چگونه نهایت استفاده را از گفتگویی کوتاه ببریم

مختصر گفتگو کنید اما مفید

«دفتر شما» آموزش, کسب و کار Leave a Comment

گپ زدن با مشتریان، روشی عالی برای ایجاد ارتباطات مستحکم است، اما در این دنیای پر از ضرب‌الاجل و جلسه، شاید وسوسه شوید قید مکالمات دوستانه را بزنید و صاف بروید سر مسائل کاری. دفتر شما خبر خوشی برایتان دارد : حتی زمانی که کمبود وقت دارید هم می‌توانید با رد و بدل کردن چند جمله تأثیر مورد نظر را بگذارید.

انتخاب هوشمندانه واژگان می‌تواند کمکتان کند تا نهایت استفاده را از گفتگویتان ببرید، مشتریتان را سر ذوق بیاورید، و روحیه خودتان را هم بالا ببرید! با به کارگیری این سه مرحله می‌توانید هم خوش‌مشرب باشید و هم مختصر و مفید:

سراغ جزئیات بروید.
اکنون وقت آن است که به مشتریتان نشان دهید برایش ارزش قائلید. پس گفتگویتان را با ارجاعی به گفتگوهای پیشین آغاز کنید («پسرتان کنکور را چه کار کرد؟») یا به نکاتی از رخدادهای کنونی در زندگی مشتریتان اشاره کنید («سرمقاله روزنامه هفته پیشتان خیلی خوب بود!»). اگر چیزی به ذهنتان نمی‌رسد، می‌توانید کمی از مسائل مربوط به خودتان را با او سهیم شوید. دستکم از گفتن «حالتان چه طور است؟» خشک و خالی که بهتر است.

پرسشی جهت دار مطرح کنید.
پرسشی بکنید تا گفتگو را به مسیر کاری هدایت کنید، مانند «چه خدمتی از من ساخته است؟» پرسش‌های جهت دار اشتیاق شما را به همکاری با طرف مقابل نشان می‌دهند و کمک می‌کند درایتمندانه گفتگو را به مسائل جدی بکشانید.

از چیزهایی که دستگیرتان شده یادداشت‌برداری کنید
. پس از جمع و جور کردن گفتگو، چند لحظه را به یادداشت‌برداری- یا مرور ذهنی- از چیزهایی که درباره مشتریتان دستگیرتان شده اختصاص دهید، تا دفعه بعد بتوانید سؤال‌های تأثیرگذارتری از او بپرسید.

گفتگوی منشی های دفترشما با مشتریانشان طولانی نیست ولی مفیداست، به همین منوال، هر از گاهی گپ زدن با مشتریان نیز به معنای از دست رفتن وقتتان نیست. در واقع، گفتگوهای دوستانه به تقویت روابط کمک می‌کند. پس ارزشش را دارد کمی از وقتتان را به آن اختصاص دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.