چگونه کارآفرین شادی باشیم

چگونه کارآفرین شادی باشیم ؟

«دفتر شما» کسب و کار, موفقیت

افراد به این دلیل کارآفرین بودن را انتخاب می‌کنند که به‌دنبال انجام دادن کاری راضی‌کننده‌تر هستند. ممکن است این طور آدم ها از فشار روزانه‌ی محیط کار ناراضی باشند و یا شاید می خواهند کنترل بیشتری بر روی کارهای روزانه‌ی خود داشته باشند؛ همچنین،  شاید می‌خواهند خدمات ، محصول و تغییری معنادار خلق کنند. کارآفرینان معمولا با این پیش زمینه و تفکر وارد دنیای کسب و کار می‌شوند که کارآفرینی آنها را شادتر خواهد ساخت.
برای کارآفرینان تازه‌‌ کار «کارکردن» رضایت‌بخش است، اما احتمال شکست نیز وجوددارد. ممکن است دشواری ها و چالش‌های کارآفرینی به مرور زمان باعث تضعیف روحیه و جسم شما بشود، روابط اجتماعی شما در معرض آسیب قرار دهد و سدی در مسیر خوشبختی شما ایجاد کند.خوشبختانه همیشه این اتفاقات برای همه‌ی کارآفرینان رخ نمی‌دهد؛ راه‌ فراری هم وجوددارد!

برای اینکه کار آفرین شادی باشید باید رفتار افراد و محیط را بر وقف مراد خود تغییر دهید و احساسات منفی از قبیل نارضایتی، ناامیدی و… را کاهش دهید. برای دست یابی به این اهداف موارد زیر را مطالعه کنید حتما کمکتان خواهد کرد.

۱. دفتر کار ایده‌آل خود را ایجاد کنید.
طراحی و ایجاد یک دفتر کار ، احتمال شکل دادن موقعیت مطلوب  در شرکت را در اختیار شما در قرارمی‌دهد. شما مدیر هستید، قوانین را وضع می‌کنید، ساعت کاری را تعیین می‌کنید پس دقت کنید تا محیطی بسازید که شما را خوشحال می کند، و در صورتی که متوجه شدید که محیط کاری که برای استارت آپ  کوچک خود ساخته‌اید، محیط ایده‌آل‌تان نیست، از تغییر دادن آن نهراسید.
شاید پس از برسی  به‌این نتیجه برسید که داشتن دفتر کاری  دلباز با نور زیاد و یا اتاقی کوچک و کم نور محیط ایده آل شماست. ممکن است فکر کنید اگر در خانه کار کنید بازدهی بیشتری خواهید داشت. محیط‌ها، موقعیت‌ها و جو های مختلف را امتحان کنید تا محیط کار مطلوب خود را پیداکنید، محیطی که پاسخگو نیازهای روحی شما باشد و به شاد بودن شما کمک ‌کند و زمانیکه آن محیط را پیداکردید به آن پایبند بمانید.

۲. استراحت کنید!
یک کارآفرین، مسئول تمام آن کاری که می‌کند است. و این قضیه به نظر جذاب می رسد، اما یک ایراد دارد: اکثر آنها آن‌قدر انتظار موفقیت ایده‌های خود را کشیده اند که مدام در حال کار کردن هستند. با در‌خطر قراردادن سلامت روحی و جسمانی خود، ۱۰۰ ساعت در هفته مشغول کارند، شب‌ها در دفتر کار  می‌خوابند و هرکار که لازم باشد انجام می‌دهند تا کارهای بیشتری را به‌سرانجام برسانند.
تمایل به سخت کارکردن ذهنیتی لازم و قابل تحسین برای کارآفرینان می باشد، اما ظرفیت هرفرد محدود می باشد. از اینکه استراحت‌کنید نترسید، چه استراحت های کوتاه میان روزی و چه تعطیلات بلند تابستانی. فکر نکنید استراحت‌کردن وقت تلف‌کردن است، استراحت را زمانی برای انرژی گرفتن برای ادامه‌ی راه کارآفرینی بدانید.

۳. اولویت را به خانواده‌ی خود بدهید.
بدون فکر کردن به اینکه خیلی دوست دارید که کسب و کارتان  موفق شود ، خانواده همیشه باید در  اولین اولویت باشد. خانواده شما کسانی هستند که شما را بدون قید و شرط دوست دارند. آنها  از مدتها پیش از اینکه شما کارآفرینی را شروع کرده باشید درکنار شما بودند، و  بعد از اتمام کارتان در کنار شما خواهند بود.
زمان بسیار باارزش است، و نباید آن‌قدر برای کار وقت بگذارید که  دیگر برای مهم‌ترین آدم‌های زندگی‌تان زمانی نماند.

۴. افرادی را استخدام کنید که بتوانید روی آنها حساب کنید.
یک کارآفرین، در کسب و کار خود تصمیمات نهایی را می‌گیرد، اما کار اجرایی را افرادی انجام می‌دهند که کارآفرین آنها را استخدام کرده‌ است. پس مطمئن شوید کسب و کار شما توسط آدم‌هایی قابل اعتماد پیش می رود و کار را به نحو احسن انجام می دهند. اگر دفتر کار شما پر از آدم‌های سخت‌کوش و متعهد باشد، نگرانی شما برای موفقیت کسب و کار کاهش پیدا می کند و راححتر می توانید زمانی را برای استراحت‌ خود اختصاص دهید.

۵.از  شکست پلی برای موفقیت بسازید.
همواره شکست بخشی از کارآفرینی بوده است. زمانیکه در کاری شکست می‌خورید تجربه تلخی خواهید داشت. در آن زمان هیچ چیزی نمی‌تواند حس شما را خوب کند. اما زمانیکه شکست را تجربه کردید، دور از اینکه آن شکست به چه اندازه بزرگ یا چه قدر کوچک بوده، یک فرصت دارید: می‌توانید در آن شکست غرق شوید و به آن اجازه دهید بر شما چیره شود و یا می‌توانید آن را بپذیرید و از آن پلی بسازید به سوی موفقیت.
اگر می‌خواهید در دنیای کارآفرینی شاد باشید، باید یادبگیرید چگونه شکست را بپذیرید و از آن بگذرید.

۶. نه گفتن را یاد بگیرید.
همیشه نه گفتن برای ما بسیار سخت‌ است ، به‌خصوص زمانیکه برای اولین‌بار در زندگی کاری خود در موقعیت تصمیم‌گیری قرار گرفته‌است. زمانیکه یک مشتری در خواستی غیرممکن و غیر منطقی را دارد، ممکن است برای حفظ مشتری و پیشرفت در مسیر کارآفرینی آن درخواست را قبول کنید. زمانیکه یک کارمند درخواست افزایش حقوق دارد، ممکن است از ترس از دست دادن او بلافاصله پاسخ مثبت بدهید. درباره‌ی تمام موقعیت ها و تاثیر آنها بر کسب و کارتان بی اندیشید. اگر پاسخ مثبت به درخواستی منطقی به‌نظر نمی‌رسد از نه گفتن نترسید.
به‌یاد داشته باشید، کارآفرینی مقصد نیست؛ کارآفرینی فرآیند است.  و برای اینکه در طول این فر آیند شاد باشید باید در روش های خود تغییراتی انجام دهید.

منبع:www.entrepreneur.com

Related Post