به عنوان یک مدیر خودتان را ارتقا دهید

فریلنسر هستی؟ با خودت مثل یک رئیس رفتار کن!

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت Leave a Comment

فریلنسر هستی؟ با خودت مثل یک رئیس رفتار کن!

جمله معروفی هست که فریلنسر خودش رئیس خودش است. اما آیا با خودتان مثل یک رئیس (like a boss) رفتار می کنید؟ آیا آن ارزش و احترامی را که کارکنان اغلب برای رئیسشان قائل هستند، برای خودتان قائلید؟ گاهی فریلنسر ها به قدری از خود کار می کشند که تا مرز موتورسوزی می روند. برای همین ما به شما صاحبان کسب و کارها، فریلنسرها (مترجم، مدرس، طراح گرافیک و …) پیشنهاد می کنیم که زمانی را به خود اختصاص دهید و در این زمان، کار ممنوع!

با این ۱۰ روش به خودت حال بده:

۱) دستی به سر و گوش اتاق کارت بکش

خب، وقتش رسیده پس از مدتها به اتاق کارت سر و سامان بدهی. اگر بتوانی تغییر دکوراسیون بدهی که دیگر عالی می شود. یکی از مواردی که به شکوفا شدن خلاقیت کمک می کند ایجاد تغییر در محیط پیرامون است. برای اتاق کارت گل و گیاه تهیه کن و اگر گل و گیاه داری بهشان رسیدگی کن. اگر مدتهاست وسیله ای را برای کارت نیاز داری، الان وقت تهیه اش است. اگر دست و بالت باز است، ناخن خشکی نکن! اما اگر در شرایطی نیستی که بخواهی بریز و بپاش کنی، با کمترین هزینه وسیله مورد نیازت را تهیه کن. رئیس ها هر چیزی که لازم دارند را به دست می آورند!

۲) برای آخر هفته یک برنامه درست و حسابی بگذار

بیشتر فریلسنر ها آخر هفته خودشان را با خوابیدن و تنبلی می گذرانند. خواب زیاد نه تنها باتریهایت را شارژ نمی کند، که دِشارژ هم می کند. نه خروس خوان و نه لنگ ظهر. ۹ تا ۱۰ ساعت خوبی برای بیدار شدن است. مهم این است که از روز قبل برای جمعه (و شاید پنجشنبه) خود برنامه ریزی باحالی بکنی. آخر هفته ات را بیرون از خانه (ترجیحاً در طبیعت) و با کسانی سپری کن که تو را سر حال می آورند.

۳) مشتریان خود را به منشی مجازی بسپار

وقتی می گوییم کار ممنوع، یعنی ممنوع! وقتی مشتری تماس می گیرد، با خودت نگو حالا این یکی را جواب می دهم و دیگر جواب نمی دهم. قرار هم نیست مشتریان قدیمی خود را با تماس بی پاسخ دلسرد کنی. پیشنهاد ما این است که یک منشی داشته باشی، اما از نوع مجازی! یعنی یک نفر که تماسهایت را پاسخ دهد، برایت پیغام بگیرد، پیغام تو را به آنها برساند و هر کار دیگری که یک منشی انجام می دهد. می گوییم مجازی چون از راه دور برای تو کار می کند، و در ازای مبلغی بسیار کمتر از حقوق منشی.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا کمتر از ۱ میلیون تومان کسب و کار خانگی راه اندازی کن.

۳) نه گفتن را تمرین کن

اگر پروژه ای در دست داری و فرصت شروع پروژه جدیدی نداری،  از قدرت ریاست خود استفاده کن و نه بگو. درست است که یکی از ترفندهای فریلسر ها زخمی کردن کار است، اما کاری نکن که خودت زخمی شوی! صادقانه برای مشتری توضیح بده که دستت پر است و نمی توانی پروژه او را قبول کنی، چون کیفیت کارت پایین می آید.

۴) به خودت رحم کن

چه کسی بیشتر از همه از کارها و رفتارهایت انتقاد می کند؟ مادرت؟ پدرت؟ همسرت؟ معمولاً ما فریلنسرها سختگیرترین منتقدان خود هستیم. پس هر بار خواستی به خودت گیر بدهی و ایراد بگیری، لحظه ای درنگ کن. به نکات مثبت خود فکر کن. همه واقعیت را ببین و بعد قضاوت کن.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا این راهکارها موفقیت کسب و کار فریلنس خود را تضمین کن.

۵) خلاقیت نداری؟ خب داشته باش!

خلاق بودن مهارت است نه استعداد. پس لازم است زمان و فضایی را در ذهن خودت آزاد کنی که این مهارت را یاد بگیری و تمرین کنی. این مقاله به تو کمک می کند خلاقیت از دست رفته ات را بازیابی.

۶) به جای جدیدی سفر کن

هر بار که قصد سفر به مقصدهای تکراری می کنی، با خودت فکر کن که آیا جای جدیدی هم هست که با همان فرصت و بودجه بتوانی از آن دیدن کنی؟ اگر جواب مثبت بود، شک نکن. تجربه های جدید ذهن آدم را باز می کند.

۷) ورزش کن

ورزشی هست که مورد علاقه ات باشد؟ یعنی از انجامش لذت ببری؟ اگر در محیط زندگی ات امکانش هست، حتماً ورزش مورد علاقه ات را انجام بده. اگر هم نه، گزینه های زیادی هست که دستکم یکی از آنها به کارت بیاید. اگر استرس و فشار کاری داری، بهتر است سراغ ورزشهایی بروی که ذهن را هم آرام می کند، مانند یوگا.

۸) برای خودت هدیه بخر

یک شاخه گل هم می تواند کار هدیه را انجام دهد. هدف از این کار این نیست که به منظور رفع نیاز برای خود چیزی بخرید. قرار است با خرید یک چیز کوچک به خودت یادآوری کنی که خودت را فراموش نکرده ای.

۹ ) پیاده روی کن

این مورد با شماره ۷ کمی همپوشانی دارد. اما بهتر است هر دو جداگانه رعایت شوند. یک فریلنسر به دلیل ماهیت شغلش مانند بقیه فرصت حضور در جامعه را پیدا نمی کند. حضور در خیابانها، پیاده روی، نگاه کردن مغازه ها، حرف زدن با مردم، همه و همه بخشی از زندگی اجتماعی هر انسانی است. خودت را از آن محروم نکن.

مهم نیست شغلت چیست. همین که فریلنسر هستی و برای خودت کار می کنی کافی است تا خودت را از پا درآوری. فریلنسر بودن هم اصول خودش را دارد تا موفق شوی و موفق بمانی.

شما هم فریلنسر هستید؟ وقتی خسته می شوید چگونه انرژی از دست رفته را به خود بازمی گردانید؟ «دیدگاه شما» می توانید به خیلی از فریلسنرهای دیگر کمک کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.