پنج تیپ شخصیتی کارآفرینان

پنج تیپ شخصیتی کارآفرینان

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت Leave a Comment

اگر از شما بخواهم یک کارآفرین را مجسم کنید، احتمالاً به یاد ریچارد برنسون یا شاید مارک زاکربرگ می‌افتید. احتمالاً کسی که دانشگاه را رها کرده تا ایده فوق‌العاده‌اش را دنبال کند، کسی که از فلاکت به موفقیت دست یافته است، یک پیش‌روی شجاع، خلاق و اهل خطر.

اما سوای این واقعیت تلخ که کارآفرینی همچنان با نسبت بالایی مسیری مردانه است، تعریف یک کارآفرینِ نوعی بسیار دشوار است. یعنی اصلاً همچون چیزی وجود ندارد.

من افتخار آشنایی با صدها کارآفرین را دارم. با این برخی از آن‌ها اهل خطرند، بسیاری دیگر خیلی محاسبه‌شده دست به خطر می‌زنند، حتی بیشتر از یک فرد معمولی. درست است که برخی‌شان بسیار برون‌گرا هستند و به صحبت درباره هیچ چیزی جز کسب و کارشان علاقه‌ای ندارند، بسیاری دیگر ترجیح می‌دهند بی‌سروصدا و پشت پرده اقدام کنند. برخی کسب و کارشان بر پایه نوآوری‌های فوق‌العاده است، و برخی دیگر عامل موفقیتشان مدیریت بسیار خوبشان است و این که می‌دانند چگونه تیمی را تشکیل دهند و برانگیزانند.

درست است که چیزی به عنوان کارآفرین نوعی وجود ندارد، اما همه کارآفرینان دارای شخصیت‌های قابل‌توجهی هستند. در اینجا پنج تیپ شخصیتی را معرفی می‌کنم که در رهبران تجاری که می‌شناسم شناسایی کرده‌ام.

1. هیجان‌طلب

شاید معروف‌ترین نوع کارآفرین. این کارآفرین همواره به دنبال هیجان است، به دنبال این که از یک کسب و کار سراغ کسب و کار دیگر برود. کار کردن با این نوع رهبر مثل سوار شدن ترن هوایی است و برای برخی دشوار است تا خود را با این همه تغییر وفق دهند.

2. مغز متفکر

این کارآفرین از تجربه عملی، تخصصی یا حرفه‌ای خود استفاده می‌کند تا به راهکارهای خلاقانه برسد، خواه در مورد محصول باشد خواه خدمات. این رهبران می‌دانند که خلاقیت همه چیز است، اما ممکن است دچار بی‌نقص‌گرایی نیز باشند.

3. جذاب

این نوع شخصیت بین کارآفرینان معمول است: رهبری انگیزشی با جذابیت ذاتی و توانایی جذب. به قول معروف مهره مار دارند و می‌توانند کارکنان، مشتریان و سرمایه‌گذاران را تا آخر دنیا با خود دنبال کنند. مهارت ارتباط با افراد در این نوع از کارآفرینان عامل موفقیتشان است و البته ریسک کارشان هم همین است، چون کسب و کارشان بر پایه شخصیتشان شکل گرفته که اساسی پرمخاطره است.

4. رؤیاپرداز

گروه بعدی افرادی هستند که حاضر نیستند طبق قوانین عمل کنند. داستان کارآفرینی این دسته بیش از بقیه سر زبان‌هاست، داستان رؤیاپردازانی که مسیر تاریخ را تغییر داده‌اند، مثل استیو جابز. این افراد گویی همواره دیدشان جلوتر از بقیه است و ساختار فکریشان با بقیه فرق می‌کند. عامل رشدشان نوآوری، اختراع و اصلاح، و حل مشکلاتی است که مصرف‌کنندگانشان حتی از وجودشان هم خبر نداشته‌اند.

5. آرمان‌جو

بسیاری از کارآفرینان اجتماعی در این دسته قرار می گیرند. هدفشان ایجاد تغییری در دنیاست: نسبت به آرمانی که دارند بسیار باانگیزه‌اند. اغلب به شدت برون‌گرا هستند و تنها فکر و ذکرشان پیش بردن رسالتشان است.

 منبع: www.virgin.com

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.