۱۴دلیل که نشان می دهد چرا احساس خستگی می کنیم؟

۱۰ دلیل که چرا احساس خستگی می کنیم؟

«دفتر شما» موفقیت 1 Comment

بیشتر افراد فکر می کنند به علت خواب ناکافی خسته می شوند و زمانی که احساس خستگی می کنند اولین سوالی که در ذهن خود می‌پرسند این است که دیشب چند ساعت خوابیدم؟ اما خواب کافی فقط بخشی از ماجراست. دلایل احساس خستگی بسیار متنوع اند، از جسمی گرفته تا ذهنی. و انجام دادن یا انجام ندادن بعضی کارها می‌تواند باعث احساس خستگی بیشتر و یا کمتر در طول روز شود.

۱٫ هنگام احساس خستگی ورزش را کنار نگذارید

احساس خستگی

وقتی خسته هستیم کمتر نرمش می‌کنیم و فکر می کنیم با کم کردن فعالیت فیزیکی، ته مانده‌ی انرژی خود را ذخیره کرده‌ایم! بر اساس تحقیقی در دانشگاه جورجیا، نرمش هفتگی فقط در حد سه روز در هفته و هر روز بیست دقیقه، می تواند پس از یک ماه و نیم، احساس خستگی را کمتر کرده و احساس انرژی داشتن را در هر یک از ما ایجاد کند. نرمش منظم با رساندن اکسیژن و مواد غذایی به بافتها، زمینه کاهش خستگی را فراهم می‌کند.

۲٫ آب زیاد بنوشید

بیشترمان در آب نوشیدن کوتاهی یا تنبلی می‌کنیم. از دست دادن بخشی از آب بدن، حتی در حد ۲٪، می‌تواند تاثیر محسوس روی سطح خستگی ما داشته باشد. کاهش آب بدن، موجب کاهش حجم خون و افزایش غلظت آن می‌شود که به تبع آن، کارایی قلب در پمپاژ خون کاهش می‌یابد. طبیعی است که در این حالت اکسیژن و مواد غذایی به اندازه‌ی قبل به اندام‌ها و بافت‌ها نمی‌رسد.

پزشکان می‌گویند هر کس به ازاء هر کیلوگرم وزن خود، در طول روز مناسب است ۳۰ سی سی آب بنوشد. به عبارتی فردی با وزن ۵۰ کیلوگرم، باید یک و نیم لیتر آب در روز بنوشد.

کاربرد شماره تلفن مجازیچگونه خود را مجبور به انجام کارهایی کنیم که حوصله شان را نداریم؟

۳٫ میزان آهن بدنتان را آزمایش کنید

احساس خستگیگاهی به اندازه‌ی کافی، آهن به بدن ما نمی‌رسد. کمبود آهن می‌تواند احساس لختی و خستگی، ضعف و عدم تمرکز را ایجاد کند. همچنین کسانی که کمبود آهن دارند، زودتر ممکن است عصبانی شوند. دلیل این امر هم، مانند بسیاری از موارد دیگر، به دلیل کاهش اکسیژنی است که به ماهیچه‌ها و سلول‌ها می‌رسد. طبیعی است که کمبود آهن ممکن است به خاطر رژیم غذایی نامناسب یا به خاطر بیماری‌های مختلف باشد که در حالت دوم، بررسی و نظر پزشک لازم خواهد بود.

تغییر بعضی عادتهای غذایی نادرست می‌توانیم جذب آهن را در بدن خود به حداکثر برسانیم. مثلاً می‌دانستید کلسیم مانع جذب آهن می‌شود؟ بنابراین اگر با غذای مقوی خود که سرشار از آهن هم هست ماست بخورید، جذب آهن غذا در بدنتان بسیار پایین می‌آید. از آن طرف، مصرف ویتامین سی باعث افزایش جذب آهن می‌شود. پس اگر غذایتان را با لیموی تازه بخورید، جذب آهن غذایتان به شدت افزایش پیدا می‌کند.

۴٫ کمالگرایی عامل اصلی احساس خستگی

کمالگرایی می تواند دلیلی برای احساس خستگی دائمی باشد. کسانی که کمالگرا هستند و تلاش می‌کنند هر کاری را به بهترین شیوه قابل تصور انجام دهند (که معمولاً هم امکان‌پذیر نیست) انرژی و وقت بیشتری را صرف کار می‌کنند و این می‌تواند برای آنها خستگی دائمی به همراه داشته باشد.  در واقع مغز این افراد هر لحظه، حتی وقتی خودشان فکر می‌کنند  در حال استراحتند، در حال مصرف انرژی بسیار زیادی است.

دانشمندان ضمن تاکید بر اهمیت انتخاب هدفهای چالش‌برانگیز، توصیه می‌کنند که اهداف غیرقابل دسترس نداشته باشیم. یکی از راه‌های مناسب، تعیین محدودیت زمانی برای هر کار یا پروژه است. اگر شما روی جزئیات گزارشی که می‌نویسید حساس هستید و بارها آن را مرور می‌کنید، شاید راه مناسب این باشد که با خود بگویید من تحت هر شرایطی، بیشتر از ۲ ساعت برای این گزارش وقت نخواهم گذاشت.

۵٫ در تعطیلات کار نکنید

احساس خستگیتعطیلات برای خیلی از ما فقط نام تعطیلات را دنبال خود می کشد. وگرنه مشغله ذهنی و رسیدگی به کارهای ریز و درشت در طبیعت تعطیلات جایی ندارد. ممکن است حتی مشغول کاری نباشید، اما همین که گوشی تان کنارتان روشن است، انگار ذهن کاریتان نیز روشن است، و با تمام شدن تعطیلات، با احساس خستگی بیشتر باید به سر کار برگردید. همیشه در دسترس بودن ویژگی خوبی نیست. گاهی لازم است از تلویزیون، کامپیوتر، اینترنت، گوشی از همه و همه دور شویم و به معنای واقعی کلمه، در تعطیلات باشیم.

افراد پرمشغله می‌توانند با استفاده از سرویس تلفن گویا در ساعات و روزهای تعطیل، تماسهای خود را مدیریت کنند تا هم تماسی را از دست ندهند و هم ساعات غیرکاری مفیدی داشته باشند.

کاربرد شماره تلفن مجازیهمه چیز درباره سرویس تلفن گویا!

۶٫ اضطراب و احساس خستگی

نگرانی‌های بیهوده می‌تواند عامل مهمی برای احساس خستگی باشد. اگر هر فریاد مدیرتان، برای شما خطر اخراج را تداعی می‌کند، اگر هر شب منتظر هستید که داعش به ایران حمله می‌کند یا نه، اگر هر روز صبح خیابان را نگاه می‌کنید تا ببینید بالاخره ماشینتان را دزدیدند یا سر جایش اشت، اگر هر روز نگران تصادف فرزند خود در مسیر خانه به مدرسه هستید، قطعاً این اضطراب دائمی شما را خسته و فرسوده خواهد کرد.

بیرون رفتن از خانه، کمی نرمش کردن، اجتناب از خواندن اخبار حوادث و سوانح (که بر خلاف تصور برخی که آنها را آگاهی بخش می‌دانند، کارکردهای منفی آنها خیلی بیشتر است) و مطرح کردن دغدغه‌ها با سایر دوستان، می‌تواند در کاهش استرس و در نتیجه کاهش احساس خستگی موثر باشد.

۷٫ صبحانه مقوی دشمن احساس خستگی

نخوردن صبحانه می‌تواند باعث خستگی شود. بعضی از ما احساس می‌کنیم که شامی که شب خورده‌ایم،‌ ذخیره شده تا انرژی صبح ما را تامین کند. در حالی که غذای شب، انرژی کار کردن قلب و خون‌رسانی به بدن در طول مدت خواب را تامین کرده و صبح هنگام، نیازمند انرژی و سوخت تازه‌ای برای بدن خود هستیم.

طبیعی است که هر یک از ما، بر اساس ذائقه خود، نوع متفاوتی از صبحانه را انتخاب می‌کنیم. اما به هر حال، شیر کم چرب، میوه جات و سایر غذاهای سالم، می‌توانند گزینه‌های خوبی برای راه انداختن جدی تر سیستم متابولیسم باشند.

۸٫ نه گفتن را بیاموزید

کسانی که نمی‌توانند به دیگران نه بگویند، مدام مجبورند درخواستهای دیگران را بپذیرند. و وقتی در رودربایستی کاری را می‌پذیریم، هم از دست خودمان و هم از دست طرف مقابل خشمگین می‌شویم و همین باعث اتلاف زیاد انرژی ذهنی و احساس خستگی می شود.

۹٫ دفتر کار خود را مرتب نگه دارید

دفتر کار شلوغ، قدرت تمرکز و همینطور پردازش اطلاعات را از مغز ما می‌گیرد. کار کردن در روزهای تعطیل، چک کردن ایمیل‌ها در کافی شاپ و زمانی که قرار بوده صرف استراحت شود، پاسخ دادن به تلفن در تمام ساعات شبانه روز، نمونه دیگری از عادات نادرستی هستند که فرصت استراحت را از بدن و مغز می‌گیرند.

تغییر ساعت خواب در روزهای تعطیل هم می‌تواند موجب بروز خستگی شود. دیر خوابیدن‌ها و دیر بیدار شدن، عادت زمانی بدن را به هم می‌ریزد و یکی دو روز زمان لازم خواهد بود تا بدن دوباره به ساعات کار هفته عادت کند. قطعاً روزهای تعطیل نیازمند خواب و استراحت هستیم، اما شب‌ بیداری‌های طولانی می‌تواند تاثیر واقعاً نامطلوبی داشته باشد.

۱۰٫ به مصرف کافیئن وابسته نشوید

وابستگی بسیار زیاد به کافئین هم می‌تواند یکی از عوامل اصلی احساس خستگی باشد. البته در کشور ما که مصرف قهوه به نسبت چای رواج کمتری دارد، هنوز این مورد از علل اصلی خستگی بین افراد نیست.

روزانه سه فنجان قهوه، مشکل خاصی در روند زندگی ایجاد نمیکند. اما اگر در تمام مدت روز از کافئین برای حفظ هوشیاری خود استفاده می‌کنید، مجبور خواهید بود هزینه‌های متعددی را به صورت خستگی و بی‌خوابی بپردازید. کافئین، مانع کارکرد درست آدنوزین می‌شود. ماده‌ای که با انباشته شدنش، ما خوابالوده می‌شویم. نیمه عمر قهوه بالاست. حتی قهوه‌ای که شش ساعت قبل از خواب خورده می‌شود، روی کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد. مصرف قهوه را در بعد از ظهر هر روز متوقف کنید و اثرات شگفت‌انگیز آن را ببینید.

 

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

Comments 1

  1. عالی بود. ممنونم. واقعاً همین طوره. من خوب می خوابم اصلا کسر خواب ندارم ولی بعضی وقتها احساس خستگی کلافم می کنه. الان که مطلب را خواندم واقعا اکثر اوقات دلایل همین هاست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.