افزایش تمرکز

۸ راه موثر برای افزایش تمرکز

«دفتر شما» آموزش, کسب و کار, موفقیت Leave a Comment

راه اندازی و توسعه کسب و کار، نقطه مقابل شغل‌های معمولی با ساعات کاری مشخص ۸ ساعت در روز است. برخلاف بعضی از کارمندان که فقط به ورود و خروج زدن فکر می کنند، برای کارآفرینان موفق ساعت زدن معنی ندارد چون اهمیتی ندارد در طول روز چند ساعت کار می‌کنند؛ مهم نتیجه ای است که می‌خواهند در مدتی مشخص از کار کردن خود بگیرند. به همین دلیل به تمرکز بسیار بالایی نیاز دارند. بدون تمرکز میزان بهره وری به شدت کاهش می یابد و در نهایت ما می مانیم و ذهنی خسته و کوهی از کارهایی که قرار بوده انجام شوند اما هنوز روی میز کارند. بیایید ببینیم چه روشهایی برای افزایش تمرکز وجود دارد:

 ۱. چُرت زدن به سبک کارآفرینان

افزایش تمرکز

چرت زدن اگر از نیم ساعت بیشتر نشود می تواند انرژی ذهنی شما را به خوبی بازسازی کند.

یکی از مزایای کارکردن برای خودتان این است که لازم نیست نگران ساعات حضور خود باشید. کارها و عملکرد شما مسئول موفقیت یا شکست شرکت هستند، نه مدت زمانی که در دفتر کار حاضر می‌شوید یا زمانی که آن را برای صرف ناهار ترک می‌کنید. برای افزایش تمرکز هر چند وقت یک‌بار لابه‌لای کارها ۱۵ دقیقه چرت روزانه می‌تواند بهره وری شما را به شدت افزایش دهد. البته چرت زدن به شیوه کارآفرینان و نه به شیوه کلاسیک که دو ساعت می خوابند!

۲. برونسپاری کارهای مخل تمرکز

اگر می‌خواهید تمام تمرکزتان روی برنامه ریزی و مدیریت کسب و کارتان باشد، پس زنگ خوردن گاه و بیگاه تلفن و پیگیری تلفنی امور مربوط به مشتریان چنین اجازه ای به شما نخواهد داد. پس بهتر نیست با سرویس تلفن گویا و یا منشی مجازی (که از راه دور تماسهای شما را پاسخ می دهد) دستکم در بعضی ساعات روز در ازای هزینه ای اندک مدیریت تماسهای کاری خود را به مجموعه ای حرفه ای محول کنید؟ مجموعه عرضه کننده خدمات دفتر کار مجازی «دفتر شما» این کار را برای شما انجام می دهد.

فروشگاه اینترنتی

مجموعه ای مانند دفترشما در ازای هزینه ای اندک مدیریت تماسهای شما را به شکلی حرفه ای بر عهده می گیرد.

۳.  مدیریت سر و صدای محیط کار

قلق خود را بیابید. برای برخی موسیقی بهترین راه حفظ تمرکز است. اگر شما هم از این دسته افراد هستید در Spotify (و یوتیوب) لیست‌های جالبی برای موسیقی‌های مناسب برای تمرکز وجود دارد. البته برای یک جفت هدفون باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید! از طرف دیگر بعضی ها فقط در سکوت مطلق می توانند کار کنند.

 ۴. زمان مشخص برای برگزاری جلسات

وقتی استارتاپی را می‌گردانید، فرصت‌های زیادی برای ملاقات با مشتریان، مشاوران و سرمایه‌گذارها پیدا می‌کنید. اگر تمامی درخواست‌ها برای برگزاری جلسات را قبول کنید دیگر وقتی برای توسعه و پیشرفت کارها باقی نمی‌ماند. سعی کنید به جای پخش‌کردن جلسات در طول هفته، حتی‌الامکان آنها را فقط در جدول زمانی پنجشنبه‌ها بگنجانیم.

 ۵. اولویت بندی کارها

افزایش تمرکز

با اولویت بندی کارها می توانید کارهایی را که تاثیر بیشتری بر پیشرفت کسب و کارتان دارد زودتر انجام دهید و سریعتر به نتیجه مطلوب برسید.

رسیدگی به چند کار کوچک پیش از رفتن سراغ یک کار بزرگ باعث می‌شود کار بزرگ‌تر با راحتی بیشتری پیش برود. بنابراین پس از برنامه ریزی برای انجام کارهای هر روز، خرده کارها را بر اساس میزان اثرگذاری شان در روند کار اولویت بندی کنید.

۶. هدف گذاری جامع

اگر هدفی بلندمدت یا میان مدت دارید و یا کاری دارید که می‌خواهید انجام شود، برای انجامش تاریخی را در تقویم مشخص کنید. یعنی تقویمی همیشه جلوی چشمتان باشد و مهلت انجام کارهای عمده فارغ از جزئیاتشان روی آن تقویم مشخص باشد.

۷. تعیین اهداف هفتگی

علاوه بر اهداف بلندمدت و اهداف روزانه، اهدافی را نیز برای پایان هر هفته تعیین کنید تا به‌عنوان یک لیست کنترل بهره‌وری از آن استفاده کنید. در پایان هر هفته یک به یک به دنبال موارد مشخص‌شده بروید و درباره‌ی آنها فکر و صحبت کنید که آیا آنها را عملی کرده اید و اگر نه چرا و سپس اهداف هفته بعد را تعیین کنید. این روش کمک می‌کند همه اهداف تحت کنترل شما باشند و همواره حرکتی رو به جلو داشته باشید..

 ۸. زمانبندی کارهای روزانه

توصیه ما این است که همه کارهایی را که باید در طول روز انجام دهید در سررسیدتان یادداشت و برنامه ریزی کنید: وعده‌های غذایی، ایمیل‌هایی که باید ارسال کنید، حتی باشگاه و ساعت خواب! در روزهای شلوغ بعضی وقت ها فراموش‌کردن کارها آسان می‌شود. اختصاص‌دادن زمان برای انجام برخی امور در هر شرایط و اوضاع تضمین می‌کند که حداقل وقتی همه چیز دیوانه‌وار می‌شود از برنامه‌ی روزانه‌ی ایده‌آل خود آگاه باشم. به‌عنوان جایزه، زمانی را در روز به کاری که مورد علاقه تان است اختصاص دهید.

آیا شما برای افزایش تمرکز خود راههای دیگری بلدید؟ برایمان بنویسید!

برگرفته از: وب سایت روز آفرین

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.