راحت بخوابیم

چگونه شبها راحت بخوابیم؟

«دفتر شما» آموزش, موفقیت

چگونه شبها راحت بخوابیم؟

دیشب چقدر خوابیدید؟ اگر پاسخ شما این است که خوب نخوابیده ام شما تنها نیستید. بسیاری از ما نمی دانیم چه کارهایی از دستمان برمی آید تا راحت بخوابیم. طبق تحقیقات، بیشتر مردم روزانه با کمبود خواب مواجه هستند. ما معمولا به خستگی صبح توجه نمی کنیم ولی این واقعیت است که کمبود خواب روحیه و حافظه شما را تضعیف می کند و قدرت تصمیم گیریتان را در تمام طول روز به مخاطره می اندازد و سبب می شود به سمت استرس سوق پیدا کنید.

انجام این کارها به ما کمک می کند شبها راحت بخوابیم:

۱. مطالبی که شما را خوشحال می‌کند را پیش از خواب بخوانید.

رمان‌، داستان‌،  شعر و یا هرچیزی که توجه شما را بدون تلاش اضافی برای درک مطلب به خود جلب می‌کند و حس و حال خوبی به شما می‌دهد می‌تواند مطلب مناسبی برای مطالعه فرح بخش آخر شب باشد.
هیچ گاه نوشته‌ و گزارش مربوط با کارتان را در تخت خواب نخوانید. این نوع مطالب آرامش شما را قبل از خواب به هم می ریزد و باعث می شود خواب راحتی نداشته باشید.

۲. دمای اتاق را پایینتر از دمای روز قرار دهید.

دمای پایین‌تر  در شب به ما کمک می‌کند تا راحت بخوابیم. مؤسسه‌ی ملی خواب در امریکا به افراد توصیه می‌کند در طول شب دما ی اتاق را بین ۱۵ تا ۱۹ درجه قرار دهند.

۳.  نور آبی را کاهش دهید.

نور آبی نوری است مشابه نوری که تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و صفحه‌ی لپ‌تاپ متصاعد می کنند و مانع تولید ملاتونین (هورمونی که سبب شکل‌گیری حس خواب‌آلودگی می باشد) می‌شود. تحقیقات نشان داده اند کاهش قرارگرفتن در معرض نور آبی قبل از خواب، باعث بهبود کیفیت خواب می‌ شود.

۴. محیطی  آرام و تاریک ایجاد کنید.

محیطی آرام  و با نوری کم ایجاد کنید. پیش از خواب شمعی روشن کنید، نور را کاهش دهید و از موسیقی آرامش‌بخش استفاده کنید.

۵. با دست‌خط خود از کسانی که دوست دارید قدر دانی کنید.

یکی از راه‌های افزایش شادمانی تشکر کردن است. شما می‌توانید  قدر دانی خود را با نوشتن یادداشتی پر از احساس مثبت برای کسانی که برایتان مهم هستند نشان دهید.

۶. مدیتیشن کنید.

پژوهش ها نشان داده‌اند که تمرین آگاهانه‌ی حضور ذهن، حس اضطراب را کاهش داده و حال روحی و جسمی افراد را بهبود می بخشد.

۷. پیاده‌روی کوتاه در شب.

در هوا ی مطبوع ، پیاده‌روی شبانه می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد. پژوهش گران  می گویند هر شب حداقل ۳۰ دقیقه از وقتتان را به خودتان اختصاص دهید تا قبل از خواب آرام شوید. شما می توانید برای منظم کردن این عادت در تلفن همراه خود ساعتی را تنظیم کنید تا هر شب به شما یاد اوری کند که ساعت آرامش فرا رسیده.

نهایت تلاش خود را بکار بگیرید تا زمان قبل از خوابتان کاملا خالی از انرژی منفی باشد. از صحبت کردن درباره ی مسائل حساس با همسرتان پرهیز کنید. زنگ ساعت خود را قبل از خواب تنظیم نکنید زیرا این‌کار ذهن شما را درگیر اضطراب روز بعد خواهدکرد. می توانید پیش از رفتن به رختخواب ساعت را برای صبح روز بعد تنظیم کنید.

و در آخر اینکه یک دفترچه و مداد کنار تخت خود قرار دهید تا اگر به چیزی به ذهنتان رسید که باید روز بعد آن‌را انجام دهید، به جای دست‌بردن یادداشت کردن آن در تلفن همراهتان، آن را در کاغذ یادداشت کنید. زمانی که افکاری را که ذهنتان را مغشوش کرده است را روی کاغذ بنویسید، خواهیددید که رهاکردن آن افکار  از ذهنتان، بسیار آسان‌تر خواهد شد.

منبع: Harvard Business View

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]