هشتگ

چگونه از هشتگ استفاده کنیم؟

«دفتر شما» آموزش

چگونه از هشتگ استفاده کنیم؟

علامت # (هشتگ و به انگلیسی hashtag) در شبکه های مجازی مختلف مانند توئیتر، اینستاگرام و تلگرام به کار می رود. با این حال بسیاری از کاربران شبکه های مجازی نحوه استفاده صحیح از علامت «#» که هشتگ نام دارد را نمی دانند و به همین دلیل هشتگ های بی ربط و زیاده از حد استفاده می کنند.

«هشتگ» چیست؟

هشتگ اولین بار برای نام گذاری گروه ها و موضوعات در چت IRC بکار گرفته شد. با قرار دادن کاراکتر #  بلافاصله قبل از کلمه ای خاص امکان جستجوی آن عبارت برای کاربران فراهم میشود.استفاده از هشتگ را برای اولین بار  توییتر وارد شبکه های اجتماعی کرد.

چگونه و چرا از هشتگ استفاده کنیم؟

فرقی نمی کند در کدام شبکه اجتماعی می خواهید از هشتگ استفاد کنید. قانون استفاده از آن یکسان است: هشتگ باید به کلمه مربوطه چسبیده باشد و بین # و کلمه نباید هیچ فاصله‌ای (space) وجود داشته باشد. مثلا # دفترشما اشتباه است و صحیح آن #دفترشما است. تا زمانی که از فاصله استفاده نشده باشد، هشتگ درج شده در اول آن کلمه کل آن کلمه را برچسب می‌کند. مثلا #دفترکارمجازی یک برچسب محسوب می‌شود، چون بین کلمات «دفتر»، «کار» و «مجازی» فاصله وجود ندارد. اما در زبان فارسی بیشتر اوقات اگر بین کلمات فاصله نگذاریم، عبارت بی معنی می شود، مانند دو کلمه «منشی» و «مجازی»: #منشیمجازی. در این موارد، می توانیم با استفاده از علامت _ (underline) دو کلمه را به هم بچسبانیم تا برچسب مورد نظر را بسازیم. مثلا: #منشی­­_مجازی

شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز از کاراکتر #پشتیبانی می کند. در اینستاگرام شما می توانید تا ۳۰ هشتگ برای یک عکس و یا ویدیو استفاده نمایید. حتی بعد از پست یک عکس و ویدیو می توانید هشتگ ها را در قسمت کامنت عکس قرار دهید.هشتگ ها  فقط برای عکس هایی که خودتان پست نموده اید قابل اضافه شدن می باشد.
هشتگ ها در اینستاگرام دنبال کنندگان شما را افزایش می دهند بخصوص اگر آنها را بدرستی انتخاب کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید اگر شما کاربر پرایویت(خصوصی) در اینستاگرام هستید هشتگ های شما نمایش داده نخواهد شد.

چگونه هشتگ مورد علاقه خود را جستجو کنیم؟

در قسمت جستجوی شبکه های اجتماعی، برچسب دلخواه خود را ( به عنوان مثال #دفترشما) تایپ کنید و Enter را بزنید. سپس آنچه در پایین صفحه می‌بینید، پست هایی است که کاربران مختلف با این هشتگ پست کرده اند تا دیگران بتوانند آنها را پیدا و مطالعه کنند.

بنابراین با یادگیری روش استفاده صحیح از چنین امکان ساده اما قدرتمندی، هم می توانید مطالب مورد نظر خود را بسیار راحت تر پیدا کنید و هم دسترسی به مطالب خود را برای دیگرانی که تمایل به خواندن آنها دارند ساده تر می کنید.

خوشحال می شویم تجربیات خود را در زمینه استفاده هشتگ در بخش «دیدگاه شما» با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.