش نرسید و فرد مسئول به جای عذرخواهی و تلاش برای جبران شانه خالی کرد. از آن روز نه خودمان و نه هیچ یک از دوستانمان دیگر از آن آژانس بلیت نگرفتیم.

پیشنهاد ما این است که کامنت های انتقادی را تا زمانی که در آنها از کلمات بدی استفاده نشده پاک نکنید. در عوض پاسخی صمیمانه و متواضعانه می تواند آبی باشد بر روی آتش مشتری عصبانی. با خودتان و مشتریتان روراست باشید. اگر می بینید بیراه نگفته، ضمن عذرخواهی به او پیشنهاد تعویض یا حتی استرداد محصول را بدهید. با این کار در ازای ضرر مالی کوچکی می توانید اعتماد مشتریان بالقوه بسیاری را به خود جلب کنید. چون خیالشان راحت می شود اگر ناراضی باشند ضرری نمی کنند. من به شخصه وقتی می بینم یک برند کامنت های انتقادی را پاک نمی کند و در عوض برایشان راه حلی در نظر می گیرد، احساس می کنم با یک برند حرفه ای، با اعتماد به نفس و منصف طرف هستم.

۵٫ تجربه نکرده قضاوت نکنید

مرحله بعدی، دور ریختن ذهنیت های شخصی تان نسبت به شبکه‌های اجتماعی است. مشتریانی را دیده‌ام که بنا به هر دلیلی پروفایل شخصی فیس‌بوک یا اینستاگرام ندارند و بنابراین فکر می کنند شبکه های اجتماعی به درد کسب و کار نیز نمی خورند. برای توسعه کسب و کار باید سلیقه مشتریانتان را در نظر بگیرید و تنها چیزی که باید به آن فکر کرد، مشتریان و دیدگاه آنها نسبت به رسانه‌های اجتماعی است و نه نگاه خود شما.

وقتی در رسانه های اجتماعی عضو می‌شوید، رویکرد ویژه‌ای را دنبال کنید. داشتن صفحه در شبکه‌های اجتماعی کاری بیهوده نیست و وقت شما را هدر نمی دهد بلکه راهی آزاد برای توسعه تجارت شماست.  تلاش کرده و مشتریان خود را بشناسید. اگر ذهنی رها و نواندیش داشته باشید، موفقیت‌های زیادی را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی به‌دست آورید.