چرا کمال‌طلبی می‌تواند بزرگ‌ترین دشمنتان باشد.

چرا کمال‌طلبی می‌تواند بزرگ‌ترین دشمنتان باشد.

«دفتر شما» موفقیت Leave a Comment

هر کسی که خواهان موفقیت است- مثل خود شما- تمام تلاش خود را می‌کند تا دستاوردهای بیش‌تری داشته باشد. اما تلاش شما فقط برای این نیست که خیلی خوب باشید. شما خودتان را به آب و آتش می‌زنید تا بی‌نقص و کامل باشید.

اما شاید واقعاً نباید کمال و بی‌نقصی را هدف خود قرار دهید.

کمال‌طلبی می‌تواند بسیار زیانبار باشد، و به احتمال زیاد به شکست شما در کسب و کارتان می‌انجامد. کمال‌طلبی نوعی از OCD یا اختلال وسواس فکری-عملی است، و به همین دلیل در واقع نوعی بیماری ذهنی قلمداد می‌شود.

مزیت‌های ملموس کمال‌طلبی

پیش از آنکه سراغ عیب‌های کمال‌طلبی برویم، باید اعتراف کنم که این خصلت خالی از حسن هم نیست. رهبران تجاری بزرگی هستند که با آرمان‌های کمال‌طلبانه خود به موفقیت رسیده‌اند.

چون وقتی تمام همّ و غمتان این است که کامل باشید، که البته هرگز نخواهید بود، یعنی همواره در تلاش‌اید تا در کاری که می‌کنید بهتر باشید.

برخی از خلاق‌ترین افرادی که می‌شناسیم کمال‌طلب بوده‌اند. استیو جابز، رهبر فقید اپل، نیز زمانی کمال‌طلبی سفت و سخت بود. توجه بیش از حد او به جزئیات سبب شد که شرکت برای طراحی و تولید نخستین مکینتاش بیش از سه سال زمان صرف کند.

و البته جامعه کمال‌طلبی را ارزش می‌نهد. اما من بر این باورم که برای رسیدن به کیفیت عالی لزوماً نباید کمال‌طلب بود. کسب و کارهایی که به دنبال کیفیت عالی هستند، اما خود را درگیر رسیدن به نتیجه‌ای بی‌عیب و نقص نمی‌کنند، از مزیت‌های بسیاری برخوردارند.

چرا کمال‌طلبی می‌تواند آثاری منفی بر کسب و کارتان داشته باشد؟

واقعیت این است که کمال‌ برای بیش‌تر آدم‌ها هدفی دست‌نیافتنی است. بنابراین، اگر کسی عزم خود را جزم کرده باشد که هیچ چیزی راضی‌اش نکند، مگر این که بی‌نقص باشد، به احتمال بسیار زیاد در هر کاری که می‌خواهد انجام دهد شکست می‌خورد.

این وسواس ممکن است عوارض جانبی پرشماری نیز داشته باشد:

بار روانی سنگین

کمال‌طلبان استانداردهای بی‌نهایت بالایی را برای خود در نظر می‌گیرند. در نتیجه، هیچ وقت، حتی وقتی به موفقیتی دست یافته‌اند، احساس رضایت نمی‌کنند. چون همواره دستاورد بزرگ‌تری وجود دارد که می‌توانستند به آن برسند که نرسیدند. و بیش‌تر کمال‌طلبان، از همان ابتدا از دستیابی به موفقیت بازمی‌مانند، آن هم فقط به خاطر ترس و اضطراب ناشی از اشتباه کردن.

فاصله بین کمال‌طلبی تا وضعیت باخت-باخت کم‌تر از یک تار موست.

استرس زیانبار

یکی از شایع‌ترین انواع کمال‌طلبی، کمال‌طلبی خودمحور است، که در آن فرد استانداردهای بالایی را برای خود تعیین می‌کند. چنین وضعیتی در برخی افراد، مانند مارتا استوارت (Martha Stewart) موجب شکوفایی استعدادهایشان می‌شود. اما بیش‌تر افراد قادر به برآورده کردن انتظارات تحمیلی از سوی خود نیستند، و در نتیجه به استرس شدیدی دچار می‌شوند.

فشار

مشکل دیگری که گریبان کمال‌طلبان را می‌گیرد این است که همواره احساس می‌کنند دیگران از آن‌ها انتظار کامل بودن دارند، و این نیز فشار بی‌اندازه‌ای را بر آنان تحمیل می‌کند. البته این سکه روی دیگری هم دارد و کمال‌طلبان با انتظارهای غیرمنطقی خود فشار زیادی به دیگران می‌آورند. بسیاری از مدیران کمال‌طلب که به جای تشکر بابت دستاوردهای شرکتشان، مدام دیگران را به خاطر کوچک‌ترین اشتباهات سرزنش می‌کنند فرهنگی منفی را در شرکتشان ایجاد می‌کنند و در چشم بر هم‌ زدنی کارکنان بااستعدادشان را فراری می‌دهند. هیچ کس دلش نمی‌خواهد رئیسش یک کمال‌طلب باشد.

هزینه

در این که جابز میراث عظیمی در اپل از خود به جای گذاشت تردیدی نیست. اما میل او به کمال‌طلبی گاهی به‌شدت هزینه‌بر بود.

هدف جابز این بود که اپل هر آن‌چه را که می‌تواند، خودش تولید کند. به جای استفاده از سخت‌افزارهای استاندارد‌ و عمومی سخت‌افزارهای اختصاصی داشت. نرم‌افزارهایش نیز همین طور: اگر می‌خواستید نرم‌افزار اپل را اجرا کنید باید یک کامپیوتر اپل می‌داشتید. و همین سبب شده بود کامپیوترهای اپل قیمت بالاتری به نسبت رقیبان داشته باشند.

اصلی که می‌گوید «کار انجام‌گرفته» بهتر است از «کار بی‌نقص اما نصفه‌کاره»

فرض کنید که باید کار مهمی را به انجام برسانید که تضمین‌کننده موفقیت کسب و کارتان است.

و فرض کنید که برای انجام این کار، دو کارمند دارید.

کارمند ۱ نیرویی کارآمد و توانمند است که کار خود را در حد توانش به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. اگر کار را به او بسپارید خیالتان تخت است که کار را بدون شک انجام می‌دهد، اما بعید است عملکردی نوآورانه از خود نشان دهد.

از سوی دیگر، کارمند ۲ یک کمال‌طلب وسواسی است که به شما قول می‌دهد کار را در سطحی خارق‌العاده به انجام خواهد رسانید. اما تجربه نشان می‌دهد که او درمورد توانایی‌هایش غلو می‌کند، و تازه اگر کار را به پایان برساند، دو برابر کارمند ۱ زمان خواهد برد.

شما برای انجام این وظیفه‌ مهم کدام یک از این دو کارمند را انتخاب می‌کنید؟


 

برگرفته شده از: Steve Jobs, and Why Perfection Might Be Your Worst Enemy     http://www.inc.com


دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.