چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم ؟

«دفتر شما» موفقیت نظر بدهید

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

آیا شما هم وقتی یک نفر در خیابان جلویتان می‌پیچد، از کوره در می‌روید؟ وقتی کودکتان با شما همکاری نمی‌کند، فشار خونتان بالا می‌رود؟ اگر پاسختان مثبت است، شاید شما هم نیاز دارید یاد بگیرید کنترل خشم خود را در دست بگیرید.

خشم و عصبانیت هیجانی طبیعی و حتی سالم است. اما این بدان معنا نیست که مهار این اژدهای آتشین را هر زمان که خواستیم رها کنیم. همان قدر که خشم طبیعی است، در دست داشتن کنترل خشم هم واکنش طبیعی یک فرد بالغ است. خشم کنترل نشده هم به سلامتی تان صدمه می‌زند و هم به روابطتان. در ادامه چند ترفند برای کنترل و مدیریت خشم به شما می‌آموزیم:

۱. پیش از آنکه صحبت کنید فکر کنید.

در گرماگرم عصبانیت، احتمال اینکه حرفی بزنید و بعداً پشیمان شوید خیلی زیاد است. چند دقیقه به خود فرصت دهید تا افکارتان را جمع و جور کنید. با این کار به دیگر طرف مشاجره نیز فرصت مشابهی می‌دهید.

کاربرد شماره تلفن مجازیبا مشتری عصبانی چگونه برخورد کنیم؟

۲. وقتی آرام شدید، از عصبانیتان حرف بزنید.

هر زمان که مطمئن شدید به شرایط نسبتاً عادی بازگشته‌اید، درباره عصبانیت خود با طرف مشاجره صحبت کنید. اگر فکر می‌کنید حقی از شما ضایع شده، یادتان باشد که حرف خود را قاطعانه اما نه تلافی جویانه مطرح کنید. از نگرانی‌ها و نیازهایتان به طور مستقیم حرف بزنید، اما دیگران را جریحه دار نکنید و به آنها این احساس را ندهید که می‌خواهید کنترلشان کنید.

۳. کمی فعالیت فیزیکی کنید

فعالیت فیزیکی می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. و با کاهش استرس احتمالت عصبانیت شما نیز به شدت کاهش می‌یابد. هر زمان احساس کردید آمپر خشمتان در حال بالا رفتن است، محل را ترک کنید، ترجیحا به فضای باز بروید و کمی قدیم بزنید. یا خود را سرگرم فعالیتی فیزیکی کنید که علاقه دارید.

کاربرد شماره تلفن مجازیرئیستان بداخلاق است؟ با او اینگونه رفتار کنید!

۴. راه حل پیدا کنید.

به جای اینکه تمرکز و انرژی خود را روی این بگذارید که شما را عصبانی کرده‌اند، سعی کنید راه حل پیدا کنید. آیا اتاق بهم ریخته فرزندتان شما را نیز به هم می‌ریزد؟ در اتاقش را ببندید. آیا همسرتان مدام بدقولی می‌کند؟ برنامه ها را دیرتر برنامه ریزی کنید. مدام به خودتان یادآوری کنید که عصبانیت هیچ چیزی را که حل نمی‌کند هیچ! روح و روان و جسم شما را هم نابود می‌کند.

۵. از ضمیر «من» استفاده کنید.

برای اینکه به طرف مقابلتان احساس مقصر و گناهکار بودن ندهید (چون با اینکار او جریح تر و اوضاع پیچیده‌تر می‌شود)، جملات خود را از نقطه نظر خودتان مطرح کنید. مثلاً به جای این که به کارمند یا همکارتان بگویید «تو هیچ وقت وظایفت را درست و به موقع انجام نمی‌دهی» به او بگویید «ناراحتم از این که قول می‌دهی ولی گاهی به قولت عمل نمی کنی.

۶. کینه به دل نگیرید.

گذشت ابزار قدرتمند است. اگر اجازه دهید خشم و هیجان های منفی از هیجان های مثبت بیشتر شوند، به خود می‌آیید و می‌بینید در نظر دیگران به فردی تلخ و غیرقابل تحمل تبدیل شده اید. اما اگر کسی را که شما را عصبانی کرده ببخشید و پس از مدت کوتاهی، گرمای رابطه را به آن بازگردانید، رابطه شما از قبل نیز صمیمانه تر می‌شود و برخلاف تصورتان، طرف مقابل با دیدن گذشت شما، در رفتار با شما ملاحظه بیشتری خواهد کرد.

۷. روش آرام کردن خود را پیدا کنید.

روشهای گوناگونی برای آرامسازی وجود دارد: تمرینهای تنفسی، تجسم شرایطی آرامش بخش و یا تکرار عبارتی مثبت که به طور خاص روی شما اثرگذار است. شاید یک نفر با انجام یوگا آرامش خود را بازیابد، و یک نفر دیگر با عبادت کردن و تکرار ذکر. مهم این است که شما روشی را انتخاب کنید که با باورهایتان همسو باشد.

۸. بدانید کیِ وقت کمک گرفتن است.

شاید همه این کارها را انجام دهید و باز ببینید که قادر به کنترل خشم خود نیستید. بدانید که تنها نیستید. متخصصان بسیاری وجود دارند که می‌توانند در جلسات کوتاهی تکنیکهای مدیریت خشم را با شما تمرین کنند تا بتوانید این اژدها را رام خود کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.