کسب و کار در دوران دانشجویی

شروع کسب و کار دانشجویی از زبان ریچارد برنسون

«دفتر شما» کسب و کار

شروع کسب و کار دانشجویی از زبان ریچارد برنسون

کسب و کار دانشجویی نقطه شروع کارآفرینی ریچارد برنسون بود. وقتی اولین کار خود را شروع کرد همچنان در حال تحصیل بود. بسیاری از دانشجویان ایده های تجاری خیلی خوبی دارند ولی به خاطر درس و دانشگاه از کنارشان می گذرند، در صورتی که می توان هم درس خواند و هم کار دانشجویی انجام داد.

موسس شرکت ویرجین (virgin ) می گوید:

«خیلی از مردم فکر می کنند که کار آفرینان جوان باید بین درس خواندن و شروع کسب و کار یکی را انتخاب کنند»

واقعیت اما چیز دیگری است. کار و درس می توانند در کنار هم انجام شوند. دانشگاه ها باید دانشجویان را ترغیب به شروع کسب و کار در رشته خود کنند. به خصوص در درس های مربوط به کسب و کار، اساتید بهتر است که روح و اشتیاق دانشجویان را به کار آفرینی درکلاس های خود بالا ببرنند.

یک راه حل به گفته آقای ریچارد برندسون این است که دوره چهارساله دانشگاه ها کوتاه تر شود. چرا که سال اول معمولا به هدر می رود و سه سال باقی مانده از تحصیل را به راحتی می توان در دو سال تکمیل کرد. به این ترتیب، اول باعث کاهش بدهی دانشجویان می شود و دوم آنها را درشرایط بهتری برای شروع یک تجارت قرار می دهد.
ولی چطور کارآفرینان جوان میتوانند یک کسب و کار جدیدی  را راه اندازی  کنند و در عین حال مطمئن شوند که به درس آنها لطمه ای نمیخورد؟

ایجاد برنامه های عملی از کارهای دردست

آقای برندسون اشاره می کند که ساعات مطالعه دانشجویان بسیار انعطاف پذیر است ولی اگر شما دارید درسی یا مطلبی را مطالعه میکنید که با تمام وجود دوستش دارید، شما احتمالا دوست دارید که بیشتر وقت بگذارید و واقعا لذت ببرید او میگوید:
” توجه داشته باشید که اغلب کار آفرینان با یک سری کارهای خرد همیشه درگیر هستند، چه این کار در رابطه با مدرسه یا دانشگاه باشد، چه شغل دوم و غیره ولی انهایی که موفق هستند با برنامه ریزی دقیق به خودشون کمک میکنند که مجبور  نشوند، بی وقفه کار کند.”

مشخص کردن محدودیتها

“اینکه شما نسبت به کارتان علاقه و انگیزه بیشتری داشته باشید ممکن است درکارتان و زمانبندی هایتان مشکل ایجاد کند، ولی اگر برای کار و زمانتان حد و مرز قائل شوید، می توانید به راحتی به کارهایتان برسید. زمان و روز دقیقی را برای درس خواندن و کار کردن درنظر بگیرید. با خودتان روراست باشید که آیا شروع کسب و کار دانشجویی به درستان لطمه می زند یا نه.

به والدین خود اطمینان خاطر بدهید

خیلی از پدر و مادرها نسبت به اینکه فرزندانشان زمان زیادی را روی کسب و کار دانشجویی صرف کنند، نگران می شوند. پیشنهاد آقای برندسون داشتن یک شریک است که بتواند مقداری از فشار کار را با شما تقسیم کند.

اگر به پدر و مادرخود نشان بدهید که قرار نیست تمامی کارها را یک تنه انجام دهید، خیالشان خیلی راحت تر می شود. بعد از اینکه برنامه خود را نهایی کردید و روی کاغذ آوردید، به پدر و مادر خود نشان دهید و تاکید کنید که به چه میزان حمایت آنها برای شما اهمیت دارد. صادقانه نسبت به زمانی که کار جدیدتان نیاز دارد با والدین خود مشورت کنید و از برنامه ریزی دقیقتان برایشان بگویید.

منبع: www.virgin.com

 

Related Post