کار از منزل

کار از منزل: آیا این گزینه برای شما مناسب است؟

«دفتر شما» دفتر کار مجازی, کسب و کار 5 Comments

کار از منزل: آیا این گزینه برای شما مناسب است؟

بازار home office این روزها جانی دوباره گرفته است. طولانی تر شدن ساعات و حجم کار، بزرگ شدن شهرها و طولانی شدن راهها و البته اتلاف وقت و انرژی در این رفت و آمدها و به خصوص در ساعات اوج ترافیک، کار از منزل را به گزینه رؤیایی بسیاری از شاغلان تبدیل کرده است.

مطالعات متعدد نشان می دهد که کار کردن از منزل به طور میانگین بازدهی افراد را به نسبت زمانی که در محل کار هستند افزایش می دهد. کاهش ترافیک، کاهش هزینه های شرکت، روحیه بهتر کارکنان و در نتیجه کاهش ریزش کارکنان از دیگر مزایای آشکار کار کردن از منزل است. بنا به اعلام مرکز آمار دولت آمریکا، ده درصد از آمریکایی ها دستکم هفته ای یک روز کاری خود را در منزل کار می کنند. درصد افرادی که تنها از منزل کار می کنند نیز از ۴٫۸ درصد در سال ۱۹۹۷ به  ۶٫۶ درصد در سال ۲۰۱۰ افزایش داشته است.

کار از منزل

امنیت و آرامش منزل یکی از اصلی ترین دلایلی است که دفترهای کار را به داخل خانه ها کشیده و home officeها را شکل داده است.

کار از منزل می تواند به دو صورت باشد:

  1. شما در استخدام شرکت یا مجموعه ای هستید و به جای حضور در محل شرکت، از خانه وظایفتان را انجام می دهید. یعنی برای کارفرمای ثابتی کار می کنید (در واقع دورکاری می کنید).
  2. شما فریلنسر هستید و در استخدام جایی نیستید، بنابراین برای کسب درآمد باید خودتان مشتری و پروژه جذب کنید. بنابراین هیچ کارفرمایی ندارید و خودتان هستید و مشتریانتان.

کار از منزل در هر دو حالت دارای مزایا و معایبی است. شدت و ضعف این مزایا و معایب نیز برای افراد مختلف فرق می کند.

امروز مفهوم home office با فنآوریهای نوین نیز گره خورده است، فنآوریهایی که به کمک دورکاران و فریلنسرها آمده تا وجهه حرفه ای کسب و کار خود را حفظ کنند و در فضایی عادلانه تر با شرکتهای رقیب به رقابت بپردازند. از جمله این فناوریها شماره تلفن های مجازی، سرویس تلفن گویا و منشی مجازی است. با این گونه سرویسها فریلنسرها می توانند به سادگی خط تلفن ثابت برای کسب و کار خود خریداری کنند و با این خط هم از سیستم تلفن گویا (سانترال) برخوردار شوند و هم در ازای مبلغی بسیار پایین تر از استخدام منشی، بدون نیاز به دفتر کار صاحب منشی شوند.

سرویس تلفن گویا دفتر شما

مزایای کار از منزل چیست؟

آزمایش اخیری که استادان دانشگاههای استنفورد و پکن انجام داده اند نشان می دهد که کار کردن از منزل هم به سود کارکنان است و هم به سود کارفرمایان. برای این آزمایش، پژوهشگران ۲۵۰ اپراتور یک مرکز تماس را به طور تصادفی از میان ۱۶ هزار اپراتور انتخاب و به مدت ۹ ماه بررسی کردند. آن دسته از کارکنانی که در این ۹ ماه در منزل کار کردند به میزان قابل توجهی بازدهی بالاتری داشتند و ۹ درصد بیش از کارکنانی که در محل کار مستقر بودند، زمان برای پاسخگویی به تماسها اختصاص دادند و در هر دقیقه ۴ درصد تماس بیشتری را مدیریت کردند. از آن گذشته، کارکنانی که در منزل کار کردند کمتر دچار بیماری شدند، رضایت بیشتری داشتند و کمتر استعفا دادند.

البته تجربه اپراتورهای مرکز تماس را نمی توان به تمام مشاغل دیگر تعمیم داد. با این حال، بسیاری از شرکتها از کار کردن کارکنانشان از منزل استقبال و حمایت می کنند، مانند شرکت بیمه Aetna که شاهد مزیتهایی مشابه نتایج آزمایش بالا بوده اند. Aetna گزارش می دهد که سیاستهای کار از منزل برای این شرکت ۷۸ میلیون دلار کاهش هزینه داشته است.

معایب کار از منزل چیست؟

کار از منزل

یکی از عواملی که نشان می دهد کار از منزل برای شما مناسب است یا خیر، شرایط محل زندگیتان است.

اما کار کردن از منزل معایبی نیز دارد، به خصوص برای افرادی که از انضباط درونی برخوردار نیستند. این افراد نمی توانند مرز مشخصی میان فضای کاری و فضای زندگی شخصی خود قائل شوند و در نتیجه تمرکزشان بیشتر مختل می شود. بسیاری از کارفرماها نیز این بیم را دارند که اگر کارکنان از فضای دفتر کار فاصله بگیرند، فضای ذهنیشان نیز از کار فاصله بگیرید، که البته نگرانی به جایی است.

کار کردن از منزل ریزه کاریهایی دارد که اگر به آنها بی توجهی شود، کیفیت کارمان را زیر سؤال می برد. حضور در منزل به این معنا نیست که هر زمان دوست داشته باشیم کار کنیم و هر زمان دوست نداشتیم، از سر کار بلند شویم. موفقیت ایده کار از منزل نیازمند انضباط فردی سختگیرانه و برنامه ریزی دقیقی است. باید مدام خود را تجزیه و تحلیل کنید و آخرِ هر روز کارهایی را که انجام داده اید بررسی کنید و ببینید آیا زمان و تمرکز کافی به انجام کارهایتان اختصاص می دهید یا نیاز است تغییری در برنامه کاریتان بدهید.

مزایای کار در منزل:
– حضور در محیط پرآرامش خانه
– رسیدگی بهتر به امور منزل
– صرفه جویی در زمان و هزینه
و …

معایب کار در منزل:
– تمرکز نداشتن
– گسستن ارتباطهای کاری
– از میان رفتن مرز بین کار و زندگی شخصی

در نهایت، کار کردن از منزل و راه اندازی home office نیز مانند هر روش دیگری نمی تواند نسخه ای مناسب همه باشد. فضای زندگی، نوع شخصیت هر فرد و نوع کار عوامل تعیین کننده ای برای تصمیم گیری درست هستند. اگر نمی توانید یک اتاق را به صورت دربست به کارتان اختصاص دهید، اگر در طول روز رفت و آمد اعضای خانواده بیش از حد است و یا برای انجام کارتان نیاز به هماهنگی لحظه به لحظه با همکاران به صورت رو درروست، یا از آن دسته افرادی هستید که نیاز به انضباط بیرونی د ارید، ناگفته پیداست که این روش به کار شما نمی آید.

اما بالعکس: اگر فردی منضبط و خویشتن دارید، اگر می توانید یک اتاق یا دستکم بخشی پارتیشن بندی شده از یک اتاق را صرفاً به کارتان اختصاص دهید، اگر برای انجام کارتان تصمیم گیری خودتان کافی است، راه اندازی home office و کار از منزل می تواند موقعیت کاری رؤیایی شما باشد و همزمان از آرامش و امنیت منزل لذت ببرید و پول درآورید. این یعنی یک تیر و دو نشان!

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

Comments 5

  1. Pingback: کسب و کار خانگی موفق با ۷ ترفند | دفترشما

  2. Pingback: ۷ عادت نابغه ها | دفترشما

  3. Pingback: چگونه تمرکز کنیم؟ از زبان کار آفرینان جوان

  4. Pingback: فریلنسر تازه کار هستی؟ پس به این چک لیست نیاز داری. | دفترشما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.