فواید دفتر کار مجازی برای زنان کارآفرین

۶ راه برای مدیریت احساس درماندگی

«دفتر شما» آموزش, موفقیت Leave a Comment

با فشارها دست به گریبان‌اید؟

شش راه برای مدیریت احساس درماندگی

زندگی امروزی فشارها و تنش‌های گوناگونی را برای همه، و به خصوص کارآفرینان، با خود به همراه دارد. گاهی فشارها به حدی می‌رسد که احساس درماندگی بر فرد چیره می‌شود و قادر به انجام اقدام مناسب نیست. راهکارهایی برای مدیریت صحیح این فشارها وجود دارد که با در پیش گرفتن آن‌ها می‌توان به بهترین شکل ممکن از پس این دشواری‌ها که اغلب گذار نیز هستند برآمد.

زندگی پر است از شلوغی‌های گوناگون. آدم‌ها، رسانه‌ّها، کسب و کار، تیم‌های ورزشی، رستوران‌ها، برندهای گوناگون و غیره و همگی با هم در رقابت‌اند تا توجه ما را به خود جلب کنند. این همه سروصدا، این همه امکان و فرصت که می‌توانیم کاوش کنیم. تکلیف مردان و زنان کارآفرینی که می‌خواهند از شر فشارها و مسئولیت‌های روزانه، و نه فقط شغلی بلکه مربوط به کل زندگی، خلاص شوند چیست؟ وقتی درمانده می‌شوید چه می‌کنید؟ به چه کسی روی می‌آورید؟ آیا زیر هجوم افسارگسیخته فشارهای گوناگون کمر خم می‌کنید؟ ما کارآفرینان، اغلب به این متهم می‌شویم که خودمان برای خودمان دردسر و فشار می‌تراشیم.

۱. دیدی وسیع داشته باشید. ما گاهی به واسطه موقعیت و تلاش‌های خود در این لحظه در مخمصه قرار می‌گیریم. اغلب درگیر اینجا و اکنون می‌شویم. با تغییر در نگرش خود و درک این واقعیت که آن چه اکنون درگیرش هستیم گذراست، می‌تواند به شما یادآوری کند تا در بافتی وسیع‌تر به مسائل بنگرید. تلنگری به موقع است که با این که احساس درماندگی در درازمدت برای سلامتی ضرر دارد، خروج از منطقه آسایش (comfort zone) بهترین انگیزه برای پیشرفت است. وقتی تنش و فشار حاصل از فاصله بین جایی که هستیم و جایی که می‌خواهیم باشیم را از دست بدهیم، دیگر رشد نخواهیم کرد. ورود به چالش‌ّها و دشواری‌های جدید و ناآشنا، اغلب به رنج، استرس و احساس درماندگی منجر می‌شود اما توجه به تصویر بزرگ‌تر کمک می‌کند که متمرکز عمل کنید و حرکتتان رو به جلو باشد.

۲. اولویت‌بندی کنید. همیشه کاری برای انجام دادن هست. همه ما فهرستی بی‌پایان از وظایف، نیازها و اهداف داریم. پس چه کار کنیم؟ وقتی موضوع اولویت‌بندی پیش می‌آید، من به شخصه به این نگاه می‌کنم که کدام مورد بیشترین بازدهی در رابطه با زمان، پول و انرژی را برای من دارد. اجازه ندهید لذت آنی شما را وسوسه کند، بلکه به انتهای مسیر نگاه کنید.

۳. درخواست کمک کنید. ما کارآفرینان شاید چند سال طول بکشد تا به دیگران اجازه دهیم کمکمان کنند. ما عاشق حل مسأله‌ایم و در این کار هم مهارت داریم. درست است که روابط زمان‌بر هستند، اما وقتی در رابطه با کسی به آن سطح از صداقت، اعتماد و مسئولیت‌پذیری برسید، درخواست کمک بسیار ساده‌تر می‌شود.
کمک خواستن نشانه ضعف نیست، بلکه نیاز به ایجاد رابطه است و مهر تأییدی است بر این واقعیت که هیچ یک از ما به تنهایی کامل نیستیم.

۴. دست به عمل بزنید. وقتی در حال غرق شدن در وضعیتی پر از فشار هستیم، آن چه مهم است این است که اجازه ندهیم این احساسات ما را فلج کنند و جلوی عمل کردن ما را بگیرند. دست به عمل زدن به نوعی وارد شدن به جنگ علیه این دشمن است. اگر قرار است بمیریم، چه بهتر که در نبرد بمیریم. در کارآفرینی جایی برای خود-تخریبی وجود ندارد. کنشگر باشید، نه واکنشگر. نقشه‌ای داشته باشید و آن نقشه را عملی کنید و همواره فضایی برای اتفاقات پیش‌بینی‌نشده باقی بگذارید.

۵. حد و مرز ایجاد کنید. ایجاد حد و مرز به دیگران اجازه نمی‌دهد از شما توقع بیش از حد داشته باشند و همچنین از شما دربرابر خودتان محافظت می‌کند. اگر فردی تأثیرگذار هستید، همه از شما می‌خواهند وقت، ذهن و گوشتان را در اختیارشان قرار دهید. زمانی را برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید فقط و فقط به افکار خود رسیدگی کنید تا حتی در دل این هیاهو هم خلوتتان را از دست ندهید. و راه رسیدن به این خلوت ایجاد حد و مرز است.

۶. خاموش کنید. آیا زمانی برای خاموشی مشخص کرده‌اید؟ برای خواب خود برنامه‌ریزی دارید؟ باید این گونه باشد، وگرنه این خطر برای همه ما وجود دارد که ساعت ۳ صبح از رختخواب سردرآوریم، چرا که کار هیچ وقت تمامی ندارد. کم‌خوابی وضعیتی شایع در زندگی یک کارآفرین است، و به برند، نتایج و از همه مهم‌ترین قابلیتتان برای تصمیم‌گیری صدمه می‌زند. ما نیز درست مانند کامپیوتر باید خاموش کنیم و طی پروسه‌ای این کار را انجام دهیم. مثلاً یک ساعت پیش از رفتن به رختخواب از لوازم الکترونیکی استفاده نکنیم. چنان چه درست قبل از خواب ایمیل‌های خود را چک کنید یا در شبکه‌های اجتماعی چرخ بزنید، خواب عمیقی نخواهید داشت، چرا که هجوم ایده‌های گوناگون ذهن شما را برمی‌انگیزد و آرامش را از آن سلب می‌کند.

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.