کسب و کار سودده

۳ گام برای تبدیل ایده‌های خوب به کسب و کار سودده

«دفتر شما» آموزش, کسب و کار Leave a Comment

۳ گام برای تبدیل ایده‌های خوب به کسب و کار سودده

در آمریکا، سالانه بیش از ۶۰۰ هزار کسب و کار جدید ایجاد می‌شود که متأسفانه، حدود نیمی از آن‌ها قبل از پنج سالگی شکست می‌خورند. برای این که شما جزء آن ۵۰ درصد نباشید، باید طرز فکرتان را درمورد مدیریت کسب و کار سودده تغییر دهید. صرفاً راه‌اندازی وبسایت، تولید یک محصول یا ثبت یک نام تجاری کافی نیست. خوشبختانه اسرار دستیابی به موفقیت در این زمینه آن قدرها هم پیچیده نیست.

این سه توصیه به شما کمک می‌کند استارت‌آپ خود را بررسی و تثبیت کنید و رشد دهید.

۱. بررسی ایده استارتاپ:
مطمئن شوید که برای کسب و کارتان بازاری وجود دارد.

برای این که بدانید ایده‌تان نتیجه‌بخش است و به یک کسب و کار سودده تبدیل می شود یا خیر، نخست صفحه فرود (landing page) خود را ارتقا ببخشید و سپس در مرحله بعد بر روی توسعه محصول یا سرویستان سرمایه‌گذاری کنید.

کارآفرینان می‌توانند با استفاده از این الگو، پس از طوفانی فکری درمورد ایده‌های تجاری یکی دو مورد را برای پیگیری انتخاب کنند، سپس صفحه فرودی سریع و آسان برای اندازه‌گیری و بررسی میزان علاقه مصرف‌کنندگان راه‌اندازی کنند. در مرحله بعد، فقط لازم است چند صد دلار برای تبلیغات (بر روی فیسبوک، توییتر، گوگل و غیره) سرمایه‌گذاری کنید. وقتی بنا بر بازخوردهایی که دریافت کردید درمورد اجرای ایده‌تان مطمئن شدید، شروع کنید به سرمایه‌گذاری برای ارائه آن محصول یا سرویسی که وعده‌اش را داده بودید.

۲. تثبیت:
تغییر جسارت می‌طلبد.

این جمله آلبرت اینشتین معروف است که: «دیوانگی یعنی چیزی را بارها و بارها آزمایش کنی و انتظار نتیجه‌ای متفاوت داشته باشی.»

جیمز راینهارت، مدیر عامل thredUP، این ۹ قدم را برای مرحله تثبیت را در اختیار ما قرار داده است:

  1. نقاط قوت و ضعف شرکتتان را فهرست کنید.
  2. گفتمانی سراسری در شرکتتان راه‌اندازی کنید.
  3. تهدیدها و فرصت‌ها را شناسایی کنید.
  4. ایده‌های تجاری جایگزین را مد نظر قرار دهید.
  5. به پیامدهای تک تک انتخاب‌هایتان فکر کنید.
  6. حمایت تیمتان را به دست آورید.
  7. مشتریانتان را متقاعد کنید روشتان درست است.
  8. برای نقشه‌تان استراتژی بچینید و آن را عملی کنید.
  9. انعطاف‌پذیری خود را حفظ کنید.

۳.  رشد:
زمان و انرژی زیادی صرف انتخاب از بین گزینه‌های موجود کنید.

هوشمندانه‌ترین تصمیم‌های تجاری اغلب متهورانه به نظر می‌رسند. در حالت عادی، اگر بتوانید ۱۰۰ هزار تومان بر روی تبلیغات هزینه کنید و ۱۰۰ هزار تومان سود کنید، چرا این کار را نکنید؟ اکثر افراد هم این کار را می‌کنند. در واقع روشی عملی و سودده است. اما رهبران قدرتمند درک می‌کنند چه زمانی «خوب» قابلیت تبدیل به «بهتر» را داراست. آن‌ها فرصت‌های درازمدت را در نظر می‌گیرند و پول خود را در راه‌هایی هزینه می‌کنند که بیشترین بازگشت ممکن سرمایه را در پی داشته باشد. برای مثال، Amerisleep هنگام راه‌اندازی یک خرده‌فروشی با مشتریان محلی بسیار بود. شش ماه پس از راه‌اندازی سایت فروش اینترنتی‌مان، اقدام به بستن فروشگاهمان کردیم، حتی با این که درآمدمان خوب و فروشگاه سودده بود. ما با این باور که اینترنت در آینده روش خرید مردم را دگرگون خواهد کرد، تمرکزمان را صرفاً بر بهبود فروش آنلاین خود قرار دادیم. اکنون که به گذشته نگاه می‌کنیم، می‌بینیم این یکی از بهترین تصمیم‌هایی است که گرفته‌ایم.

برای این که سریع‌تر رشد کنیم، چاره‌ای نداشتیم جز این که امنیت و سود کوتاه‌مدت خود را قربانی کنیم. کارآفرینان برای این که کسب و کاری عظیم تشکیل دهند، باید با دقت از بین گزینه‌های موجود بهترین گزینه را انتخاب و به قول معروف، قران به قران سرمایه خود را هوشمندانه خرج کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.