روانشناسان می‌گویند قدرت ۴ تأثیر عجیب بر ذهنتان دارد.

تأثیر عجیب قدرت بر ذهن را دستکم نگیرید

«دفتر شما» موفقیت Leave a Comment

تأثیر عجیب قدرت بر ذهن را دستکم نگیرید

چه کسی از قدرت خوشش نمی‌آید؟ تک تک ما در وجود خود یک «فرانک آندروود» داریم. در ابتدای سریال «خانه پوشالی»، فرانک آندروود، با بازی کوین اسپیسی، توضیح می‌دهد که چرا قدرت از پول بهتر است. «پول مانند عمارتی به ظاهر مجلل … است که پس از ده سال فرو می‌ریزد. اما قدرت همچون ساختمان سنگی قدیمی‌ای است که قرن‌ها پابرجا می‌ماند.» قدرت چنان تأثیری بر ذهن آدمی دارد که بسیاری از دانشمندان به بررسی آن اقدام کرده اند. پس اگر مانند آندروود احساس قدرت می کنید، از تأثیر عجیب قدرت بر ذهن خود غافل نشوید:

۱. بیشتر از خودتان الهام می‌گیرید تا از دیگران

بنا بر مطالعه‌ای، افراد قدرتمند خودشان را الهام‌بخش‌تر از دیگران می‌دانند. اینگونه افراد بیشتر از صحبت کردن درباره تجربیات تحول‌ساز خود الهام می‌گیرند تا از گوش کردن به تجربیات دیگران. «الکس فرادرا»، نویسنده وبلاگ Research Digest، معتقد است که این حالت نشانی از خودکفایی است:
«افراد قدرتمند از دیگران انتظار ندارند نیازهایشان را برآورده کنند، و به همین دلیل برایشان دشوار است که هر کس دیگری جز خودشان را منبع الهام تلقی کنند… فرد قدرتمند از جهاتی مانند کودکی است که هیچ کدام از بچه‌های زمین بازی را مناسب دوستی نمی داند، و برای همین خودش بهترین دوست خودش می‌شود.»

۲. پیش از دیگران دست به عمل می‌زنید

افرادی که بیش از همسالان و هم‌رده‌های خود احساس قدرت می‌کنند، سریع تر از اطرافیان خود اقدام به رفع موانع و نواقص موجود می کنند. بنابراین در مذاکرات نیز قدم اول را  معمولاً افراد قدرتمند برمی دارند.
حتماً شما هم متوجه شده اید که افراد قدرتمند کمتر از دیگران متوجه وجود موانع بر سر راه رسیدن به هدفشان می‌شوند و این موانع کم‌تر درخاطرشان باقی می‌ماند. درست مانند عقاب‌ها و تمساح‌ها که در اثر تکامل چشمان نزدیک به همی دارند، افراد قدرتمند نیز به دلیل تأثیر عجیب قدرت بر ذهن شان دید متمرکزی روی هدف خود دارند و توجه زیادی به حواشی نمی کنند و بنابراین در سریع ترین زمان ممکن دست به عمل می زنند.

۳. احتمال این که خیانت کنید بیشتر است

4 تأثیر عجیب قدرت بر ذهن

میان قدرت و احتمال خیانت رابطه مستقیمی وجود دارد

این گونه نیست که مردان ذاتاً نسبت به زنان به رابطه جنسی خارج از ازدواج گرایش داشته باشند. بلکه این نیز به دلیل تأثیر عجیب قدرت بر ذهن است. طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱، احتمال خیانت در افراد قدرتمند بیشتر از دیگران است. نتایج نشان داد که قدرت رابطه مستقیمی با دارد، زیرا قدرت اعتماد به نفس برای جذب شرکای مختلف را بالا می‌برد. و این به جنسیت ربطی ندارد.

زنان قدرتمند نیز درست همان اندازه مردان قدرتمند احتمال دارد به روابط خارج از ازدواج گرایش داشته باشند. این یافته بر خلاف تصور عمومی درباره خیانت است، و مردان به طور غریزی گرایش بیشتری به خیانت نسبت به زنان ندارند. دلیل آمار بالاتر خیانت مردان فقط این است که مردان معمولاً بیشتر در جایگاه‌های قدرتمند هستند.

روانشناس اجتماعی، لامرز، در این باره می‌گوید:«شرایط مهم‌ترین عامل و اغلب از خود فرد تأثیرگذارتر است. با ورود زنان بیشتر به جایگاه‌های بالاتر و رسیدن به موقعیت برابر با مردان، باورهای معمول درباره رفتار زنان نیز تغییر می‌کند.»

۴. با دیگران احساس صمیمیت نمی‌کنید.

4 تأثیر عجیب قدرت بر ذهن

افراد قدرتمند میل زیادی به صمیمیت با دیگران ندارند.

 

افراد قدرتمند بیش از افراد غیرقدرتمند احساس عدم صمیمیت اجتماعی می‌کنند. این حالت به چند دلیل رخ می‌دهد:

  • افراد وقتی به هم «وابستگی متقابل» دارند با هم صمیمی می‌شوند و تعاملاتی مکرر با هم دارند. شما و رئیستان متقابلاً به هم وابسته نیستید. شما به موافقت و تأیید رئیستان احتیاج دارید، اما او چنین نیازی در رابطه با شما ندارد. اما شما و دیگر افراد تیم زیردست رئیستان در وضعیتی مشابه هستید، بنابراین احتمال این که در گذر زمان با هم صمیمی شوید وجود دارد.
  • تحقیقات نشان می‌دهند که افراد قدرتمند احساس نیاز به گذران وقت با دیگران ندارند.
  • افراد قدرتمند باید بیش از دیگران قدرت تجسم و تفکر داشته باشند. دغدغه آن‌ها بیشتر رسیدن به اهداف است تا ایجاد روابط.

بنابراین این انزوا حاصل موقعیت اجتماعی‌ای است که قدرت و تأثیر عجیب قدرت بر ذهن، و نیاز به سرانجام رسانیدن امور این اشخاص را در آن قرار داده است. درمورد فرانک آندروود که این گونه است.

منبع:www.entrepreneur.com

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.