چانه زدن

چگونه چانه بزنیم تا شرایط را به نفع خود تغییر دهیم؟

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت Leave a Comment

چگونه چانه بزنیم تا شرایط را به نفع خود تغییر دهیم؟

چانه‌ زدن روشی است که عمری به درازای دادوستد میان انسانها دارد و همچنان در اغلب بازارها رسمی معمول و جاافتاده است. موفقیت همیشه با کسی است که آموخته چگونه می‌تواند در این بده و بستان برنده باشد. اما چانه زدن تنها به خرید از فروشگاه و عمده فروش محدود نمی شود. شما حتی در مصاحبه کاری هم باید از مهارت چانه زنی خود استفاده کنید. این مهارت می تواند در بسیاری از موقعیت ها شما را نجات دهد. در اینجا چند تکنیک چانه زدن را برای توافق بر سر بهترین قیمت و شرایط معرفی می کنیم:

کاربرد شماره تلفن مجازیبا این هفت مهارت هیچ گاه بیکار نمی مانید!

۱- اطلاعات خود را بالا ببرید

اطلاعات کرآمدترین ابزار برای چانه زدن است. تا جای امکان در مورد عرضه‌کننده و محصولات وی اطلاعات کسب کنید. قیمت‌های آنها در مقایسه با رقبا چه جایگاهی دارند؟ چه سطحی از خدمات را به مشتریان خود عرضه می‌کنند؟ آماده شدن برای مذاکرات خرید همچنین شامل تعیین اهداف هم می‌شود، اینکه چه چیزی می‌خواهید و حداقل‌های شما چیست؟ بدون این اطلاعات، چانه زدن کاری بی فایده خواهد بود. چون فروشنده می فهمد که شما اطلاعات خاصی ندارید و حرف خود را به کرسی می نشاند.

چانه زدن

داشتن اطلاعات دقیق درمورد موضوع مورد مذاکره شما را در موضع برتر قرار می دهد و کلامتان نفوذ بیشتری پیدا می کند.

۲- همیشه حقیقت را بازگو کنید

تاکتیک‌های فریب و اغفال، از قبیل بلوف زدن یا تحریف، در فرایند مذاکرات خرید ممکن است بیش از منفعت برای شما ایجاد ضرر و زیان کند. دروغ گفتن نه تنها غیراخلاقی است، بلکه مخفی نگاه‌داشتن آن خود نیاز به تکنیک‌ها و روش‌هایی دارد که اجرای آنها بسیار سخت است. در حالیکه صادق هستید، همواره باید توجه داشته باشید قدرت چانه‌زنی خود را از دست ندهید. لزومی به بازگو کردن هر آنچه می‌دانید نیست، اما زمانی که می‌گویید . . . حقیقت را بگویید.

۳- از مشوق‌ها هم بپرسید

هدف از چانه زدن و مذاکره با عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان بدست آوردن بهترین قیمت، شرایط پرداخت، هزینه‌های تبلیغات یا تبلیغات مشترک با وی است. می‌توانید مذاکره را اشاره به مشوق‌های موجود و ممکن آغاز کنید. از پرسش در مورد چیزی که می‌خواهید ترس و واهمه نداشته باشید.

۴- به رقابت هم اشاره‌ کنید

اشاره کردن به رقابت موجود در بازار و همچنین نام بردن از رقبای فروشنده اصلاً چیز بدی نیست، اما نباید هیچ‌گونه اطلاعات محرمانه یا قیمت از طرف دیگر را به طرف مذاکره خود انتقال دهید. خواه این موضوع حقیقی باشد یا تنها درک شما از بازار باشد، هیچ اشکالی از گوشزد کردن قدرت رقیب طرف مذاکره شما در بازار به وی وجود ندارد.

۵- بلندمدت فکر کنید

چانه زدن

هنگام مذاکره همواره به پایه گذاری رابطه ای دراز مدت فکر کنید و نه معامله ای موقتی.

ایجاد یک رابطه دوسویه مستحکم و قابل‌اعتماد با طرف مذاکره به نفع کسب‌وکار خرده‌فروشی شماست. فروشندگانی که احساس کنند مشتری آنها وفادار است، ممکن است برای حفظ رابطه بلندمدت مشوق‌های بیشتری را هم مدنظر قرار بدهند.

۶- عجله نکنید

هرگز برای خرید عجله نکنید. اگر از فرایند مذاکره راضی نیستید، برای فکر کردن در رابطه با پیشنهاد مطرح‌شده درخواست زمان کنید و موقعیت های دیگر را نیز بررسی کنید.

۷- همه‌چیز را مکتوب کنید

همچنان که فرایند مذاکره به پایان خود نزدیک می‌شود، توجه داشته باشید که پیشنهاد مطرح‌شده حتما مکتوب شود. به‌هیچ‌وجه هیچ قراردادی را امضاء نکنید، مگر اینکه بطور کامل با صحبت‌های شفاهی مطرح‌شده مطابقت داشته باشند.

۸- کار نیکو کردن از پر کردن است

چانه زدن را نیز مانند هر مهارت دیگری با تمرین و تکرار می توان آموخت. فراگیری زمان سخن گفتن، زمان سکوت کردن و زمان خواندن زبان بدن طرف مقابل همه و همه نیاز به زمان و تمرین دارد. هرقدر بیشتر مذاکره کنید و مهارت‌های خود را بهبود ببخشید، نتایج بهتری کسب می‌کنید.

هیچ کس مذاکره کننده به دنیا نیامده است. اگر می بینید کسی خیلی خوب چانه می زند یعنی از اصول این کار آگاهانه و یا ناآگاهانه پیروی می کند. شما نیز اصول چانه زدن را بیاموزید و به کار ببندید تا معاملات را به نفع خوذ به پایان برسانید.

شما از چه تکنیک هایی برای پیش بردن حرفتان استفاده می کنید؟ در بخش «دیدگاه شما» برایمان بنویسید.

برگرفته از: ibazaryabi.com

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.