پنج جمله‌ای که هرگز از زبان یک کارآفرین موفق نمی‌شنوید.

پنج جمله‌ای که هرگز از زبان یک کارآفرین موفق نمی‌شنوید.

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت

ما انواع و اقسام کارآفرین با پیشینه‌های گوناگون و باورها و رویکردهای گوناگون داریم. بنابراین اگر از ۱۰ کارآفرین موفق بخواهید مهم‌ترین عامل موفقیت در کارآفرینی را با شما درمیان بگذارد، احتمالاً ۱۰ پاسخ گوناگون دریافت خواهید کرد. با این حال، ویژگی‌هایی اساسی وجود دارد که تقریباً در هر کارآفرینی یافت می‌شود. و به همین دلیل است که هیچ یک از این جملات را از یک کارآفرین موفق نخواهید شنید:

۱ – «علاقه‌ای به شنیدن این چیزها ندارم»
یک کارآفرین موفق همواره دید بازی نسبت به ایده‌های جدید دارد، فارغ از این که این ایده از سمت چه کسی مطرح شود. آن‌ها مشتاق شنیدن شکایات مشتریان‌اند و این بازخوردها را در محصولات یا خدمات آینده خود می‌گنجانند. گوش کردن به اندیشه‌ها و نظرات دیگران، حتی اگر با آن‌ موافق نباشید، برای دستیابی به هر گونه رشد چشمگیر ضروری است. کارآفرینانی که دید بازی نسبت به ایده‌های دیگران دارند، در مقایسه با آن‌هایی که از این ویژگی برخوردار نیستند اغلب به مراتب موفق‌ترند.

۲ – «این غیرممکن است.»
ممکن بودن امری نسبی است. کاری که برای یک گروه و در شرایط مختص آن‌ها غیرممکن است شاید برای گروهی دیگری با شرایطی دیگر کاملاً ممکن باشد. وقتی کسی می‌گوید «این کار غیرممکن است»، در واقع منظورش این است که «در حال حاضر قادر به انجامش نیستم.» ولی کارآفرینان موفق، جهان را از دریچه این گونه محدودیت‌ها نمی‌نگرند. به جای این که فکر کنند چه طور ممکن است چالشی را با توانایی‌ها و منابع فعلیشان حل و فصل کنند، به این فکر می‌کنند که چه طور می‌توان با هر گونه توانایی و امکاناتی از پس آن برآمد.

۳ – «همین جوری هم خوب است.»
برخی افراد کسب و کار خود را با این ذهنیت کج دار و مریز پیش می‌برند. آنان با تلاشی حداقلی به نتیجه‌ای رضایت‌بخش دست می‌یابند. اساساً این روش ایرادی ندارد. بسیاری از افراد با همین سطح از تلاش به رضایت می‌رسند. اما در عرصه کارآفرینی رقابت به مراتب تنگاتنگ‌تر است و شما کنترل بسیار بیشتری بر سرنوشت خود دارید. در این مسیر رقیب‌های بیشماری دارید و عوامل بسیار متغیرند. بنابراین نمی‌توانید به هر شرایطی تن دهید. حتی پس از گذشتن چندین نسل از کسب و کارتان، همچنان باید در مسیر تجربه و یافتن راه‌هایی برای بهبود آن حرکت کنید. شاید این عدم رضایت دائمی آزاردهنده باشد، اما همین ذهنیت است که این کارآفرینان را موفق می‌کند.

۴ – «سرم خیلی شلوغ است».
بیشتر افراد تازه زمانی که که کسب و کاری راه‌اندازی می‌کنند می‌فهمند شلوغ بودن سر یعنی چه. باید با یک دست چندین هندوانه بلند کنید، همزمان مسئولیت‌های بسیاری را مدیریت کنید و هر روز تصمیم‌های زیادی بگیرید. برای کارآفرین موفق این وضعیت هیجان‌انگیز است و نه آزاردهنده. البته زمان‌هایی هست که احساس درماندگی می‌کنید، اما اگر واقعاً نسبت به کارتان متعهد باشید، همیشه برای گفتگو یا مسئولیتی دیگر فرصت دارید.

۵ – «کم آوردم.»
بعضی وقت‌ها تردید می‌کنید که آیا قابلیتش را دارید کارآفرین موفقی بشوید یا خیر و گاهی شک می‌کنید که نکند این همه ازخودگذشتگی ارزشش را نداشته باشد. این تردیدها بخشی از این مسیرند، و کارآفرینی موفق است که پس از رویارویی با این گونه احساسات تصمیم بگیرد ادامه دهد. لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید تسلیم شوید، سفرتان پایان می‌یابد و دیگر راه بازگشتی نیست.
گام نخست برای موفقیت در کارآفرینی داشتن طرز فکر صحیح است. برای کاری که انجام می‌دهید، باید اشتیاقی درونی داشته باشید و نباید اجازه دهید دشواری‌های پیش‌بینی‌نشده بین شما و اهدافتان قرار گیرد. به هیچ وجه اجازه ندهید تردیدهایتان بر شما چیره شوند.

منبع:

http://www.entrepreneur.com/article/247809