رئیس بداخلاق

چگونه با رئیس بداخلاق رفتار کنیم؟

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت 3 Comments

چگونه با رئیس بداخلاق رفتار کنیم؟

«هیچ کاری رئیس بداخلاق و عنقم را راضی نمی کند. هر کاری می کنم باید یک ایراد پیدا کند و غر بزند!»

بعضی از آدم ها دمدمی هستند. حالا از قضا بعضی از این آدمهای دمدمی می شوند رئیس بداخلاق شما! یک لحظه با آب و تاب از دستاوردهای تیم فوق العاده شان می گویند و یک لحظه بعد خونشان به جوش می آید که چرا پروژه سر موقع آماده نیست.

این رفتار تا حدودی قابل درک است. بالاخره هر چه نباشد روی یک مدیر فشار زیادی هست. اما رئیس هایی هم هستند که نمی فهمی خلق بدشان از کجا می آید. تنها دلیلش می تواند این باشد که آن روز از دنده چپ بلند شده است! گاهی بدون هیچ اخطاری، بدون هیچ نشانه ای ناگهان از این رو به آن رو می شوند. بدتر این که خیلی ها این عادت زشت را دارند که حال خرابشان را روی اطرافیانشان، از جمله شما، بالا می آورند. گویی وقتی رئیسی حالش خراب است، کارکنان هم موظفند در حال خراب او شریک باشند.

اما کارکنان حق دارند فارغ از این که حال رئیسشان خوب است یا بد، روز خوبی داشته باشند. پس چه کار کنیم تا باقی روز را به ما هم زهر نکند؟

کاربرد شماره تلفن مجازیاگر رئیس هستید و می خواهید کارکنانتان حرفتان را بخوانند، این مقاله را از دست ندهید!

یک گوش در و دیگری دروازه

وقتی رئیس قشقرق به پا می کند و فریاد می کشد که هیچ کاری در این شرکت درست انجام نمی شود و هیچ کس وظایفش را درست و به موقع انجام نمی دهد، قاعدتاً بقیه اعضای مجموعه هم این فکر به ذهنشان خطور می کند که نکند واقعاً همین طور باشد و حالشان گرفته می شود. همه تجربه اش را داشته ایم: هر وقت رئیس خوشحال باشد، کارکنان نیز خوشحالند. رئیس که حالش خراب باشد، کارکنان نیز حالشان خراب است.

رئیس بداخلاق

حتی اگر رئیستان هم اعصابش خرد باشد، شما می توانید روز خوبی داشته باشید. انتخاب با شماست.

اما باید به خودتان یادآوری کنید که دلیلی ندارد چون مدیرتان حالش خوب نیست، شما هم حالتان خراب باشد. چگونه؟ قبل از هر کاری از فاصله به ماجرا نگاه کنید. آیا حال خراب رئیستان به این دلیل است که پروژه ای در مسیر صحیحش پیش نمی رود؟ اگر شما نقشی در این پروژه ندارید، دلیلی ندارد خودتان را درگیرش کنید. اما اگر در این پروژه نقش دارید، به مدیرتان بفهمانید که بخش مربوط به خودتان را درست انجام داده اید.

بسیاری از اوقات اولویتهای شما با اولویتهای رئیستان یکی نیست. پس تصور نکنید آنچه حال او را خراب کرده باید روز شما را هم خراب کند. در ضمن اگر قرار باشد کنترل احساستان نسبت به خودتان و عملکردتان را به حال رئیستان بسپارید، استرس شغلی امانتان را می برد.

سرنخ ها را پیدا کنید

حتی یک رئیس بداخلاق هم قلق مخصوص به خودش را دارد. به خلق بهم ریخته رئیستان دقت کنید. ببینید می توانید الگوی مشخصی در رفتارش پیدا کنید. برای مثال، آیا رئیستان معمولاً صبح روز تحویل گزارش کار به هم می ریزد؟ یا بعد از نهار روز سه شنبه که هر چقدر هم کار تلنبار شده باشد، باید رأس ساعت ۵ از شرکت بیرون بزند تا دخترش را به کلاس زبان ببرد؟ یا شاید هم عادت روزانه اش است که از سرصبح عنق باشد تا وقتی که چند لیوان چایی پایین داد؟

الگوی رفتارش هر چه که هست، اگر بتوانید زمانها و عواملی را که رئیستان را از کوره به در می برد شناسایی کنید، می توانید رفتارتان را مطابق با آنها تنظیم کنید. مثلاً گزارش مربوط به خودتان را زودتر از موعد تحویل دهید تا فرصت بیشتری برای بررسی داشته باشد، یا اگر برایتان مقدور نیست عملکردتان را با عادات وی تطبیق دهید، دستکم ذهنتان برای چنین اتفاقی آماده است و می توانید تا حد امکان فاصله خود را حفظ کنید تا خلقش سر جایش بیاید.

جلوی چشمش نمانید

قرار نیست از دست او فرار کنید. اما در شرایطی که کارد می زنی خون طرف درنمی آید نمی توان انتظار هیچ نتیجه مثبتی داشت. وقتی هیجان بر منطق تسلط می یابد، هیچ اقدامی کارساز نیست. پس بهتر است تا حد امکان از جلوی چشمش دور شوید تا کمی آرام شود. در مدتی که منتظرید او آرام شود به راه حلی بیندیشید. پس از مدتی که منطق و هیجان سر جای خود بازگشتند می توانید با خونسردی و اعتماد به نفس دوباره پیش او بازگردید و راه حلتان را مطرح کنید. شما حق دارید از رئیس خود انتقاد کنید. اما انتقاد اگر بی حساب و کتاب باشد، نتیجه عکس می دهد.

بالا بودن یا پایین بودن خلق رئیستان دست شما نیست. اما چگونگی واکنش شما به عصبانیت او کاملاً دست خودتان است. پس واکنش هیجانی نشان ندهید، برای مدتی از او فاصله بگیرید و به یاد داشته باشید که امروز هم یکی دیگر از روزهای خداست. انتخاب با شماست که اجازه دهید حال خراب رئیستان بقیه روزتان را هم خراب کند یا روز خوب و پرباری داشته باشید.

اگر شما هم یک رئیس بداخلاق دارید که به تجربه یاد گرفته اید چگونه از اخلاق بدش در امان بمانید، در بخش «دیدگاه شما» برایمان بنویسید.

منبع:

The Muse

HBR

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

Comments 3

  1. Pingback: از شغل خود راضی نیستید؟ با این روش ها به رضایت شغلی برسید | دفترشما

  2. Pingback: مدیریت و کنترل هیجانات با این چند ترفند ساده | دفترشما

  3. Pingback: چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم ؟ | دفترشما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.