قیف فروش

   مراحل فروش یک محصول توسط قیف فروش

«دفتر شما» آموزش, کسب و کار Leave a Comment

در توضیح مفهوم قیف فروش باید گفت که قیف فروش درواقع نوعی فرایند فروش است که شرکت­ها از طریق آن عمل کرده و مشتریان پراکنده و بالقوه خود را به مشتریان بالفعل تبدیل می‌کنند. زمانی که شما از قیف بازاریابی یا قیف فروش برای محصولات خود استفاده می­کنید، در حقیقت سعی می­کنید، افراد مختلف را به خرید محصول یا خدمات خود ترغیب نمایید.

قیف فروشوجه تسمیه این اصطلاح نشان می­دهد که، افرادی که شرکت یا محصول شما را می­شناسند، نسبت به افرادی که در نهایت اقدام به خرید می­کنند، بسیار بیشتر هستند. دهانه گشاد قیف فروش، نمایانگر تعداد زیاد افرادی است که با محصولات شما آشنا هستند و دهانه کوچک آن، نشان­‌دهنده تعداد افرادی است که خرید خود را قطعی می­کنند. جالب توجه است که بدانید، چیزی که بیش از کثرت افرادی که با شرکت آشنایی دارند اهمیت دارد، توجه به مراحل قیف فروش یا قیف بازاریابی است.

مراحل هفت‌گانه قیف فروش

برای اینکه فرایند قیف فروش به نتیجه برسد و قیف بازاریابی به خرید منتهی شود، باید هفت مرحله طی گردد:

۱. مرحله آگاهی دادن: در اولین مرحله از فرایند قیف بازاریابی، باید تا جایی که امکان دارد و به هر وسیله‌­ای، مشتریان را نسبت به شرکت و کالاهای آن آگاه کنیم. این مهم می­تواند توسط روش­های بازاریابی قدیمی مثل تماس سرد، تبلیغات سرد، تبلیغات محیطی انجام شود؛ یا اینکه با به‌کارگیری و روش­های جدیدی همچون، استفاده از رسانه‌­های آنلاین، شبکه‌­های اجتماعی، ایمیل­مارکتینگ و بهینه‌سازی موتورهای جستجو در اینترنت صورت گیرد. البته اینکه شما باید از کدام یک از این روش­ها، استفاده کنید بستگی به نوع کالا یا خدمات شما دارد.

۲. مرحله آموزش دادن و ایجاد علاقه در مشتری : در این مرحله ما به مشتریان خود آموزش می­دهیم که محصول ما چگونه نیاز آن‌ها را برآورده کرده یا اینکه چرا آن‌ها به محصول ما نیاز دارند. با ایجاد این شناخت، ما مشتری را به کالای یا خدمات خود علاقه­‌مند می­کنیم. بهترین نشانه در مورد اثرگذاری کارمان، این است که آن‌ها شروع به کسب اطلاعات در مورد کالای ما و مقایسه آن با کالاهای مشابه می­کنند. در این مرحله اگر از تجربیات شخصی خود در مورد استفاده از آن کالای خاص صحبت کنیم، در جذب مشتری موفق­تر خواهیم بود. در فرایند قیف بازاریابی، مشتریان راضی قبلی بسیار موثر هستند.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

۳. مرحله ارزیابی و تجزیه و تحلیل: در این مرحله از قیف فروش یا قیف بازاریابی، مشتری برای اینکه متوجه شود که محصولی که ما به او عرضه کرده‌­ایم بهترین گزینه اوست، نیاز به زمان و فکر کردن دارد. برای اینکه فرایند تفکر او را هدایت کنیم، باید دست به عمل زده و با در اختیار قرار دادن نسخه­‌های آزمایشی یا رایگان به او، امکان تست کردن محصول را به او بدهیم. به عنوان مثال برای انجام فروش یک خودرو، به او اجازه دهیم که دوری با آن بزند و امکانات آن را عملا آزمایش کند. اگر کالای ما به صورت غیر حضوری به فروش می­رسد، استفاده از فیلم­های آموزشی می­تواند در این مرحله اثربخش باشد.

کاربرد شماره تلفن مجازیتاثیر بازاریابی تلفنی در افزایش فروش

۴. مرحله گیرکردن در قیف فروش و تصمیم گیری: تا اینجای کار مشتری آنچه را در مورد محصول باید بداند، فراگرفته است. نکته حساسی که اینجا وجود دارد این است، بسیاری از مشتریان در این مرحله مردد شده و در قیف فروش گیر­­ می­کنند و قادر به ­تصمیم‌­گیری نیستند. اگر این حالت زیاد طول بکشد، ممکن است مشتری از خرید منصرف شود. در مرحله تصمیم گیری، وظیفه ما این است که با دادن یکسری پیشنهادات او را وسوسه یا تحریک کنیم. دادن تخفیفات ویژه، ایجاد محدودیت زمانی برای فروش یا در نظر گرفتن یک امتیاز مثل حمل رایگان، از ترفندهای مهم قیف بازاریابی است که می­تواند مشتری را نسبت خرید مصمم سازد.

۵. مرحله اقدام به خرید: این مرحله از قیف بازاریابی با مرحله خرید متفاوت است. زمانی که مشتری درگیر این مرحله است ممکن است به صورت زبانی به ما اطمینان دهد که می­خواهد محصول را خریداری کند؛ اما احتمالا به بهانه صحبت با دیگران از مغازه خارج ­شوند. در این جا باید با دقت عمل کرده و با هر ترفندی که بلد هستید، کاری کنید که او نسبت به خرید اقدام کند.

۶. مرحله خرید: در این مرحله، قیف فروش به پایان رسیده و هدف از قیف بازاریابی حاصل شده است. شما محصول خود را فروخته و به سود رسیده‌­اید.

۷. مرحله دست یابی به مشتری وفادار و بازگشت مشتری: این مرحله درواقع خارج از قیف فروش یا قیف بازاریابی است. نحوه برخورد شما با مشتری، خدمات پس از فروش و البته کیفیت محصول می­تواند، پارامترهای این مرحله باشند. یک مشتری زمانی که از خرید خود راضی باشد، یا دوباره برای خرید برمی­گردد، یا اینکه با تعریف از کالای شما پیش دیگران، آن‌ها را به خرید از شما، علاقه‌­مند می­سازد. بازاریابی دهان به دهان در مورد این مرحله، بسیار موثر است.

کاربرد شماره تلفن مجازی۹ ترفند بازاریابی برای بالا بردن وفاداری مشتریان قدیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.