ترسهای کارآفرینی

بر ترس‌های کارآفرینی این گونه غلبه کنید

pr کسب و کار, موفقیت Leave a Comment

بر ترسهای کارآفرینی این گونه غلبه کنید

کارآفرینی دنیای پر مخاطره ای است. از شروع تولد شرکت و در زمان رشد کسب و کار، و همچنین وقتی که شرکت شما به ثبات رسید و نیروی لازم برای پیشرفت همیشگی به‌دست آورد، با انواع و اقسام مشکلات و ریسک‌های بزرگ روبرو خواهیدشد. به دلیل همین ترسهای کارآفرینی است که بسیاری از افراد بااستعداد قید آن را می زنند. اگر می‌خواهید کارآفرین و صاحب کسب و کار موفقی باشید، بایدنخست بپذیرید که این ترسها طبیعی است. وقتی قبول کردید که بسیاری از افراد دیگر نیز همین ترسها را تجربه می کنند، واقع بینانه تر می توانید دل ترسها را بشکافید و راه خود را ادامه دهید.

تقریباً تمامی کارآفرینان در ابتدای راه این ۵ ترس مشترک را تجربه می کنند:

۱. کابوس صدای خوردن کفگیر به ته دیگ!

ترسهای کارآفرینی

اقداماتی مانند نوشتن طرح کسب و کار می تواند تا حد زیادی مانع از اتمام ذخیره مالی تان شود.

سرمایه یکی از مهم ترین نگرانی های کارآفرینان است، بی دلیل هم نیست. در ابتدای کارآفرینی پول و سرمایه‌ی لازم است! بعضی کسب و کارها را می توان با سرمایه بسیار اندک شروع کرد و بعضی دیگر از همان ابتدا هزینه های زیادی دارند. معمولاً هم این سرمایه از پس‌انداز خود کارآفرین، اطرافیانش و یا با وام بانکی تامین می‌شود. چاره کار این است که طرح کسب و کار دقیق و واقع بینانه، و حتی بدبینانه، بنویسید. مشورت کردن با افراد باتجربه در زمینه کسب و کار نیز به شما کمک می کند بخش اعظمی از هزینه های خود را درست پیش بینی کنید.

۲. کارآفرینان شاخ و دم ندارند!

یکی دیگر از ترسهای کارآفرینی این است که افراد فکر می کنند کارآفرینان موفق انسانهایی کاملاً متفاوت و با ویژگیهایی دست نیافتنی هستند. بسیاری از جوانان دوست دارند کارآفرینی کنند. سرمایه کافی را هم دارند. اما خود را در حد و اندازه ای نمی بینند که نام کارآفرین بگیرند. اولاً این که شما قرار نیست خود را با کله گنده های دنیای کارآفرینی مقایسه کنید. البته آنها هم روزی مثل همه ما بودند. اما رعایت اصولی آنها را به موفقیت رسانید. پس اگر از کارآفرین شدن می ترسید، خود را با کسب و کارهای موفق و کوچک مقایسه کنید.

ثانیاً کارآفرینی یک روند است و نه یک اتفاق. یعنی در این مسیر مدام اشتباه می کنید و تجربه کسب می کنید اما به مرور زمان پخته تر و بالغ تر می شوید.

۳.  ترس از شکست یعنی تن دادن به آب باریکه

در کارآفرینی و جهان کسب و کار برخی از شکست‌ها کوچک‌ هستند، مانند بی‌ثمر بودن کمپین بازاریابی ایمیلی یا خطاهای سیستمی که پس از آغاز کار متوجه آن می‌شوید، و بعضی از شکست‌ها بزرگ، مانند ورشکسته شدن و از بین رفتن کسب و کار. ترس از شکست گاهی بر همه‌ غلبه می‌کند.

شکست شما را به عقب می‌کشد، درست. اما ترس از شکست و تسلیم شدن در برابر این ترس همچون باتلاقی شما را به درون خود می کشد. فقط در حالتی می‌توانید شکست را انتهای راه بدانید که خود شما به این موضوع ایمان داشته باشید. در غیر اینصورت، شکست فقط نقطه‌ ای موقتی در مسیری طولانی به سمت مقصد است. کارآفرینان موفقی که می بینی نیز تمامی این شکست ها را پشت سر گذاشته اند که به موفقیت رسیده اند.

۴. از غرق شدن در مشغله ها می ترسی؟

ترسهای کارآفرینیهیچ‌ فردی به این دلیل که کارآفرینی آسان است آن را انتخاب نمی‌کند. اشخاص کارآفرینی را انتخاب می‌کنند زیرا چالشی است که در طول مسیر خود پاداش‌های زیادی را به ‌همراه دارد. اگر می‌خواهید وارد جهان کارآفرینی شوید، فقط چون شنیده‌اید کارآفرینی روشی سریع برای پولدار شدن است، قدم از قدم برندارید! کارآفرینی پر از موانع، استرس و کار و تلاش بسیار است.

آری، گهگاه برایتان پیش خواهد آمد که احساس کنید در میان مشغله ها و مشکلات در حال غرق شدن اید و کنترلی بر اوضاع ندارید. اما وقتی با مشکلات یکی یکی برخورد کنید دوباره می توانید بر شرایط تسلط پیدا کنید. برای هر مسئله ای راه‌حلی وجود دارد و کنترل امور در دستان  شماست: اگر با چالش های مالی زیادی روبرو هستید، می‌توان یک مشاور مالی استخدام کرده، اگر توسعه‌دهنده‌ی اپلیکیشن یا وب سایت شما آن نتایجی که مورد نظرتان بوده را بدست نیاورده می‌توانید یک توسعه‌ دهنده‌ی دیگر استخدام کنید، اگر بازاریابی با نتایج مد نظرتان فاصله دارد می‌توانید مسئول بازاریابی راه اندازی خود را تغییر دهید یا از روش‌های دیگری استفاده کنید.

خلاصه این که در قیاس با گذشته حجم کارهایتان ممکن است افزایش یافته، ولی به‌یاد داشته باشید که شما به عنوان کارآفرین و صاحب کسب و کار خود، کنترل سرنوشتتان و کسب و کارتان را در دست دارید.

۵. نکند اتفاق غیرمنتظره ای رخ دهد؟

از اسمش پیداست: کسی انتظارش را ندارد. و وقتی منتظرش نیستیم، آماده شدن برایش غیرممکن است. غالبا کسب و کارهای نو و کوچک، ابتدای کار وقتی که با یک طرح کسب و کار، کمی پول و شاید یک شریک تجاری یا یک مربی و مشاور، کارآفرینی را آغاز میکنند، هیچ ذهنیتی از اینکه در پایان سال اول چه اتفاقاتی رخ میدهد را نخواهند داشت. برای خیلی از کارآفرینان این ذهنیت هیجان‌انگیز، اما ترسناک است.

کارآفرینی شغل نیست، یک مدل زندگی‌ست. انتخاب می‌کنید که در این نقش باشید زیرا ریسک‌پذیر و مشتاق هستید، به سختی کار می‌کنید و تفکر کسب و کاری خود را باور دارید. این چهار کیفیت کافی است تا بر هر مانعی که در مسیر شما قرار می‌گیرد، حتی موانع نامعلوم‌، فائق آیید.

کارآفرینی فقط برای افراد نترس نیست، بلکه برای افرادی مناسب است که به اندازه کافی آمادگی و نیرو یادگیری از ترس‌هایشان را دارند و می‌توانند از آنها بگذرند. به جای پرهیز از ترس‌ خود، آنها را قبول کنند و از آنها به‌عنوان انگیزه‌ی یادگیری بیشتر از کسب و کار خود و جلوگیری از رخداد اتفاقات مدیریتی ناگوار استفاده کنند.

اگر تجربه یا نظری در زمینه کارآفرینی و ترسهای آن دارید، در قسمت «دیدگاه شما» با ما درمیان بگذارید.

منبع: entrepreneur

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.