کسب و کار خانوادگی

چگونه در کسب و کار خانوادگی یکی از اعضا را اخراج کنیم؟

«دفتر شما» کسب و کار Leave a Comment

چگونه در کسب و کار خانوادگی یکی از اعضا را اخراج کنیم؟

راه اندازی کسب و کار خانوادگی در کنار مزیتهای پرشماری که دارد، پیچیدگی ها و مشکلات مخصوص به خود را هم دارد. یکی از دشوارترین موقعیتها در یک کسب و کار خانوادگی این است که به این نتیجه برسید یک نفر از تیمتان که عضوی از خانواده نیز هست، به درد آن کار نمی خورد و چاره ای جز اخراج او وجود ندارد. این گونه اتفاقات اگر درست مدیریت نشوند می توانند خاندانی را به هم بریزند.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا یکی از این ایده ها کسب و کار خانگی خود را راه اندازی کنید.

کسب و کار خانوادگی

ساده گرفتن موضوع استخدام اعضای خانواده در کسب و کار خانوادگی می تواند عواقب وحشتناکی برایتان داشته باشد.

اگر کسب و کار خانوادگی خود را هنوز راه اندازی کرده‌اید، درست به موقع به این مقاله برخورده اید. دست نگه دارید و موارد زیر را پیش از استخدام اعضای خانواده تان در نظر بگیرید:

راهکار‌های پیشگیرانه:

استخدام: 

در کسب و کار خانوادگی زمانی مشکلی جدی رخ می‌دهد که اعضای خانواده برای نقشهایی انتخاب شوند که هیچ‌گونه مهارتی برای آن ندارند. شاید این روش استخدام به هر دلیلی که باشد، همچون نزدیکی به محل زندگی و کار خانوادگی، یا پیش‌بینی درآمد مشخص از کار. اما چنین انتخابی از اشتباهات مدیریت کسب و کار خانگی است. استخدام فرد با این توجیه که طرف آشناست و قابل اعتماد، موجب صدمه زدن به کسب‌ و‌ کار خانوادگی تان می شود.

کاربرد شماره تلفن مجازیاستخدام منشی باتجربه با این ویژگیها برگ برنده کسب و کارتان است!

هر زمان وسوسه شدید یکی از اعضای خانواده تان را بدون توجه به مهارتهایش استخادام کنید، روزی را تصور کنید که مجبور به اخراج مثلاً دخترخاله یا پسرعموی خود از کار خانوادگی شده اید که بسیار پردردسر و پرحاشیه تر خواهد بود. پس اعضای خانواده خود را تنها بر مبنای شایستگی، و آمادگی آنها برای ایفای نقش در جایگاهی که سازمان به آن نیاز دارد استخدام کنید.

انتظارات: 

برای اینکه فرد نسبت به اعمالش پاسخگو باشد، باید پیش از تقسیم کار لیستی روشن از انتظارات تان را در اختیارش قرار دهید. در اغلب کسب‌ و‌ کارهای خانوادگی انتظارات و توقعات واضح نیست که اشتباه بزرگی است. بنابراین انتظاراتی را تعیین کنید، و برای کسب نتایج مورد انتظار، آنها را به اطلاع کارکنان و اعضای شرکت برسانید. هر قدر این انتظارات مشخص‌تر باشند، ارزیابی کردن عملکرد فرد هم آسان‌تر خواهد بود.

بازخورد:

 یکی از معمول‌ترین گلایه‌ها از طرف جانشینان کسب و‌ کارهای خانوادگی این است که در طی کار، هرگز بازخورد بی‌طرفی از سوی بانیان اولیه‌کار نمی‌بینند، و این باعث ایجاد احساس بی عدالتی در دیگر اعضای تیمتان می‌شود. در نتیجه پیش از هر اقدامی، بر عملکرد فرد تمرکز کنید و تنها به اطلاعات بی‌طرف توجه داشته باشید. برای اعضای بزرگتر و ارشد خانواده، نظرات افرادی از اعضای هیئت مدیره که جزء اعضای خانواده نیستند را در نظر بگیرید، چرا که آنها بیشتر از هر شخص دیگری قادر به بررسی موضوع به‌صورت بی‌طرف هستند.

کسب و کار خانوادگی

اگر اعضای خانواده بر اساس شایستگی شان استخدام شوند، کار کردن می تواند بسیار لذتبخش باشد.

کاربرد شماره تلفن مجازیهنگام استخدام نیروی جدید حواستان به این اشتباهات باشد!

 راهکار‌هایی برای کمک به شما طی این فرایند:

  • اخراج اعضای خانواده را بی‌اهمیت ندانید: اگر تصمیم قاطع گرفتید که عضوی از خانواده را از کار اخراج کنید، پیش از اقدام، باید دقیقاً فرد مذکور را در جریان موارد شکایاتی قرار دهید که علیه‌اش وارد است. او را با خبر اخراجش غافلگیر و جریح نکنید، بلکه پیش از اقدام، جلساتی را با او برگزار کنید و فرصت جبران در اختیارش قرار دهید. باید آگاه باشد که عملکرد وی مدتی است که مورد سنجش قرار گرفته و تایید نمی‌شود. اخراج کردن یکی از اعضای خانواده، مانند اخراج یکی از کارکنان عادی نیست. توجه داشته باشید که اخراج چنین فردی بر روابط کوتاه‌مدت و بلند‌مدت شما تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.
  • در مورد عملکرد و روابط خانوادگی صحبت کنید: با فردی که در شرف اخراج شدن است به‌صورت روشن صحبت کنید. به او بگوئید که خانواده همچنان وی را صمیمانه دوست دارد و نگران اوست. اما همچنان برایش توضیح دهید که عملکرد وی انتظارات را برآورده نمی‌کند. تاکید کنید که، “ما باید در کنار هم تلاش کنیم تا تو دوباره شغلی بیابی که در برآورده ساختن انتظارات آن موفق باشی!”
  • برای دستیابی به موفقیت به آنها کمک کنید: زمانی‌که یکی از اعضای خانواده اخراج شد، ارتباط خود را با وی قطع نکنید. حفظ و ارتباط و کمک برای یافتن موقعیت شغلی جدیدی موجب می‌شود تا ضمن بقای ارتباط با خانواده، بار عاطفی این مشکل برای آنها کمتر شود. عدم حمایت از آنها موجب عمیق‌تر شدن بار احساسی شده و این پیام ضمنی را می‌رساند که ما برای تو ارزشی قائل نیستیم، یا تو را دوست نداریم.

برگرفته از: entrepreneur.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.