زنان موفق فناوری

زنان موفق در تاریخ فناوری

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت 1 Comment

زنان موفق در تاریخ فناوری 

تعداد زنان موفق در تاریخ فناوری شاید در مقایسه با مردان موفق خیلی قابل توجه نباشد و شاید حتی «ناچیز» باشد. اما زنان برای رسیدن به همین عدد و رقم «ناچیز»، نه فقط در زمینه فناوری، قرنها با نابرابری و سلطه مردانه جنگیده اند. برخی از این زنان مبارز دیده شدند و برخی دیگر در سایه ماندند. در ادامه ۵ تن از زنانی را که توانستند در زمینه فناوری از سایه خارج شوند و خود را نشان دهند معرفی می کنیم:

۱.  رادیا پرلمن

زنان موفق فناوری

رادیا پرلمن که از او به عنوان “مادر اینترنت” یاد می‌کنند، طراح نرم‌افزار و مهندس شبکه است. خودش اما دوست ندارد از او با این عنوان یاد شود. او کسی است که “پروتکل درخت پوشا” را اختراع کرد، پروتکلی که تحول عظیمی در علم شبکه‌سازی کامپیوتری را رقم زد و این امکان را فراهم کرد که هر کامپیوتر ارسال‌کننده‌ پیام، فقط یک مسیر برای ارسال اطلاعات به کامپیوتر مقصد داشته باشد.

پروتکل درخت پوشا یک پروتکل اینترنتی است که توپولوژی بدون حلقه برای شبکه‌های محلی اینترنت دارد. پرل در زمینه‌های دیگری نیز فعالیت می‌کرد. از همه مهم‌تر طراحی شبکه و استاندارد‌های پروتکل link state که شاملRILL می‌شد‌، که در جهت رفع اشکالات درخت پوشا ابداع کرده بود. در حال حاضر وی در شرکت اینتل مشغول به‌کار است و بیش از ۵۰ امتیاز sun را به خود اختصاص داده است. همچنین کتاب‌های زیادی درباره امنیت شبکه نیز نوشته است.

۲. ارنا اشنایدر هوور

زنان موفق فناوری

هوور دارای مدرک دکترای تخصصی در زمینه فلسفه و ریاضی محض از دانشگاه ییل بود، و به‌عنوان محقق در لابراتوار بل در نیوجرسی در سال ۱۹۵۴ مشغول به‌فعالیت شد. طی فعالیتش در بل، وی یک سیستم سوییچینگ تلفن اختراع کرد که از یک کامپیوتر برای نشان دادن تماس‌های ورودی استفاده می‌کرد. کامپیوتر فوق مقدار تماس‌های گرفته شده را به‌طور خودکار تنظیم می‌کرد که این امر باعث برطرف شدن مشکلات بارگذاری بیش‌از‌حد می‌شد. اصول اصلی سیستم هوور هنوز هم استفاده می‌شود. او به‌عنوان نخستین زن ناظر در دپارتمان فنی بل شناخته شد.

عده‌ای می‌گویند او با خواندن زندگی‌نامه ماری کوری دریافت که با وجود عقاید کهنه درباره نقش‌های جنسیتی، می‌تواند در یک رشته علمی موفق شود. او با برترین رتبه از کالج فارغ‌التحصیل شد، همچنین در Phi Beta Kappa  پذیرفته و به‌عنوان محقق دورانت مفتخر شد. او دکترای خود را از دانشگاه ییل در فلسفه و مبانی ریاضیات در سال ۱۹۵۱ دریافت کرد.

۳. کارن اسپارک جونز

زنان موفق فناوری

اسپارک جونز در سال‌های ۱۹۷۴ تا ۲۰۰۲ در لابراتوار کامپیوتر دانشگاه کمبریج مشغول به فعالیت بود، و کار خود را روی پردازش زبان‌های طبیعی و بازیابی اطلاعات متمرکز کرده بود. مهمترین دستاورد او، ایجاد مفهوم فرکانس معکوس سند (IDE) در اندازه‌گیری بازیابی اطلاعات بود که هنوز هم در بیشتر موتورهای جستجو استفاده می‌شود. وی در سال ۲۰۰۲ با حفظ پست استادی کامپیوتر و اطلاعات باز‌نشسته شد. همچنین وی نخستین زنی بود که مدال لاولیس را از انجمن کامپیوتر بریتانیا دریافت کرد.

۴. سوفی ویلسون

زنان موفق فناوری

در اواخر دهه ۱۹۷۰ قابل حدس نبود که جوان خجالتی دانشجوی ریاضیات کمبریج، به نام ویلسون، ایده‌پرداز اصلی پرفروش‌ترین ریز‌پردازنده کنونی جهان باشد. نود و پنج درصد گوشی‌های هوشمند امروز با پروسسور RM ساخته شده است!

ویلسون یک دانشمند علوم کامپیوتر بریتانیایی است که به‌خاطر طراحی میکروکامپیوتر‌های corn  در دهه ۷۰ میلادی معروف شده‌است. ریز‌کامپیوتر corn که بعد‌ها به نام سیستم corn 1 نامیده می‌شد، نخستین کامپیوتر از سیستم های corn بود که به‌فروش رسید. در‌هر‌صورت، فعالیت ویلسون به همان‌جا ختم نشد. وی در سال ۱۹۸۱ زبان برنامه‌نویسی ابتدایی corn اتم را به corn پروتون ارتقا داد. پروتون میکرو‌کامپیوتری بود که با شبکه BBC قرار داد بسته بود.

وی همچنین cron Replay طراحی کرد که یک ساختار ویدئویی برای سیستم های  corn است، و شامل ضمیمه‌های OS جهت دسترسی به ویدئو همانند Codec ها می‌باشد و فریم‌های ویدئویی را به‌صورت بهینه طراحی کرد.

۵٫  گریس هاپر

زنان موفق فناوری

او دریاسالار‌ هاپر بود. وی نه تنها یکی از اولین برنامه‌نویسان زن بود بلکه نخستین زنی بود که مدرک ریاضیات را تا مقطع دکترا از دانشگاه ییل دریافت کرد. همچنین نخستین زنی بود که توانست به درجه دریاسالاری در نیروی دریایی امریکا دست پیدا کند. علاوه بر اختراع اولین کامپایلر برای کامپیوتر در سال ۱۹۵۲، وی همچنین توانست زبان برنامه نویسی کوبول (یک برنامه‌نویسی تجاری) را توسعه دهد.

او با معرفی عبارات “باگ” و “دیباگ” به‌طور همگانی، زبان برنامه‌نویسى براى کاربردهاى تجارى کوبول را گسترش داد. او تصمیم به خلق زبان فلوماتیکFLOW-MIC  برای کامپیوترهای یونیواک ۱ و یونیواک ۲ گرفت. هاپر می‌گفت “طلب بخشودگی راحت تر از اجازه گرفتن است.” پس احتمالاً او تندرو‌تر از آن بوده که شما فکرش را می‌کنید.

تا پیش از تلاش‌های گریس هاپر، کامپیوتر‌ها تنها برای محاسبات عددی و اجرای برنامه‌ با کدهای باینری مورد‌استفاده قرار می‌گرفتند. کار کردن با کدهای باینری نیز کار هر کسی نبود و برای ساخت یک برنامه ساده می‌بایست، متخصصین ساعت‌ها زمان صرف کنند. او در سال ۱۹۵۱و پس از کار با کامپیوتر در خلال پروژه منهتن در طول جنگ، توانست یک سیستم A-O را برای UNIVC 1 رایانه یونیواک ۱ کوتاه شده عبارت (Universal tomatic Computer) است. این کامپایلر بعدها توسعه یافت و با نام COBOL شناخته شد. کوبول در واقع اولین زبان برنامه نویسی دنیا است که از دستورات شبیه به زبان انگیسی پشتیبانی می‌کند و برنامه نویس نیازی به نوشتن کدهای ماشین ندارد. بعد‌ها زبان‌های برنامه‌نویسی بسیاری بر اساس همین روش تولید و عرضه شدند.

برگرفته از : وب سایت مسیر ایرانی

Comments 1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.