راه اندازی سریع استارت آپ

۱۰ ترفند برای راه اندازی سریع استارت آپ

«دفتر شما» آموزش, کسب و کار, موفقیت 5 Comments

فرهنگ استارت آپ پر است از افرادی که می‌خواهند شروع کنند اما می‌ترسند، افرادی که سعی می‌کنند، اما نمی‌توانند. چرا برای بعضی از کارآفرینان چنین اتفاقی می‌افتد؟

دلیل عمده شکست استارتاپها این است که بسیاری از کارآفرینان نمی‌دانند چگونه باید کسب و کارشان را از یک مرحله به مرحله بعد پیش ببرند، به خصوص از ایده تا اجرا. برای همین دو مرحله برای راه اندازی کسب و کار خود در نظر می‌گیرند: نقطه A ایده عالی است که به فکرشان رسیده، و نقطه B شرایط ایده آلی از کسب و کاری که به سوددهی رسیده است.

تعیین گامها و مراحل بین این دو نقطه است استارت آپ موفق را از استارت آپ شکست خورده متمایز می‌کند.

۱. هر چه زودتر دست به کار شوید.

تجربه به من ثابت کرده شروع کردن از درست شروع کردن بهتر است. اگر کسب و کارتان را شروع نکنید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ببینید چه چیزی تا این لحظه مانع از آن شده که کسب و کارتان را راه بیندازید: یا نادیده بگیریدش، یا با سر به درونش بروید. بسته به نوع کسب و کارتان…

 • اولین خط را کدنویسی کنید.
 • دامنه ثبت کنید.
 • طرح اولیه محصول را بزنید.
 • نمونه اولیه را طراحی کنید.

هیچ چیزی نمی‌تواند مانع شما از راه اندازی کسب و کار شود، مگر خودتان. اولین کارهایی را که لازم است انجام دهید.

۲. همه چیز بفروشید.

بعضی کارآفرینان هستند که دقیقاً می‌دانند می‌خواهند چه محصولی بفروشند. بعضی دیگر از کارآفرینان هم هستند که اصلاً نمی‌دانند قرار است چه محصولی بفروشند. فقط می‌خواهند یک چیزی بفروشند. توصیه من این است: همه چیز بفروشید.

خیلی از بزرگترین کارآفرینان دنیا هیچ چیز جدیدی نمی‌فروشند! فقط همان چیزهای قدیمی را با روشی متفاوت یا بهتر می‌فروشند:

 • سم والتون (فروشگاههای وال مارت) همان چیزی را برای فروش گذاشت که می‌توانید در هر فروشگاه دو هزار تومانی پیدا کنید.
 • تد ترنر کارش فروش پخش برنامه های تلویزیونی و تبلیغات بود.
 • هاوارد شولتس قهوه می‌فروخت
 • وارن بافه کارش خرید و فروش سهام مردم بود.

قرار نیست تمام کارآفرینان، نوآوری هم بکنند. می‌توانید محصول یک نفر دیگر را بگیرید و بفروشید. ریچارد برنسون خطوط هوایی ویرجین را در حال درماندگی راه اندازی کرد. قرار بود به جزایر ویرجین سفر کند. اما پروازش کنسل شد. او هم با اینکه پولش را نداشت، یک پرواز خصوصی را چارتر کرد. بهتر است داستان را از زبان خودش بخوانید:

یک تخته سیاه کوچک برداشتم و رویش نوشتم «خطوط هوایی ویرجین ۲۹ دلار» و رفتم سراغ گروهی از افراد که مسافر آن پرواز کنسلی بودند. بلیتهای بقیه صندلیها را فروختم، با پولش هواپیما را چارتر کردم و آن شب همه با هم به جزایر ویرجین رفتیم.
ریچارد برنسون رئیس و بنیان‌گذار گروه شرکت‌های ویرجین

پیام از این واضح‌تر؟ دست به کار شوید و یک چیزی بفروشید. هر چیزی!

۳. از یک کارشناس مشاوره بگیرید، بعد از خودش بخواهید آن کار را انجام دهد.

هنگام راه اندازی استارت آپ قطعاً پاسخ به تمام پرسشهایتان را نمی‌دانید. می‌توانید مثلاً برای ثبت شرکت به سراغ یک وکیل بروید و از او مشاوره بخواهید. سپس از خود او بخواهید کار ثبت شرکت را برایتان انجام دهد. با این کار اکنون شما یک کارشناس دارید که توصیه‌های خود را برای سرمایه شما پیاده می‌کند. در مورد پرداخت هم می‌توانید با دادن سهام یا پرداخت در آینده در یک تاریخ مورد توافق با او تسویه حساب کنید.

کاربرد شماره تلفن مجازیراهکار دفتر کار مجازی دفترشما فروشمان ۳ برابر کرد!

وقتی مشکلی پیش می‌آید و چاره آن را نمی‌دانید، همیشه سراغ کسی بروید که در آن حوزه متخصص است. وقتی آن کارشناس توصیه خود را، در زمینه استراتژی فروش، مکان تولید، طراحی لوگو، حسابداری، یا هر زمینه دیگری، مطرح کرد، از خودش بخواهید آن توصیه را عملی کند.

کسب و کار شما بیشتر از آن که زمان محدود شما اجازه دهد، به کمک، دانش و مهارتهای تخصصی نیاز دارد. این افراد را به کار گیرید تا برای شما کار کنند.

۴. نیروی دورکار استخدام کنید.

بهترین و بااستعدادترین نیروها همیشه در دسترس شما نیستند، به خصوص اگر در شهرستان ها باشید. بکارگیری نیروی دورکار بهترین گزینه برای این مرحله از راه اندازی استارت آپ شماست.

کاربرد شماره تلفن مجازیچگونه منشی دورکار باتجربه استخدام کنیم؟

۵. از نیروهای قراردادی استفاده کنید.

کارفرما بودن دردسرهای بسیاری دارد. در واقع به قدری مانع سر راهتان قرار می‌دهد که روند راه اندازی استارت آپ را برایتان خیلی کند می‌کند.

پس به جای استخدام نیرو، به صورت قراردادی و پیمانکاری آنها را به کار گیرید. مهم این است که آن نیروی بااستعداد خدمات مدنظر شما را به شما عرضه کند.

۶. هم‌بنیان گذار پیدا کنید.

من به شخصه نمی‌توانستم استارت آپ های خود را بدون هم بینان گذار خود راه اندازی کنم. راه اندازی استارت آپ برای من چیزی بیش از فقط تلاش و اشتیاق است. من به مهارتها و ایده های خوب یک هم بنیان گذار نیاز داشتم.

سرمایه گذاران نیز اشتیاق بیشتری به سرمایه گذاری در استارت آپ هایی دارند که یک تیم بنیان گذار دارند، تا یک فرد. حتی داشتن یک تیم بنیان گذاری سه نفره هم فکر خوبی است، به شرطی که سلسله مراتب تصمیم گیری مشخصی داشته باشید.

هم بنیان گذاران مهارتهایی را که شما ندارید به کسب و کارتان می‌آورند و دریچه های جدید و متفاوتی به رویتان باز می‌کنند.

۷. با کسی کار کنید که شما را هل بدهد.

یکی از دلایلی که استیو جابز توانست اپل را به یکی از خلاقانه ترین و ارزشمندترین برندهای دنیا تبدیل کند این بود که او افراد را هل می‌داد. خودش درباره این خصلتش می‌گوید:

کار من این نیست که به آدمها راحت بگیرم. کار من این است که آنها را بهتر کنم. کار من این است که تکه تکه ها را از بخشهای مختلف شرکت جمع کنم و در کنار هم بچینم و راه را برای پروژه های اصلی هموار کنم. و برای اینکه این افراد فوق العاده ای که داریم را هل دهیم و از این هم بهتر کنیم، چاره ای جز پرخاشگری نیست.
استیو جابزبنیانگذار شرکت اپل

بله، ممکن است جابز پرخاشگر و خشن بوده باشد، اما توانست چیزی از افراد بیرون بکشد که خودشان هم فکر نمی‌کردند در وجودشان باشد. شما هم می‌توانید همین ویژگی را در یک هم بنیان گذار، شریک، دوست، منتور یا کارمند پیدا کنید. و از آن مهمتر، می‌توانید همین میزان از انتظارات را از اعضای تیم خودتان داشته باشید.

به قول استیو جابز، «وقتی از آنها انتظار کارهای بزرگ داشته باشی، مجبورشان می‌کنید کارهای بزرگ انجام دهند.»

۸. تمام تمرکزتان روی پول نباشد.

تمام فکر و ذکرتان این نباشد که کِی به درآمد می‌رسید. محصول و سرویس خوب همیشه با خودش پول به همراه خواهد داشت. تمرکز بیش از حد بر روی پول ممکن است کسب و کار شما را از مسیرش خارج کند.

۹. برای بازاریابی وقت و پول صرف کنید.

بازاریابی یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای کسب و کارتان انجام دهید. با بازاریابی محصول یا خدماتتان، در واقع آن را جلوی چشم افرادی می‌آورید که به آن نیاز دارند و آن را می‌خرند. بازاریابی اتلاف وقت و هزینه نیست، بلکه یکی از بهترین سرمایه گذاری ها در مراحل اولیه راه اندازی استارت آپ است.

پس برای راه اندازی سریع استارت آپ خود، بازاریابی محصول یا سرویستان را در اولویت کارها قرار دهید.

۱۰. با مشتریان احتمالی صحبت کنید.

استارت آپ تنها در ذهن کارآفرین وجود ندارد. بلکه باید بدانید در ذهن مشتریان احتمالی تان نیز چه می‌گذرد.

اگر قرار است افراد محصولات و خدماتتان را بخرند، پس باید تا جایی که می‌توانید درباره این افراد، از این افراد و برای این افراد اطلاعات کسب کنید. مرگ یا زندگی کسب و کارتان به پذیرش محصول یا سرویستان از سوی مشتریان احتمالی بستگی دارد.

پس با آنها حرف بزنید. ببنید در ذهنشان چه می‌گذرد و چه نیازی دارند.

هر چه سریعتر درباره مشتریانتان بیاموزید، سریعتر می‌توانید خود را تغییر دهید و به آنها خدمت رسانی کنید.

نتیجه گیری

وقتی از راه اندازی سریع استارت آپ حرف می‌زنیم و می‌گوییم در انجام این کار دست دست نکنید، به این معنا نیست که باید روز به زور آن را بزرگتر هم بکنید. توسعه کسب و کار فرآیندی است که باید با دقت و حساب شده صورت گیرد.

شروع سریع یعنی تمامی منابع موجود را به کار گیرید تا فقط روی یک چیز تمرکز کنید: شروع کردن. استارت زدن مهمترین مرحله است. استارت آپ خود را که راه اندازی کردید و روی غلتک انداختید، دیگر همه چیز ممکن است.

راه اندازی استارت آپ یک مسابقه است. هر چه سریع تر عمل کنید، احتمال اینکه پیروز رقابت باشید بیشتر است.

خوشحال می‌شویم از نظرات و تجربیات خود برایمان بنویسید!

برای اطلاع از خدمات دفتر کار مجازی دفترشما به وبسایت دفترشما سربزنید و یا با همکاران ما به شماره ۲۸۴۲۰۱-۰۲۱ تماس بگیرید.

Comments 5

 1. منم یه ترفند به شما یاد بدم!
  قیمت هاتونو حداقل باید نصف کنید. مگه پول تماس و هزینه حقوق یه منشی چقدره؟ مگه نباید قیمت خدماتتون به دلیل تخصصی بودن کارتون توی این زمینه کمتر از حالت واقعی باشه. اینجور که خودمون منشی بگیریم ارزون تر درمیاد!!
  اگه اسنپ توی زمینه کاری خودش موفق بود به خاطر اینه که با حذف واسطه ها و الکترونیکی کردن خدماتش تونست قیمت رو پایین بیاره برای مشتری. مشتری های شما هم قطعا شرکت های بزرگ نیستن چون اونها میرن منشی استخدام میکنن. یکی مثل من فریلنسر اگه با ۳۰ تومن درماه بتونم یه پکیچ معقول از سایت شما بگیرم تا همیشه از خدماتتون استفاده خواهم کرد. یه خط به دلیل تهران بودن شماره‌ش انقد نمیارزه.
  کمی معقول‌تر بیاندیشیم.

  1. مهدی عزیز،
   سلام و از کامنتت سپاسگذاریم. به نکته خوبی اشاره کردی. باید بدونی یک تیم حرفه ای حدودا سی نفره از بهترین برنامه نویسان، طراحان، متخصصین شبکه، فروش، بازاریابی و روابط عمومی در کنار اپراتورهای مرکز تماس مشغول کار هستند تا بتوانند این سرویس ارزشمند رو ارائه کنند. علاوه بر هزینه نیروی انسانی، بد نیست بدونی برای تامین زیرساخت، توسعه، نگهداری و بروزرسانی چنین سیستمی که برای اولین بار در ایران بصورت یک پورتال آنلاین دفتر مجازی ارائه شده چند سال وقت گذاشته شده و هزینه های زیادی انجام شده و هر ماه باید بشه.
   در مورد هزینه سرویسها هم بگویم که، امیدوارم تعرفه ها را دیده باشی، سرویس تلفن گویا ماهانه از ۳۹ هزار تومان و سرویس منشی با پرداخت ۶۹ هزار تومان ماهانه قابل خریداری هست. جالبه بدونی ما در سرویس تلفن گویا برخلاف بقیه سرویس دهنده ها، از مشتریانمون هزینه دایورت نمی گیریم.
   اتفاقا هم فریلنسرهای زیادی هستند که از خدمات «دفترشما» استفاده می کنند و هم شرکتهای نسبتا بزرگ که تعداد تماس زیادی دارند. دفترشما برای هر دو گروه پکیجهای مناسبی پیش بینی کرده.

   یک نکته دیگه هم هست، برای داشتن یک منشی حتما باید یک دفترکار و تجهیزات اداری لازم رو داشته باشی تا بتونی ازش بهره ببری. آیا با پرداخت ماهانه ۶۹ هزار تومان میشه هزینه اجاره دفترکار و تجهیزات رو پرداخت کرد؟ یا حتی حقوق و بیمه یک منشی؟ یا اگر بخوای خط ثابت تهران داشته باشی حتما باید مالک یا مستاجر یک ملک در تهران باشی تا بشه با گرفتن خط تلفن تهران روی اون از یک تلفن گویای حرفه ای بهره مند بشی. حتی خرید یک سانترال هم چند برابر این خدمات ما برای یک استارتاپ نوپا و یک کارآفرین جوان هزینه دارد. به نظرت این کاهش چشمگیر تو هزینه و ریسک در شروع کار، برای یک فریلنسر و جوان مستعد یک دنیا نمی ارزه؟

   اگر کسی تماس بیشتری داشته باشه به ازای دقیقه پول میدهد و در پکیجهای بالاتر، هزینه هر دقیقه ارزانتر شده تا توجیه اقتصادی بیشتری داشته باشه. ما تلاش زیادی کردیم این سرویس ارزشمند رو با هزینه بسیار پایین ارائه کنیم تا همگان بتوانند از آن استفاده کنند. امیدوارم توانسته باشم پاسخ مناسبی بدم و دیدگاهت رو اصلاح کنم.
   به امید موفقیت روز افزون.

 2. Pingback: مرکز تماس فروشگاه اینترنتی خود را به ما بسپارید | دفترشما

 3. Pingback: ۵ تکنیک مدیریت کسب و کار برای داشتن بهترین تیم | دفترشما

 4. Pingback: چگونه اولین مشتری خود را پیدا کنید؟ | دفترشما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.