زمان خود را به خوبی مدیریت کنیم

مدیریت زمان یا چه کار کنیم الکی دور خودمان نچرخیم؟

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت

مدیریت زمان یا چه کار کنیم الکی دور خودمان نچرخیم؟

مدیریت زمان برای مقابله با فشارهای زندگی مدرن و بدون استرس ضروری است. شما هم افرادی را دیده اید که همیشه سرشان شلوغ است و «وقت ندارم» وِرد زبانشان، اما در نهایت کار خاصی انجام نمی دهند؟ پس به جای این که الکی دور خودمان بچرخیم، باید ببینیم چه طور می توانیم در کمترین زمان بیشترین و مفیدترین کار را انجام دهیم. اگر شما هم فکر می کنید زمان کافی برای انجام وظایفتان ندارید، با مدیریت زمان می توانید ۲۴ ساعت خود را به ۷-۲۶ ساعت افزایش دهید:

مدیریت زمان

با مدیریت زمان خود می توانید کار بیشتری را در زمان کمتری انجام دهید.

۱. اهداف خود را مشخص کنید

اولین پله برای مدیریت زمان پرسیدن چند سوال از خودتان است ”می خواهید تلاش کنید چه کسی باشید؟ در زندگی شخصی و کاری خود چه چیزی می خواهید بدست اورید؟ ”  پاسخ این سوالها نشان می دهد که چطور می خواهید وقت خود را سپری کنید و آن را مدیریت کنید.زمانی که اهداف خود را تنظیم کردید، باید آنها را اولویت‌بندی کنید. اولویت‌بندی اهداف در مدیریت زمان بسیار مؤثر و حیاتی است. افراد با در نظر نگرفتن این مرحله ضروری نمی توانند مدیریت زمان کار آمدی داشته باشند.

اهداف را به طور واضح مشخص کنید و تعریف کنید که آنها چه هستند و چقدر اهمیت دارند. اهدافی که کم  اهمیت هستند باید در مراحل پایانی زمانبندی جای بگیرند و اهداف پر اهمیت باید در بهترین موقعیت زمانی قرار گیرند.

۲. لیستی از وظایف خود را تهیه کنید

یک اشتباه رایج در مدیریت زمان تلاش کردن برای به یاد نگهداشتن جزئیات زیاد است که منجر به از یاد رفتن برخی از انها می شود. بهترین راه برای تحت کنترل داشتن و منظم بودن پروژه ها و کارهای روزانه داشتن لیستی از وظایف است. فهرستی از کارهایی  را که باید انجام دهید تهیه کنید و به هر یک از موارد به نسبت اهمیتشان عددی اختصاص دهید و اهداف را اولویت بندی کنید.

۳. هوشمندانه تر کار کنید نه بیشتر

مدیریت زمان خوب به معنای با کیفیت کار کردن است نه بیشتر کار کردن. کسی که همیشه سرش شلوغ است لزوماً کار زیادی انجام نمی دهد.  با حذف کارهای کم اهمیت و کم اولویت می توانید به جای اضافه کار ماندن، سر ساعت کارتان را به پایان برسانید. به مرور زمان شما از اینکه بعد از ساعت کاری کار می کنید ناراحت خواهید شد و به احتمال زیاد در ان زمان  بهره وریتان پایین میاید و درباره دستاوردهای ناچیز خود در ان زمانها ناامید می شوید که اینها همگی استرس شما را بالا می برد.

۴. وقت نهار! اسمش رویش است

بسیاری از مردم در ساعت ناهار خود برای بدست اوردن زمان بیشتر کار می کنند در حالی که این کار می تواند بهروری شما را پایین بیاورد. به عنوان یک قانون کلی حداقل ۳۰ دقیقه دور بودن از میز کار به شما کمک می کند بهره وری زمان کاری بعدازظهر خود را افزایش بدهید. زمانی که از وقت استراحت خود بر می گردید پر انرژی تر و متمرکز تر هستید. برنامه ریزی کردن روز با استراحت های کوتاه به شما کمک خواهد کرد تا کارتان را در زمانبندی های کوچکتری مدیریت کنید.

این روزها همه احساس می کنند گذر زمان شتاب گرفته است و عقربه ها سریعتر از گذشته حرکت می کنند. اما زمان همان زمان ۲۰ سال پیش، ۱۰۰ سال پیش و هزار سال پیش است و این ما هستیم که تغییر کرده ایم. با انجام کارهای زائد و بیهود بیخود و بی جهت سر خودمان را شلوغ کرده ایم. مشغله زیاد لزوماً مایه افتخار نیست. پس اگر شما هم می بینید که زمانهایی از روز را الکی دور خود می چرخید، در فعالیت های روزانه تان بازنگری کنید.

شما هم روشی برای مدیریت زمان در روزهای پرمشغله کاری خود دارید؟ در بخش «دیدگاه شما» برای ما بنویسید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]