چگونه داستانی خلاق برای بهتر شدن کسب و کار بگوییم؟

چگونه  داستانی خلاق برای بهتر شدن کسب و کار بگوییم؟

«دفتر شما» کسب و کار Leave a Comment

در طول زندگی روزانه به طور نا خودآگاه برای دوستان، اطرافیان و همکاران خود داستان می‌گوییم؛ برای ترغیب دیگران به حمایت از پروژه‌ای که در حال انجام آن هستیم، برای کمک کردن به کارمندانمان برای پیشرفت در کار و عملکرد بهترشان در سازمان و برای انگیزه‌دادن به تیمی که با چالش‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کند و در نهایت برای رونق کسب و کارمان. امروزه در دنیای کسب و کار، داستان‌گویی یک مهارت ضروری است. اما سؤال اینجاست که چه چیزی یک داستان را در فضای کسب و کار جذاب می‌کند؟ چگونه می‌توان داستان های مربوط به کسب و کار را جذابتر جلوه داد؟
روانشناسان می‌گوید “در عصراطلاعات، صدای رهبران کسب و کار شنیده نخواهندشد مگر اینکه آن‌ها نیز در حال داستان‌گویی باشند.”

داستان نویسی

داستان نویسی در کسب و کار

چرا روایت داستان در کسب و کار ضروری شده است؟
“اعداد و ارقام و تمام موضوعات منطقی که ما فکر می‌کنیم در دنیای کسب و کار مهم هستند، به سرعت از ذهن ها پاک می شوند.” اما داستان‌ها با درگیر کردن احساسات مخاطب ، خاطرات “به یاد ماندنی” را درست می‌کنند. این بدین معناست که رهبرانی که ‌توانایی روایت داستان‌های جذاب را دارند، در مقایسه با دیگر رهبران از یک مزیت قابل‌توجه برخوردارند.
خوشبختانه تمام آدم‌ها می‌توانند راویان قصه های جذاب باشند؛ مهارت داستان سرایی مانند مهارت های دیگر با تمرین و مطالعه می تواند پیشرفت پیدا کند
با روش‌های زیر می توانید مهارت داستان‌ سرایی  را در خود تقویت و از آن جهت ارتقا کسب و کارتان استفاده نمایید:
با یک پیام شروع کنید
هر داستان‌ باید با این سؤال شروع شود: “مخاطب من کیست؟”، “چه پیامی را می‌خواهم با او در میان بگذارم؟”،” ویژگی اخلاقی که می‌خواهم در گروه خود نهادینه کنم چیست؟”
به عنوان مثال، اگر گروه شما تصور می کند که هیچ وقت امکان شکست وجود ندارد، شاید لازم باشد به آنها بگویید  که همیشه امکان شکست وجود دارد و شکست، پدر موفقیت است. یا مثلاً زمانی که  در تلاش برای قانع کردن سرمایه گذاران و مدیران هستید تا ریسک حمایت از پروژه‌ی پیشنهادی شما را بپذیرند، می‌توانید این پیام را به آن‌ها برسانید که اکثر شرکت‌های موفق، بر روی ریسک‌های هوشمندانه بنا شده‌اند.
ابتدا هدف خود را از پیامتان مشخص کنید، سپس می‌توانید بهترین راه را برای نشان‌دادن و انتقال آن را پیدا کنید.
در تجربه‌های گذشته خود جستجو کنید
یکی از راههای موفقیت در روایت قصه های خلاق خاطرات و تجارب پیشین خودتان می‌ باشد. چه اتفاقاتی در زندگی شما سبب شده است تا به ایده‌ای که الان می‌خواهید با سایرین درمیان بگذارید ایمان بیاورید؟
روانشناسان می گویند “به  لحظه‌ای فکر کنید که شکست خورده اید و آن شکست  در آینده منجر به موفقیت های بعدی شما شده است، و یا درس‌هایی را که در گذشته  پدر و مادر و یا معلمان‌تان به شما یاد دادند را به یاد آورید. هرکدام از اینها می‌تواند ایده مناسبی برای ورود حسی جذاب در داستان شما باشند.”
شاید گاهی اوقات تمایل به درمیان گذاشتن مسائل زندگی شخصی‌تان را نداشته باشید، اما داستانهایی که  شکست‌ها، چالش‌ها و موانع را به تصویر می‌کشند، همان موضوعاتی هستند که رهبران کسب و کار را معتبر و قابل لمس نشان می‌دهند. روانشناسان می گویند: “رمزموفقیت داستان‌سرایی در نشان ‌دادن آسیب‌پذیری است.”
شنوندگان زمانی که می‌شنوند شما هم از موقعیتی سخت و چالشی جدی تجربه کسب کرده اید واز آن پلی برای موفقیت ساخته اید، راحت‌تر حرف‌هایتان را باور می‌کنند.
خودتان را قهرمان داستان قرار ندهید
می‌توانید خود را شخصیت اصلی داستان قرار دهید اما هدف نهایی را باید به تعریف از آدم‌هایی که در طول داستان شناخته‌اید و درس‌ها و تجاربی که آموخته اید متمرکزکنید.
روانشناسان می‌گویند: “یکی از اصلی‌ترین دلایلی که به داستان‌های دیگران گوش می‌دهیم این است که بیشتر به خودمان ایمان بیاوریم، اما وقتی که قصه‌گو  به طور افراطی از خوب بودن خودش می‌گوید،  مخاطبین علاقه‌ی خود را به گوش دادن داستان از دست می دهند.”
چالش‌ها و مبارزه ها را پررنگتر جلوه دهید
یک داستان بدون داشتن چالش برای شنونده جذابیت ندارد.  راویان قصه‌های خوب می‌دانند که داستان های جذاب آن‌ها به چالش و فراز و فرود نیاز دارد.”
داستانی ساده روایت کنید
لزومی ندارد داستانی که می‌گویید شنونده را شگفت زده کند بسیاری از موفق‌ترین و به ‌یادماندنی‌ترین داستان‌ها بسیار ساده هستند. اجازه ندهید جزئیات غیرضروری شما را از پیام اصلی داستانتان منحرف کند.
تمرین بیشتر نتیجه بهتر
داستان‌گویی یک هنر است که برای بهتر شدن نیاز به استمرار دارد. با دوستان خودقصه گویی را تمرین کنید تا بتوانید پیام خود را در قالب مؤثرترین و کارآمدترین داستان ممکن بیان کنید. به‌یاد داشته باشید که  همیشه پاداش تمرین و استمرار  یک اتفاق خوب می باشد.

قصه گویی

اصول داستان سرایی

اصولی که باید به خاطر داشته باشید
– مخاطبین خود را به‌دقت بشناسید؛ چارچوبی را برای داستان خود انتخاب کنید که به بهترین شکل بر شنوندگان تاثیر بگذارد.
– مشکلی را بیان کنید که قرار است برای آن در پایان داستان راه‌حل ارائه‌دهید.
– از تجربیات زندگی شخصی خود استفاده کنید اما به خود نقش ستاره داستان را ندهید.
-از بیان جزئیات غیر ضروری پرهیز کنید.
– نتیجه‌ی اخلاقی و پیامی را که می‌خواهید  از طریق داستانتان منتقل کنید را مشخص کنید.
-داستانتان را با پایان خوش به اتمام برسانید. پایان خوش به معنای موفقیت در تمام اتفاقات نیست، ولی مخاطب باید همیشه بعد از داستان شما احساس امید داشته باشد.

[divider]

منبع: https://hbr.org ، وب سایت روز آفرین

[divider]

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.